Studio Dobrych Rozwiązań. Zobacz jak było w Białymstoku

Autor: Katarzyna Masłowska
07 lis 2019 09:23

6 listopada Studio Dobrych Rozwiązań gościło w Białymstoku. Na bardzo bogaty program wydarzeń składały się merytoryczne prezentacje partnerów, dyskusje tematyczne, wykład gościa specjalnego. Architekci i projektanci biorący udział w spotkaniu mogli szczegółowo zapoznać się z ofertą firm na stoiskach oraz nawiązać zawodowe kontakty.

Partnerami wydarzenia były firmy: Wiór i firmy z nim współpracujące: Peka, Forner i Blum (Partner Strategiczny), Cersanit (Partner Główny) oraz Akcess, Ampio Smart Home, Besco, CAD Projekt C&A, Center Mebel, Excellent, Jawor Parkiet, Mirad, Netto Plus, Niemann Polska, Pfleiderer, Remszkło, Technistone.

Spotkanie rozpoczął Sylwester Łopatka z firmy Peka, który przybliżył temat „Wygoda i porządek w twojej kuchni. Systemy Peka.” Akcent położył głównie na funkcjonalne rozwiązania w zabudowie kuchennej, ale sporo miejsca poświęcił też nowoczesnemu wzornictwu. Następnie Ewelina Kłos z firmy Forner skupiła się na tematyce „Włoskiego designu w płytach meblowych”. Szczegółowo zaprezentowała płyty i fronty meblowe Cleaf, cienkie blaty kompaktowe, jak również materiały w głębokim macie oraz wykonane z MDF-u barwionego w masie.

Kolejne wystąpienie pt. „Projekt kuchni. Jak sprawić, by klient się z nią utożsamił” poprowadziła Katarzyna Kosińska z firmy Wiór. Wspomniała o ważnych elementach wykonywania projektu kuchni. Szeroko omówiła też inicjatywę Wióra pod nazwą „Jazda próbna”. Jazda próbna kuchni to symulacje planowanej kuchni przy pomocy ruchomych modeli szafek w skali 1:1. Z jazdy próbnej mogą korzystać nieodpłatnie wszyscy projektanci i klienci, którzy umówią się wcześniej w siedzibie firmy Wiór.

Z kolei Tomasz Wrona z firmy Cersanit w prezentacji „Moduo – kolekcja nieograniczonych możliwości” zaprezentował najnowszą ofertę marki Cersanit, w tym najnowsze, całościowe kolekcje wyposażenia łazienek Crea oraz Moduo. Szeroko mówił również o ofercie marki Opoczno, w której aktualnym portfolio jest m.in. kolekcja Grand Concept z płytkami imitującymi drewno, kamień i beton.
Ten cykl prezentacji zakończyliśmy krótką dyskusją podsumowującą trendy 2019/2020 w urządzaniu kuchni i łazienki.

Po przerwie, w trakcie której goście mieli okazję od zapoznania się z ofertą prezentowaną na stoiskach oraz bezpośrednich rozmów z ekspertami, rozpoczął się blok tematyczny „Meble i materiały”. Jako pierwszy wystąpił Grzegorz Woźniak z firmy Pfleiderer, który zaprezentował nowości produktowe firmy specjalizującej się w produkcji m.in. laminowanych i lakierowanych płyt dekoracyjnych, elementów HPL i blatów roboczych.

Z kolei Krzysztof Piotrowski z firmy Technistone, w prezentacji „Kamień naturalny w nowej odsłonie” przybliżył właściwości, proces produkcji, najnowszą ofertę kolorystyczną oraz możliwości zastosowania konglomeratów kwarcytowych, przeznaczonych na blaty, okładziny, jak również elewacje, będących nowoczesną alternatywą dla kamienia naturalnego.

Najnowsze trendy 2019/2020 w płytach i blatach kuchennych zaprezentował Radosław Kurak reprezentujący Center Mebel. Szczególna uwagę poświęcił nowej linii zlewozmywaków Sink MF, które są podwieszane w płycie wiórowej laminowanej. To rozwiązanie, które dotąd było zarezerwowane dla droższych materiałów, jak marmur czy granit. Produkt wyróżnia się nowoczesnym designem, jest odporny na wilgoć i łatwy w utrzymaniu czystości.

„Szkło – nieograniczone możliwości tworzenia” to tytuł wystąpienia Moniki Prach z firmy Remszkło. Skupiła się ona na wielu możliwościach aranżacyjnych, jakie daje szkło. Przybliżyła zastosowanie tego materiału do konstrukcji schodów i balustrad, kabin prysznicowych, jak również ścian wewnętrznych i zastosowaniach na zewnątrz budynku.

