×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wygodna sypialnia: 12 pięknych projektów

Wygodna sypialnia: 12 pięknych projektów

Autor: Katarzyna Masłowska
25 marz 2020 08:57
Aktualizacja: 26 marz 2020 09:10

Urządzenie sypialni to przede wszystkim zapewnienie dobrych warunków do nocnego wypoczynku. Trzeba zadbać o wygodne meble, estetyczne rozwiązania i odpowiednie oświetlenie.

Na etapie projektowania trzeba również się zastanowić, czy nie dodać pomieszczeniu dodatkowej funkcji, np. umieścić w nim garderobę albo kącik do pracy. Tak, żeby każdy centymetr powierzchni mieszkania był z pożytkiem wykorzystany!

Komfortowe meble

Centralnym punktem sypialni jest oczywiście łóżko. Powinno mieć co najmniej 160 cm szerokości, żeby śpiące w nim osoby mogły ułożyć się tak, jak lubią i swobodnie zmieniać pozycję. Warto zwrócić uwagę na zagłówek – może być miękki tapicerowany, jak również być głównym bohaterem aranżacji ściany.

Zobacz także: Ściana za telewizorem: 20 pomysłów z polskich domów

W zależności od metrażu pomieszczenia, możemy zatroszczyć się też o szafki nocne po bokach łóżka. Są ona niezbędne, aby odłożyć telefon, książkę czy okulary i postawić szklankę z wodą. Jeśli w ciasnym pomieszczeniu brakuje na nie miejsca, można zbudować z fornirowanej płyty głębokie wezgłowie i w jego bokach umieścić półeczki – schowki, w których można trzymać potrzebne w czasie nocnego odpoczynku rzeczy.

Przyda się również komoda. Będziemy mogli trzymać w jej szufladach posegregowaną bieliznę, tak by rano nie tracić czasu na poszukiwanie potrzebnych rzeczy. Poza tym to efektowny i praktyczny mebel. Na jego blacie można postawić oprawione w ładne ramki zdjęcia i inne ozdoby. A gdy jeszcze powiesimy wyżej piękne lustro, powstanie dekoracyjny kącik, który doda uroku całemu wnętrzu.

Oświetlenie w sypialni

Podstawową funkcją oświetlenia w sypialni jest wykreowanie intymnej, sprzyjającej wypoczynkowi atmosfery. Niezastąpione w tworzeniu takiego klimatu są kinkiety z kloszami kierującymi światło na ścianę oraz taśmy LED, zainstalowane w różnych wnękach, w podcięciu sufitu czy nad zagłówkiem, a także lampki nocne, które emitują światło nie tylko nastrojowe, ale i odpowiednie do czytania.

To Cię zainteresuje: Nowoczesny dom. Zobacz piękny projekt 130 metrów

Można je postawić na szafkach albo zainstalować w wezgłowiu. W roli takiego oświetlenia sprawdzą się również lampy sufitowe, nisko zwisające po obu bokach łóżkach. To zresztą ostatnio dość często stosowane rozwiązanie. Nie warto jednak rezygnować z oświetlenia ogólnego – przyda się podczas sprzątania czy słania łóżka, a jeśli żyrandol ma atrakcyjną formę, to także ozdobi wnętrze.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także