PARTNER PORTALU
Jaki materac wybrać? Piankowy, kieszeniowy czy sprężynowy? Ekspert radzi

Jaki materac wybrać? Piankowy, kieszeniowy czy sprężynowy? Ekspert radzi

Autor: Justyna Łotowska
24 lut 2022 12:59

Sen to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka.  Bezpieczeństwo i komfort codziennej regeneracji jest w stanie zapewnić odpowiedni materac. O tym, czym kierować się przy jego wyborze, opowiada ekspertka.

  • W sklepach dostępnych jest wiele rozmiarów dopasowanych zarówno do łóżek pojedynczych, jak i podwójnych – od 80 do 200 cm szerokości. Możliwe jest także zamówienie indywidualne materaca na dowolny wymiar.
  • W przypadku zakupu materacy za wagę graniczną uznaje się 90 kg. Osobom ważącym poniżej tej wartości, zaleca się zakup materacy średnio twardych, natomiast Ci, którzy ważą więcej, powinni rozważyć wybór twardego, zapewniającego odpowiednie podparcie kręgosłupa produktu.
  • Materace, które mogą sprawdzić się w przypadku osób poszukujących produktu z większym wsparciem kręgosłupa, to modele sprężynowe i kieszeniowe.
  • Materace piankowe to z kolei rozwiązanie dla osób, które mogą i chcą postawić na bardziej elastyczny model.
  • Alergikom, astmatykom oraz wszystkim osobom, które w okresie letnim borykają się z nadmierną potliwością, zaleca się spanie na materacach lateksowych.

Wybór koloru ścian, oświetlenia, mebli oraz dodatków – o tym wszystkim myślimy, aranżując sypialnię. Czy nie zapominamy jednak o najważniejszym? Pomieszczenie to jest przecież przeznaczone przede wszystkim do snu i regeneracji. I tak jasne kolory, szerokość łóżka czy obecność roślin – to wszystko wpływa na odpoczynek i może być istotne przy urządzaniu sypialni. Jednak za najważniejszy element tego pomieszczenia powinniśmy uznać materac.

Rozmiar materaca to nie wszystko

Pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę przy zakupie materaca, są wymiary. Ten aspekt jest oczywiście bardzo ważny – i tak w sklepach dostępnych jest wiele rozmiarów dopasowanych zarówno do łóżek pojedynczych, jak i podwójnych – od 80 do 200 cm szerokości. Możliwe jest także zamówienie indywidualne materaca na dowolny wymiar, jak i dostosowanie wysokości materaca, co również ma wpływ na komfort użytkowania tego produktu.

Wybierając materac, nie powinniśmy jednak sugerować się jedynie wymiarami. Produkt ten należy dobierać przede wszystkim do siebie, a nie do łóżka czy sypialni, dlatego przed zakupem należy ocenić wygodę materaca, najlepiej testując go w trakcie wizyty w salonie. U każdego sprawdza się inna specyfika materaca, warunkowana m.in. wagą osób użytkujących.

- W przypadku zakupu materacy za wagę graniczną uznaje się 90 kg. Osobom ważącym poniżej tej wartości, zaleca się zakup materacy średnio twardych, natomiast Ci, którzy ważą więcej, powinni rozważyć wybór twardego, zapewniającego odpowiednie podparcie kręgosłupa produktu. Tutaj należy jednak wziąć pod uwagę również inne, bardziej indywidualne czynniki, takie jak wiek czy ewentualne problemy zdrowotne. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przetestowanie kilku modeli i samodzielna ocena, który sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. - mówi Natalia Nowak, ekspert Salonów Agata

Materac piankowy czy sprężynowy?

Materace, które mogą sprawdzić się w przypadku osób poszukujących produktu z większym wsparciem kręgosłupa, to modele sprężynowe i kieszeniowe. Podstawą tych pierwszych, jak sama nazwa wskazuje, są sprężyny, które zapewniają optymalne podparcie sylwetki. Materace te charakteryzuje wysoki współczynnik twardości.

