Za nami spotkanie w Warszawie: zobacz pełną relację!

Autor: Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk
06 cze 2019 11:54

Spotkanie Studia Dobrych Rozwiązań w Warszawie 5 czerwca było dobrą okazją do wysłuchania ciekawych prezentacji, wzięcia udziału w dyskusjach o wzorniczych trendach, a także do poznania sprawdzonych rozwiązań przy projektowaniu i urządzaniu wnętrz. Z tej możliwości skorzystało ponad 100 uczestników spotkania, którzy mogli też zapoznać się z najnowszymi propozycjami na stoiskach producentów.

Partnerami spotkania w Warszawie były firmy: Technistone, Vestel Poland, KNX Poland, Kontakt Simon, Ampio Smart Home, CAD Projekt K&A, WSC / Graphisoft Center, Wytwórnia Parkietów Dąbex, Hörmann, Mirad, Excellent oraz Marmorin Design.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja Technistone, poświęcona konglomeratom kwarcowym. Dyrektor Technistone Poland Krzysztof Piotrowski zapoznał uczestników spotkania z procesem produkcji, szeroką ofertą i wachlarzem zastosowań oraz zaletami konglomeratów Technistone. Następnie Rafał Derecki z firmy Vestel Poland przedstawił bogatą historię oraz ofertę urządzeń marki Vestfrost. Szczególną uwagę skupił na chłodziarkach do wina, które coraz chętniej umieszczamy w naszych domach. Podsumowaniem tej części spotkania była dyskusja z udziałem przedstawicieli firm Technistone i Vestel Poland. W trakcie rozmowy poruszono m.in. kwestie dotyczące możliwości konfiguracji produktów do indywidualnych potrzeb klientów.

Kolejny blok prezentacji poświęcony był systemom automatyki budynkowej i osprzętowi elektroinstalacyjnemu. Przedstawiciele KNX Poland Zbigniew Czerwonka (TEMA 2) oraz eksperci: Maciej Turski (Futunext) i Karol Tarajkowski (Intelidom Group) zapoznali architektów ze standardem KNX, który pozwala połączyć wszystkie domowe urządzenia w jeden spójny i prosty w obsłudze system, tak że mogą one reagować wzajemnie na siebie. Następnie Rafał Kleinschmidt, doradca biura obsługi projektów w firmie Kontakt Simon przedstawił zgromadzonym możliwości serii Detail. Na przykładzie konkretnej realizacji przekonywał, że ramki, gniazdka i włączniki mogą być ciekawym, mocnym detalem przełamującym rutynę pomieszczenia lub podkreślającym jego styl. O zaletach i możliwościach instalacji smarthome w systemie Ampio przekonywał uczestników spotkania w Warszawie przedstawiciel firmy Ampio Smart Home Wojciech Michnowicz. Podpowiedział też architektom jak przygotować projekt inteligentnej instalacji dla klienta. W trakcie dyskusji podsumowującej część spotkania poświęconą technologiom smarthome, padały ciekawe pytania ze strony uczestników spotkania. Prelegenci omówili m.in. możliwości wyposażenia budynków już istniejących w systemy inteligentnej automatyki. Pokusili się również o porównanie kosztów budowy nowoczesnego domu wyposażonego w system smarthome i pozbawionego inteligentnej automatyki.

Po przerwie wykorzystanej na indywidualne rozmowy, nawiązywanie kontaktów oraz zapoznawanie się z ofertą partnerów prezentowaną na stoiskach, goście poznali możliwości najnowszego oprogramowania do projektowania wnętrz. Na początek Marcin Pietrzyk zaprezentował program CAD Decor Pro, który umożliwia zarówno projektowanie, jak też wycenę i wizualizację wnętrz. Przedstawiciel firmy CAD Projekt K&A szczegółowo omówił najważniejsze zalety programu, m.in. realistyczne wizualizacje uzyskiwane w krótkim czasie oraz liczne bazy produktowe. Następnie Konrad Zabiełło reprezentujący WSC / Graphisoft Center, omówił możliwości i zalety programu Archicad. Zwrócił uwagę na najnowsze możliwości tworzenia dokumentacji projektowej oraz wizualizacji w czasie rzeczywistym. O tym, jaki powinien być dobry program do projektowania oraz na jaką pomoc ze strony producentów oprogramowania mogą liczyć architekci rozmawiano w dyskusji podsumowującej.

