Jak wybrać idealne łóżko do sypialni? Poradnik dekoratorki

Jak wybrać idealne łóżko do sypialni? Poradnik dekoratorki

Autor: Justyna Łotowska
29 marz 2022 14:57

Szacuje się, że dorosły człowiek powinien przesypiać około 1/3 doby. Zdrowy odpoczynek ma wpływ na nasze codzienne życie oraz pracę. Z uwagi na to, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu sen, najważniejszym momentem urządzania sypialni jest wybór łóżka.

Dekoratorka marki Onemarket.eu podpowiada, jak wybrać najlepsze łóżko pod kątem funkcjonalnym i wizualnym.

Jaki wpływ na nasze życie ma zdrowy sen?

O tym, jak ogromny wpływ na nasze życie ma odpowiednio długi i głęboki sen, przekonał się z pewnością każdy, kto „zarwał” kilka nocy z rzędu. Długotrwałe zmęczenie z pewnością odbije się na stanie emocjonalnym. Rozdrażnienie i problemy z zebraniem myśli z czasem mogą przerodzić się nawet w depresję. Zdrowy sen nie pozostaje bez znaczenia również dla naszej odporności, układu krążenia gospodarki hormonalnej.

Odpowiednia ilość i jakość snu to także ochrona przed rozwojem takich chorób jak cukrzyca lub nadciśnienie. Co ciekawe, zmęczenie może być widoczne na twarzy i to nie tylko w postaci cieni pod oczami, ale również w pogorszeniu stanu cery. Warto wiedzieć, że brak odpowiedniej ilości snu to mniejszy metabolizm, który z pewnością będzie widoczny w dodatkowych kilogramach. Synonimem zdrowego snu jest oczywiście jego odpowiednia długość i jakość, ale również wybór optymalnego łóżka.

Jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni?

Łóżko to mebel, który musi być dopasowany do jego użytkowników nie tylko stylem, ale również wielkością. Właśnie z tego względu w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na długość i szerokość stelaża. A skoro o stelażu już mowa, to warto wspomnieć, że w każdej sypialni najlepiej sprawdzi się model elastyczny z drewna bukowego lub sosnowego. Na funkcjonalność mebla wpływa również topper, czyli materac nawierzchniowy, który nie tylko zabezpiecza podłoże przed zabrudzeniami, ale przede wszystkim umożliwia dopasowanie twardości powierzchni do potrzeb użytkowników mebla.

- Łóżko to bez dwóch zdań najważniejszy mebel w każdej sypialni. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę zarówno na kwestie wizualne, a więc na to, czy kolor i forma łóżka pasują do sypialni, jak i na względy praktyczne – czy łóżko ma dodatkowe pojemniki do przechowywania, ukryte pod stelażem lub czy tapicerowany zagłówek został wykonany z materiału, który łatwo się czyści – podkreśla dekoratorka wnętrz Anna Kajaniec z Onemarket.eu.

Przy wyborze łóżka do sypialni warto zwrócić uwagę na wspomniany przed chwilą zagłówek. To właśnie jego wysokość będzie miała wpływ na komfort użytkowania mebla, między innymi na możliwość czytania książki przed snem w pozycji siedzącej, którą będzie stabilizować miękkie obicie, a nie zimna i twarda ściana. Warto pamiętać o tym, że zagłówek ma ogromny wpływ również na wygląd łóżka.

Drewniane, tapicerowane a może z baldachimem?

Miłośnicy wnętrz, którzy przepadają za skandynawskimi klimatami w tapicerowanym wydaniu, z pewnością zwrócą uwagę na łóżko kontynentalne London z pionowymi zagłówkami oprawionymi w drewnianą ramę lub też jego francuski odpowiednik, czyli łóżko Paris, którego miękkie obicie przywodzi na myśl klasykę minimalizmu. 

Nie sposób przejść obojętnie również obok łóżkowego synonimu nowoczesności, czyli lewitującego modelu Ray, który został wykonany z litego drewna: olchy, dębu lub jesionu. Jego forma to z pewnością ekstrawagancki akcent dekoracyjny. A jeśli bliskie są Wam prowansalskie klimaty lub lubicie elegancję w minimalistycznym wydaniu, to z pewnością przypadnie Wam do gustu łóżko z baldachimem, które, z uwagi na optymalny rozmiar jest gwarancją królewskiego snu.

Wybór łóżka do sypialni to nie lada sztuka. Przy podejmowaniu decyzji należy kierować się zarówno tak oczywistymi kwestiami, jak wymiar stelaża, jak i estetycznym wyglądem mebla, jakością materiałów, z którego zostało wykonane łóżko, a także stylistyką oraz funkcjonalnością.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także