Studio Dobrych Rozwiązań - tak było w Gdańsku (pełna relacja)

Studio Dobrych Rozwiązań - tak było w Gdańsku (pełna relacja)

Autor: Katarzyna Masłowska
17 cze 2019 11:20

12 czerwca odbyło się ostatnie już przed wakacjami spotkanie z cyklu Studia Dobrych Rozwiązań. Tym razem zawitaliśmy wraz z naszymi ekspertami do Trójmiasta.

Studio Dobrych Rozwiązań to cykliczne spotkania skierowane do architektów i projektantów wnętrz, którzy pragną skorzystać z wiedzy m.in. z zakresu trendów i nowości w urządzaniu wnętrz, poznać nowe rozwiązania i technologie użyteczne w pracy projektowej, a także nawiązać nowe kontakty.

12 czerwca spotkaliśmy się w stolicy województwa Pomorskiego, Gdańsku, w hotelu Almond, nieopodal malowniczej gdańskiej starówki. Partnerem głównym wydarzenia były firmy Purmo oraz Villeroy & Boch, a partnerami firmy: Besco, CAD Projekt K&A, Excellent, Hörmann, Galeria Szkła, KNX Polska, Kontakt Simon, Marmorin Design, Niemann Polska, Pfleiderer, Rejs, Vestfrost oraz WSC Graphisoft Center. W wydarzeniu udział wzięło ok. 100 projektantów i architektów, którzy mieli okazję wysłuchać wystąpień eksperckich oraz porozmawiać w profesjonalnym gronie w kuluarach imprezy.

Po wakacjach zapraszamy do Katowic

Prelekcje eksperckie podzielone zostały na cztery bloki tematyczne. Imprezę otwarło pierwsze wystąpienie z cyklu pt. Dobrze Mieszkaj Zaprasza - Rafał Skomorowski z firmy Purmo w swojej prezentacji pt. Ciepło w formie. Design ukryty w grzejniku, w którym pokazywał i omawiał nie tylko wygląd grzejników z oferty marki, ale również towarzyszące mu funkcjonalności. Drudzy na scenie pojawili się Natalia Kuraś i Wojciech Tomasik z firmy Villeroy & Boch, którzy zabrali widzów w podróż po świecie marki Villeroy & Boch: od historii i początków firmy, po nowinki wzornicze prezentowane na tegorocznych targach ISH. Zwieńczeniem wystąpienia był mini-konkurs, którego laureaci dostali upominki od firmy.

Po prezentacjach Partnerów Głównym przyszedł czas na wystąpienia Partnerów imprezy. Cykl Dobrze Mieszkaj Zaprasza zdominowały marki z branży łazienkowej. Rafał Przygocki z firmy Marmorin Design przedstawił widowni przekrój oferty marki oraz zakres jej działalności w wystąpieniu Marmorin Design - polska marka, światowe wzornictwo, wysoka jakość i wiele możliwości. Następna na scenie pojawiła się Malwina Skubińska z firmy Besco, która w swoim wystąpieniu podsumowywała szeroką ofertę produktów z oferty marki, w tym umywalki, wanny czy kabiny prysznicowe, w różnych wykończeniach i kolorach (także modnej czerni). O czerni w aranżacji łazienki dużo opowiadał również Dawid Szeląg z firmy Excellent, który wygłaszał prezentację zatytułowaną Zainspiruj się czarną kolekcją w łazience.

Zwieńczeniem pierwszego cyklu prezentacji była dyskusja w gronie Robert Skomorowski, Wojciech Tomasik, Rafał Przygocki oraz Dawid Deląg, poprowadzona przez redaktor portalu Łazienka.pl, Annę Sołomiewicz. Eksperci rozmawiali m.in. o trendach łazienkowych na rok 2019, zmieniających się wyborach konsumentów i nowinkach technologicznych.

Po krótkiej przerwie kawowej, podczas której uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z ofertą Partnerów wydarzenia na stoiskach usytuowanych w sali obok, rozpoczął się drugi blok prezentacji eksperckich. W cyklu pod wspólnym tytułem Smartdom i nowe technologie wystąpili reprezentanci trzech firm, specjalizujących się w różnych rozwiązaniach do domów.

Pierwszy na scenie pojawił się Rafał Derecki z firmy Vestel Poland, który przedstawiał widowni nie tylko zalety chłodziarek na wino marki Vestfrost, ale również wyszukane wzorniczo serie AGD w stylu retro z oferty firmy. Następnie przed widownią stanął Tomasz Gruda reprezentujący na imprezie w Gdańsku stowarzyszenie KNX Poland. Ekspert omówił zalety automatyki budynkowej i standardu KNX, szeroki zasięg systemu oraz jej możliwe zastosowania. Ostatnią prezentacją z cyklu Smartdom i nowe technologie było wystąpienie Rafała Kleinschmidta z firmy Kontakt Simon, który udowadniał, że detal, taki jak osprzęt elektrostacyjny może być nie tylko estetyczny, ale może także przełamywać rutynę aranżacji pomieszczenia.

