Inteligentna sypialnia. Trendy 2022. Poznaj je!

Inteligentna sypialnia. Trendy 2022. Poznaj je!

Autor: Ewa Kozioł
15 lut 2022 11:09

Inteligentne rozwiązania będą w tym roku czasie coraz odważniej wkraczać do naszych sypialni. Z jednego prostego powodu – pozwalają na relaks z poziomu łóżka.


Trendy sypialniane w tym roku będą przede wszystkim nawiązywać do minimalizmu – minimum rzeczy oznacza tu więcej przestrzeni na relaks. A ten będzie w sypialni grał nadrzędną rolę. Idealnie więc sprawdzą się tutaj wszystkie inteligentne rozwiązania technologiczne, które sprawią, że sypialnia będzie nie tylko funkcjonalna, ale i niezwykle intuicyjna. Po co ruszać się z łóżka, by zapalić światło, skoro aplikacja zrobi to za nas? Poznajcie rozwiązania, które naprawdę ułatwią Wam życie.

Minimalizm w kolorze

W tym roku minimalistyczne sypialnie nadal będą mocno w trendach. Zmienia się jednak jeden ważny szczegół – jasne i pastelowe barwy zastąpią mocne, zdecydowane i ciemniejsze kolory. Zamiast szarości, beży i bieli pojawią się gustowne granaty i szmaragdowe zielenie. Dla lubiących odważne rozwiązania dobry wyborem będzie modny antracyt na ścianach współgrający z drewnianymi dębowymi meblami. Drewno samo w sobie nadaje ciepła, dlatego by jeszcze wzmocnić ten efekt, dekoratorzy wnętrz umieszczają w pomieszczeniach dodatkowy element – lamele. 

– Taka sypialnia, zwłaszcza w ciemnych i zdecydowanych kolorach, wymaga stosownych dodatków, oczywiście w korespondującym minimalistycznym stylu. Dobrze wpasują się tu okucia jak zawiasy czy uchwyty w ciemniejszych barwach i o surowym wykończeniu – mówi Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele.

Oświetlenie jest kluczowe

Odpowiednie światło ma kluczowe znaczenie w sypialni. Zbyt zimna barwa nie sprzyja odpoczynkowi. Źle dobrane oświetlenie główne lub punktowe będzie utrudniało czytanie książek, a w efekcie doprowadzi do wady wzroku. Światło w sypialni jest tak samo ważne, jak komfortowe i wygodne łóżko. Nowoczesne rozwiązania pozwalają obecnie dostosować temperaturę i barwę światła do nastroju. I to od jednego kliknięcia w smartfonie.

– Dzięki połączeniu technologii Bluetooth Mesh z systemem oświetlenia Loox 5, możemy dostosowywać zarówno natężenie jak i temperaturę światła, dosłownie nie wychodząc z łóżka. System Bluetooth Mesh działa bowiem z poziomu aplikacji na smartfonie, tablecie czy też przy pomocy dedykowanych przełączników ściennych lub pilota – mówi Michał Kichler i dodaje, że najbardziej pożądaną temperaturą barwową światła w sypialni jest ta od 2700 do 3000 Kelwinów. – Ta temperatura barwowa jest najbardziej zbliżona do ognia, dlatego też wpływa pozytywnie na nasz nastrój i pozwala się zrelaksować.

Oświetlenie, którym możemy sterować, można zaplanować jako system punktowy lub liniowy. Taśma LED idealnie sprawdzi się przy wezgłowiu łóżka, ale też i na cokole tuż nad podłogą – dając niezwykle klimatyczną, ale też i funkcjonalną poświatę. Dodatkowo możemy skorzystać z inteligentnego systemu światła z czujnikiem ruchu – system wyczuwa ruch w ciemności i uruchamia delikatne oświetlenie, które rozjaśni nam drogę z sypialni do łazienki lub do przedpokoju.

Inteligentne meble

Standardowe sypialnie, zarówno w mieszkaniach jak i w domach, to te o powierzchni od 10 do 15 mkw. Warto tu zwrócić uwagę nie tylko na modne, ale i funkcjonalne rozwiązania.

– Jednym z takich „sprytnych” meblowych gadżetów, które potrafią nam zaoszczędzić sporo miejsca, jest system Tavoletto, który pozwala jednym ruchem zmienić łóżko w obszerne biurko. W czasach home office i niewielkich powierzchni sypialnianych, takie rozwiązanie jest bardzo pożądane – zwraca uwagę Michał Kichler. Miejsce w sypialni oszczędzi nam również system windy do telewizora, dzięki któremu możemy wysunąć telewizor z komody, gdy tylko mamy ochotę obejrzeć ulubiony serial.
Małe pomieszczenia sypialniane powiększymy, stosując trik z lustrami – wystarczy umieścić je na drzwiach garderoby. C

Ostatnim gadżetem, który przyda się z pewnością w sypialni, to specjalna lampa na stolik nocny. Dlaczego specjalna? Bo wyprzedza potrzeby właściciela i pozwala mu spokojnie zasnąć, zamiast nerwowo szukać ładowarki – system Loox Led 2034 to bowiem lampka z wbudowanym portem USB.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także