Kamil Laszuk o designie i muzyce w Katowicach

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
27 sie 2018 09:30

Projektant, muzyk, zdobywca nagród Red Dot i IF, twórca niezwykłego wynalazku dla dzieci, będzie gościem specjalnym spotkania dla projektantów wnętrz w Katowicach. Zobaczcie jego wyjątkowy projekt i spotkajcie się z nim już 4 września w trakcie Studia Dobrych Rozwiązań.

Zarejestruj się, aby wziąć udział w spotkaniu w Katowicach 4 września 2018 roku

Kamil Laszuk to twórca młodego pokolenia. Urodzony w 1987 roku, ukończył projektowanie produktów we Wrocławiu w 2011 roku. Zdobywca największych nagród w dziedzinie projektowania: Red Dot w Singapurze, IF w Monachium, Core77 w Nowym Jorku, dwukrotnie nominowany do Index Design to improve life w Kopenhadze.

Jest też muzykiem – z pasji do projektowania i grania zrodził się pomysł Musiconu. To instrument wyjątkowy – przeznaczony dla dzieci. Trochę instrument, trochę maszyna, która pozwala na spontaniczną zabawę dźwiękiem, tworzenie i wykonywanie własnych utworów muzycznych. Ułatwia wszechstronną edukację przedszkolną i wczesnoszkolną. Przeznaczony głownie do placówek edukacyjnych, trafia również do domów prywatnych.

Musicon znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prezentowany na stałej ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie. Finalista konkursów edukacyjnych Reimagine Education w Filadelfii, Gess Award w Dubaju.

- Muzyka jest dla nas czymś naturalnym. Powstawała w każdej kulturze, niezależnie od poziomu jej rozwoju. Towarzyszy nam nieustannie i jak mówiły, pytane przez nas dzieci, świat bez muzyki byłby bardzo smutny. Każdy z nas rodzi się z wrażliwością na muzykę. Dlatego tak ważne jest, by ją dobrze wspierać. Może dać wiele dobrego w dorosłym życiu – pisze na stronie projektu.

Projekt Musiconu powstał jako praca dyplomowa Kamila Laszuka na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2011 roku. W projekcie połączył on swoje dwie pasje – design i muzykę. Przed rozpoczęciem projektowania napisał pracę na temat wpływu muzyki na psycho-fizyczny rozwój dzieci.

Kamil kontynuował prace nad Musiconem przez następne lata. Stworzył interdyscyplinarny zespół, z którym wspólnie w czerwcu 2016 roku zbudowali pełnofunkcjonalny prototyp instrumentu i przygotowali Musicon do produkcji seryjnej.

Od czerwca 2016 prototyp Musiconu był testowany przez setki dzieci oraz ich nauczycieli, terapeutów i pedagogów. Ale również muzyków i rodziców. Jedno jest pewne – wszyscy go pokochali! W marcu 2017 pierwsza partia produkcyjna Musiconów trafiła do właścicieli w 9 krajach na świecie.

Musicon to unikalny instrument muzyczny zaprojektowany do wszechstronnego rozwoju dzieci, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Pozwala na jednoczesne komponowanie i odgrywanie utworów muzycznych. Działa na tej samej zasadzie co katarynka lub pozytywka. Proste mechanizmy uruchamiają dźwięki. Jego prostota powoduje, że każde dziecko intuicyjnie wie, jak się nim posługiwać, dąży do tego poprzez eksperymenty i ciągłe próby, które zawsze kończą się sukcesem.

Musicon inspiruje, fascynuje ruchem, dźwiękiem i nieskończoną ilością możliwości. Angażuje dzieci w aktywności ściśle powiązane z rozwojem kreatywności. Wspomaga rozwój małej motoryki, myślenia abstrakcyjnego umiejętności społecznych i wyobraźni.

Kamil Laszuk ma doświadczenia z pracy w Kaniewski Design, Capricorn Sp. z o.o., Castorama Polska, NIDIA i Perfecta Studio Reklamy.

Zarejestruj się, aby wziąc udział w spotkaniu w Katowicach 4 września 2018 roku