Uczestnicy imprezy mieli okazję do zadawania pytań ekspertom podczas dyskusji podsumowującej cykl wystąpień, w której udział wzięli: Rafał Derecki, Tomasz Gruda, Marek Domżalski (reprezentujący KNX Polska) oraz Rafał Kleinschmidt. Rozmowę poprowadziła Anna Sołomiewicz.

W tym momencie byliśmy już na półmetku naszego wydarzenia, na uczestników imprezy wciąż czekało jednak wiele inspirujących wystąpień. Kolejny cykl prezentacji odbył się pod hasłem Meble i materiały, a rozpoczęło go wystąpienie Jacka Jakubiaka z firmy Pfleiderer, w której zaprezentował on najnowsze płyty z oferty marki. Kolejny na scenie pojawił się Sebastian Szwajkowski, reprezentujący firmę Hörmann. Producent stolarki otworowej w Trójmieście skupił się przede wszystkim na zaprezentowaniu szerokiego portfolio zróżnicowanych wzorniczo drzwi wejściowych, prezentując ich design i funkcjonalność. Z kolei Przemysław Śniegocki z firmy Rejs pokazał praktyczne rozwiązania z zakresu akcesoriów do mebli kuchennych oraz pokazał widowni jak owe produkty powstają, prezentując firm z fabryki marki. Loft&Bling - tak intrygujący tytuł miała natomiast prezentacji kolejnego partnera, firmy Niemann Polska. Przedstawiciel marki produkującej komponenty meblowe, Marcin Weluga, zaprezentował uczestnikom wydarzenia płyty meblowe w wykończeniach imitujących cement metal, a także w wysokim połysku. Prezentacją zamykającą ten blok tematyczny była prelekcja pt. Szklane inspiracje w nowoczesnych wnętrzach Macieja Piotrowskiego z firmy Galeria Szkła. W bogato ilustrowanych wystąpieniu ekspert pokazał rozmaite możliwości zastosowania tego materiału w pomieszczeniach.

Najbardziej zróżnicowany pod względem oferty prezentowanych marek cykl prezentacji zwieńczyła dyskusja poprowadzona przez redaktor prowadzącą portalu Mamkuchnie.pl oraz magazynu Świat Łazienek i Kuchni, Urszulę Tatur. Na scenie w rozmowie towarzyszyli jej: Jacek Jakubiak, Sebastian Szwajkowski, Przemysław Świegocki, Marcin Weluga oraz Maciej Piotrowski.

Ostatnim blokiem tematycznym podczas gdańskiej odsłony Studia Dobrych Rozwiązań, który poprzedziła kolejna przerwa kawowa i możliwość networkingu dla uczestników, był cykl prezentacji poświęconych oprogramowaniu dla architektów, zatytułowany Zaprojektuj to - Technologie. Jako pierwsza na scenie wystąpiła Anna Spalony z firmy CAD Projekt K&A, która w swoim wystąpieniu omówiła zalety oraz sposób użytkowania nowej odsłony programu CAR Decor PRO. Po niej przed widownią wystąpił Rafał Dzięgielewski, autoryzowany sprzedawca programu Archicad, reprezentujący firmę WSC Graphisoft, który przybliżył uczestnikom spotkania zalety tego oprogramowania.

Oboje prelegenci wzięli również udział w dyskusji poprowadzonej przez Urszulę Tatur, której ogólnym tematem przewodnim było pytanie: Jaki powinien być program do projektowania?

Zwieńczeniem Studia Dobrych Rozwiązań w Gdańsku było wystąpienie gościa specjalnego, arch. Anny Marii Sokołowskiej, właścicielki pracowni Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz. Laureatka wielu konkursów z zakresu architektury wnętrz, również na arenie międzynarodowej, a także prowadząca wykłady i warsztaty z tematyki związanej z projektowaniem wnętrz podzieliła się z uczestnikami spotkania swoimi doświadczeniami (w tym dylematami i napotkanymi problemami) w projektowaniu - krok po kroku, od projektu do realizacji. Za case study posłużyły dwa projekty autorstwa ekspertki, apartament w starej kamienicy oraz oryginalne wnętrze zaprojektowane dla singla, będącego miłośnikiem motoryzacji.

Sympatycznym zwieńczeniem spotkania był konkurs z drobnymi upominkami marki Yankee Candle oraz lunch w hotelowej restauracji.