Grzegorz Gregier z firmy Niemann Polska zaprezentował najnowsze trendy wzornicze i kolekcje. Szczególną uwagę poświęcił dwóm kolekcjom: Bling i Loft. Ta pierwsza kolekcja płyt jest dedykowana klientom, którzy szukają powierzchni z ciekawymi wzorami i fakturami. Z kolei płyty z linii Loft pokryte są cienką warstwą metalu z wyjątkowymi fakturami, nadające powierzchni styl vintage. Zaznaczył, że na topie będą materiały imitujące naturę: cement i kamienie, w tym marmury.

Ten cykl wystąpień zakończyliśmy krótką debatą o najnowszych rozwiązaniach technologicznych i wzorniczych w nowoczesnych materiałach stosowanych ww wnętrzach.

Blok tematyczny „Świat łazienek” rozpoczęła Malwina Skubińska z firmy Besco, która w swoim wystąpieniu podsumowywała szeroką ofertę produktów z oferty marki, w tym umywalki, wanny czy kabiny prysznicowe, w różnych wykończeniach i kolorach (także modnej czerni).

Kolejne wystąpienie poprowadził Dawid Szeląg z firmy Excellent, który zaprezentował tematykę: „Zainspiruj się czarną kolekcją w łazience”. Głównym tematem była oferta wyposażanie łazienki w najmodniejszym trendzie sezonu, czyli czerni. To kabiny prysznicowe, wanny oraz armatura w modnym czarnym wykończeniu. Prezentacja była również okazją do zakomunikowania, jakie nowości wzbogacą najnowszą ofertę firmy – wśród nich baterie umywalkowe i zestawy prysznicowe.

Kolejny prelegent, Tomasz Paszkowski z firmy Mirad zapoznał słuchaczy z nowoczesnymi rozwiązaniami w łazience. Skupił się na duńskim designie armatury Vola. Mówił o nowościach, trendach i funkcjonalnych rozwiązaniach.

Trendy w płytkach ceramicznych omówiła Karolina Cichanowicz z firmy Netto Plus. Zaznaczyła, że wśród popularnych wzorów króluje kamień – szczególnie marmur. Duże formaty z wyraźnym użyleniem będą najmodniejsze w nadchodzących sezonach. Złoto, srebro i miedź czy corten też powoli wkraczają do polskich wnętrz.

Podczas dyskusji podsumowującej rozmawiano m.in. o tym, jak w projekcie łazienki połączyć ponadczasowy design i najnowsze rozwiązania technologiczne.

Po krótkiej przerwie zaprezentował się Sebastian Sklepik z firmy Jawor-Parkiet. Szeroko omówił on zalety i możliwości kreowania wnętrza za pomocą drewnianej podłogi. Szczególną uwagę poświęcił Vintage Series – dębowej podłodze dwuwarstwowej o niestandardowym designie. Poszczególne elementy zdobią trzy różne rodzaje wykończenia – począwszy od szczotkowania przez oryginalne heblowanie powierzchni, aż po delikatne ślady po pile. W odpowiedzi na pytania podsumowujące trendy podłogowe zaznaczył, że najmodniejszym wzorem będzie Chevron (jodełka).

Kolejnym punktem programu spotkania w Białymstoku była prezentacja pod hasłem „Jak przygotować projekt Inteligentnej Instalacji dla własnego klienta”. Wojciech Michnowicz z firmy Ampio Smart Home przybliżył podstawowe informacje i zalety automatyki budynkowej.

W tym bloku tematycznym uczestnicy wydarzenia mieli okazję również zapoznać się bliżej z możliwościami profesjonalnych programów do projektowania. Marcin Pietrzyk reprezentujący CAD Projekt K&A zaprezentował nowy CAD Decor PRO. W dyskusji podsumowującej rozmawiano o tym, jak dobrać odpowiedni dla siebie program do projektowania oraz omówiono bliżej zagadnienia związane z instalacją systemu inteligentnego domu.

Zwieńczeniem spotkania było wystąpienie gościa specjalnego, którym był architekt Maciej Matłowski z biura projektowego Domywstylu.pl. Wykład zatytułowany „Projekcja potrzeb” skupiał się na współczesnej roli architekta wnętrz. Maciej Matłowski, przedstawiając tło historyczne, przeanalizował zmiany społeczne związane ze stylem i standardem życia. Zmieniające się potrzeby diametralnie zmieniły też wymagania wobec architektów.