×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak dobrze zaprojektować sypialnię dla osoby starszej?

Jak dobrze zaprojektować sypialnię dla osoby starszej?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
02 lis 2020 12:07

Odpowiednie urządzenie sypialni jest szczególnie ważne w przypadku seniora, mającego większe potrzeby i wymagania. Powinniśmy zapewnić im takie udogodnienia, aby czuli się jak najlepiej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy urządzaniu wnętrza dla starszej osoby?

Przy aranżowaniu sypialni dla seniora ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy do czynienia z osobą schorowaną, wykazującą problemy z poruszaniem się lub po prostu mającą mniej siły do codziennych czynności. A taką codzienną praktyką jest poranne wstawanie i wieczorne przygotowanie do snu. Dlatego powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniego łóżka i materaca, aby osoba starsza nie miała trudności z komfortowym funkcjonowaniem w sypialni. Oprócz tego, znaczące są meble: odpowiednia wysokość półek i szafek bez konieczności schylania się. O czym szczególnie warto pamiętać przy przygotowywaniu sypialni dla seniora?

Jakie łóżko dla seniora?

Właściwie dobrane łóżko to podstawa aranżacji sypialni seniora. Powinno być wysokie, by umożliwiało swobodne wstawanie i siadanie bez konieczności zbędnego wysiłku. Takie wymagania z całą pewnością spełniają łóżka kontynentalne, które są stabilne, wysokie i zachwycają pięknym wykończeniem. Zaletą takiego łóżka jest także niesamowity komfort snu, jaki dają nam jego trzy warstwy: podstawa ze sprężynami bonnelowymi lub kieszeniowymi, materac właściwy oraz nakładka – twarda lub miękka w zależności od preferencji użytkownika. Niektóre łóżka kontynentalne wyposażone są dodatkowo w stelaż elektryczny, umożliwiający regulowanie wysokości zarówno od strony głowy, jak i nóg. Dzięki temu zapewni odpowiednie podtrzymanie oraz będzie świetnym podparciem pleców i głowy podczas czytania książki czy spożywania posiłków w łóżku. Pamiętajmy jednak, że ostateczna wysokość łóżka powinna by dopasowana do wzrostu seniora: nie może być ono zbyt wysokie, aby nie było konieczności wspinania się na jego powierzchnię.

Wygodny i funkcjonalny materac

Materac dla seniora powinien zapewniać podparcie dla kręgosłupa, rozpraszać zaabsorbowaną wilgoć oraz posiadać właściwości antybakteryjne. Bez tych funkcji trudno będzie zadbać o odpowiednią higienę snu i zdrowie. Dobrze dobrany materac jest szczególnie ważny, jeśli mamy w bliskim otoczeniu starszą osobę, której stan wymaga ciągłego przebywania w pozycji leżącej. Trafnym rozwiązaniem będzie wybór materaca z pianką termoelastyczną, dopasowującą się do kształtu ciała oraz zapewniającą doskonałe podparcie każdego odcinka kręgosłupa.

Dostępne oświetlenie

Ważna jest także kwestia zapewnienia dopasowanego do pory światła. O poranku sprawdzą się ciemne, półprzeźroczyste zasłony. Stworzony półmrok nie będzie męczył oczu zbyt ostrym światłem zaraz po przebudzeniu. Natomiast wieczorem warto zapewnić ciepłe oświetlenie o umiarkowanej jasności oraz włączniki główne przy łóżku, tak aby nie trzeba było niepotrzebnie wstawać. Lampka nocna powinna mieć dobrze widoczny i dostępny w zasięgu ręki przełącznik. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie listwy ledowej podłogowej o niskim natężeniu światła, tak aby doświetlały one drogę do wyjścia z sypialni.

Wbrew pozorom, urządzenie sypialni dla osoby starszej to niemałe wyzwanie. Warto wcześniej poznać potrzeby i wymagania seniora oraz oczywiście zaproponować komfortowe elementy aranżacji jak wysokie łóżko czy wygodny materac. Pamiętajmy jednak, że ostateczny głos ma ten, który będzie korzystał z projektowanej sypialni.

 

Komentarze

Zaloguj się