Gdzie jest najpiękniejsza biblioteka na świecie? W Polsce!

Gdzie jest najpiękniejsza biblioteka na świecie? W Polsce!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
30 maj 2016 10:04

Autorem projektu Stacji Kultury w Rumi, uznanej w 2016 roku za najpiękniejszą bibliotekę świata, jest Jan Sikora, gość specjalny najbliższej edycji Studia Dobrych Rozwiązań w Gdańsku.

Biblioteka, która znajduje się w budynku dworca kolejowego w Rumi, wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards. Jako jedyne tego typu miejsce w Europie zwyciężyła w kategorii obiektów jednoprzestrzennych (Single Space Design). 

Biblioteka w Rumi działa od 2014 roku. Służy mieszkańcom miasta i pasażerom Szybkiej Kolei Miejskiej. Wnętrze biblioteki zaprojektowała trójmiejska pracownia Sikora Wnętrza. Jej założyciel, Jak Sikora, tak mówi o swoim najbardziej znanym projekcie:

Zaproponowana przeze mnie stylistyka wnętrza to wynik analizy dwóch różnych stylistycznie przestrzeni - dworca i biblioteki. I o ile przestrzenie bibliotek, moim zdaniem, powinny kojarzyć się i epatować nowoczesnością (by m.in. przyciągać młodych użytkowników) o tyle przestrzenie dworców, powinny moim zdaniem, kultywować tradycję polskiego kolejnictwa. Oczywiście, nie może być mowy o zbyt przesadnym cytowaniu określonej przestrzeni semantycznej, co mogłoby prowadzić do zbyt dużej dosłowności i oczywistości.  Zaproponowałem więc połączenie aspektów stylistycznych - nowoczesnych oraz tych, które nawiązują do szeroko pojętej przestrzeni polskiego dworca. Przestrzeń tworzą elementy takie jak nowoczesne meble czy stoły, ale z drugiej strony -  tradycyjny zegar, megafon czy proporcje i kształt torów, które jednoznacznie (a z drugiej strony w sposób nieoczywisty) kojarzą się ze stylistyką polskiego kolejnictwa. Moim zamierzeniem było więc stworzenie przestrzeni, gdzie wyznacznikiem sukcesu nie będzie tylko i wyłącznie ilość wypożyczonych woluminów, ale także identyfikacja użytkowników z miejscem, akceptacja i poczucie zadowolenia z przebywania w nim.

Dr Jan Sikora już 7 czerwca będzie gościem specjalnym warsztatów dla architektów Studio Dobrych Rozwiązań. Zapraszamy do rejestracji - udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

>>>ZAREJESTRUJ SIĘ TUTAJ<<<

GDZIE I KIEDY?

7 czerwca 2016, godz. 9:30
Olivia Business Centre, Olivia Tower
(12 piętro) sala "SKY"
al. Grunwaldzka 472 A, 80-309 Gdańsk

Olivia Sky Club to prestiżowe centrum konferencyjne zlokalizowane na 12 kondygnacji Olivia Tower, stanowiącego część Olivia Business Centre, jednego z największych centrów biznesowych w Polsce. To najwyżej położone centrum konferencyjne w Trójmieście oferuje niezwykły widok na panoramę aglomeracji trójmiejskiej oraz Zatoki Gdańskiej.

PROGRAM SPOTKANIA

9:30 Rejestracja uczestników
10:00 Powitanie gości
10:10 iSaloni 2016: łazienkowe nowości i trendy
Prowadzenie: Anna Raducha-Romanowicz, magazyn „Łazienka”
10:30 Prezentacja Partnera Strategicznego Elements: „ELEMENTS – Świat pełen emocji.
VIGOUR white – TWOJA ŁAZIENKA / TWOJA OSOBOWOŚĆ / TWÓJ STYL”
11:30 Prezentacja Partnera Głównego: Sensowna podróż – nowe kolekcje płytek
wielkoformatowych 75x75 cm od Ceramiki Paradyż
12:00 Deante – Pokieruj wodą... pod prąd – nowości do kuchni i łazienki,
współpraca z projektantami
12:20 Przerwa kawowa
12:40 Duravit – nowe technologie w łazience
13:00 Kaldewei – design, styl, funkcjonalność
13:20 Ruke – Nowa Strona Lustra
13:40 Przerwa kawowa
14:00 Jakie trendy w aranżacji przestrzeni dziennej? Projektowanie przestrzeni - kim dziś jest twórca? Wykład gościa specjalnego: dr Jan Sikora, architekt wnętrz, autor wielu
nagradzanych projektów wnętrz prywatnych i publicznych, w tym Stacji Kultury w Rumi,
która w w 2016 roku została nagrodzona jako najpiękniejsza biblioteka na świecie
14:40 Co nowego w kuchni? Najnowsze projekty i produkty z mediolańskich targów iSaloni 2016
Prowadzenie: Małgorzata Nietupska, magazyn „Świat Łazienek i Kuchni”
15:00 Efektywne i szybkie projektowanie z CAD Decor PRO, Cad Projekt K&A
15:20 Funkcjonalna kuchnia z marką Peka
15:40 ARCHICAD. Nowoczesne technologie a codzienność projektanta
16:00 Lunch