Ważnym punktem programu warszawskiego Studia Dobrych Rozwiązań były prezentacje poświęcone materiałom do wykończenia podłóg i drzwi. Paweł Romanowski oraz Rafał Piątek z Wytwórni Parkietów Dąbex zapoznali uczestników spotkania z ofertą marki Wonder Floor, szczególną uwagę zwracając na deski i parkiety warstwowe oraz jodły francuskie, które mogą być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym. Następnie Sebastian Szwajkowski, koordynator sprzedaży drzwi Hörmann Polska przedstawił architektom ofertę drzwi wewnętrznych Hörmann, charakteryzujących się nowoczesnym wzornictwem, wysoką funkcjonalnością i szeroką paletą dostępnych kolorów oraz wykończeń. W dyskusji podsumowującej ten blok prezentacji przedstawiciele Wytwórni Parkietów Dąbex oraz Hörmann Polska poświęcili uwagę najnowszym trendom oraz temu, co jest aktualnie modne w dziedzinie wykańczania podłóg oraz drzwi.

W programie warszawskiego spotkania nie mogło również zabraknąć tematyki łazienkowej. Na początek Tomasz Paszkowski reprezentujący firmę Mirad przybliżył zgromadzonym bogatą historię, ponadczasowe duńskie wzornictwo oraz ciekawe rozwiązania z zastosowaniem produktów marki Vola. Obok armatury łazienkowej prezentował również inne urządzenia tej marki, jak np. suszarkę do ręczników T39, elektroniczny dozownik na mydło RS10 czy kosz podtynkowy. Następnie Dawid Szeląg z firmy Excellent przedstawił różnorodne produkty tej marki, utrzymane w modnej obecnie loftowej stylistyce i wykończeniu czarny mat. Kompleksowość oferty Excellent pozwala architektom stworzyć spójne stylistycznie i dopasowane do potrzeb klientów wnętrze, zgodne z najnowszymi trendami. Cykl prezentacji poświęconych wyposażeniu łazienek zakończyło wystąpienie Rafała Przygockiego z firmy Marmorin Design. Podsumował on krótko historię, tradycje oraz ofertę polskiej marki, która w swoim portfolio posiada szereg umywalek, wanien i brodzików produkowanych ze skałki dolomitowej. Zwrócił przy tym uwagę na łączenie tradycji rzemieślniczych z nowoczesną technologią produkcji i zaprosił architektów do odwiedzenia showroomu Marmorin Design w Warszawie. Dyskusja z udziałem przedstawicieli firm Mirad, Excellent i Marmorin Design przyniosła wiele cennych wskazówek, dotyczących zarówno tego, co sprawdza się w łazience i czego oczekują dziś Polacy, jak również tego, czego powinniśmy unikać. Przedstawiciele producentów podzielili się z architektami szeregiem praktycznych wskazówek np. odnośnie doboru odpływu liniowego czy deszczownicy do wielkości kabiny prysznicowej. Podpowiedzieli też architektom, na co powinni zwrócić uwagę wybierając bezkołnierzową miskę w.c.

Dużym zainteresowaniem zgromadzonych cieszyło się również wystąpienie gości specjalnych. Mirella i Marcin Kępczyńscy, znani z programu „Para w remont” emitowanego na antenie telewizji HGTV, podzielili się z uczestnikami spotkania swoimi spostrzeżeniami z tegorocznych targów Milano Design Week. Obszerna fotorelacja z Mediolanu pozwoliła nie tylko zapoznać się z najnowszymi propozycjami znanych światowych marek, ale także poczuć niezwykły klimat wydarzenia i zobaczyć najciekawsze pomysły młodych, niezależnych designerów.