Materac kieszeniowy, fot. mat. prasowe Salony Agata
Materac kieszeniowy, fot. mat. prasowe Salony Agata

Budowa materacy kieszeniowych również opiera się o sprężyny, jednak w ich przypadku jest ich więcej i są one schowane w osobnych, gwarantujących największą stabilność kieszeniach. Ma to szczególne znaczenie, kiedy śpimy we dwoje – zmiana pozycji osoby śpiącej obok nie jest tak odczuwalna, jak na innych typach materacy.

Unikamy w ten sposób tzw. efektu „falowania”, który występuje, gdy np. przewracamy się z boku na bok. Materace kieszeniowe zapewniają więc wygodny sen i reagują punktowo na nacisk ciała. Rozmieszczenie sprężyn jest nierównomierne tak, by w wymagających większego podparcia miejscach (m.in. wysokość barków i bioder), zapewniać je.

Materac sprężynowy, fot. mat. prasowe Salony Agata
Materac sprężynowy, fot. mat. prasowe Salony Agata

Materace piankowe to z kolei rozwiązanie dla osób, które mogą i chcą postawić na bardziej elastyczny model. Polecane są one w zasadzie dla każdego: dzieci, młodzieży, dorosłych, osób starszych, z nadwagą, z przewlekłymi bólami kręgosłupa, alergików, sportowców czy par o dużej różnicy wagowej. Wiele modeli ma 7 stref twardości – czyli odpowiednie nacięcie i ułożenie pianek tak, aby współgrały z konkretnymi partiami sylwetki.

Przykładowo, część biodrowa naszego ciała potrzebuje mocniejszego podparcia niż łydki i stopy. Materace piankowe charakteryzuje większa elastyczność oraz dopasowanie do ciała, a także to, że nie odkształcają się one pod wpływem nacisku. Można więc cieszyć się poczuciem większej miękkości, z zachowaniem stabilności.

Materac piankowy, fot. mat. prasowe Salony Agata
Materac piankowy, fot. mat. prasowe Salony Agata

Poza wspomnianymi rodzajami materacy istnieją też ich hybrydy, np. modele piankowo-kieszeniowe.

Materac kieszeniowo-piankowy, fot. mat. prasowe Salony Agata
Materac kieszeniowo-piankowy, fot. mat. prasowe Salony Agata

Jaki materac dla alergika?

Bezpieczny materac to też taki, który nie wywoła żadnych niepożądanych reakcji. Na nie w szczególności narażeni są alergicy, dlatego osoby te powinny ze szczególną starannością dobierać nie tylko pościel, ale też materac i odpowiedni dla niego pokrowiec. Warto w tym przypadku stawiać na modele, w których nie rozwiną się roztocza ani nie nagromadzi się naskórek czy pot.

- Alergikom, astmatykom oraz wszystkim osobom, które w okresie letnim borykają się z nadmierną potliwością, zaleca się spanie na materacach lateksowych. Posiadają one specyficzne właściwości przeciwodleżynowe, antybakteryjne i antyalergiczne, dzięki którym nie wchłania się kurz i mniej się pocimy. - mówi Natalia Nowak, ekspert Salonów Agata

Wkłady materaca mogą też być uzupełnione o materiały, takie jak kokos, które dodatkowo usztywniają konstrukcję. Wszystkie warianty dostępne są np. w Salonach Agata, gdzie można ponadto wybierać spośród wielu dostępnych, zdejmowalnych pokrowców materacy. To zwiększające komfort użytkowania rozwiązanie, dzięki któremu możemy z łatwością zdejmować i prać ten najczęściej eksploatowany element wyposażenia sypialni.

- Dzięki specjalnym materiałom i dodatkom, z jakich wykonywane są pokrowce, mają one również swoje prozdrowotne i zapobiegające rozwojowi roztoczy zastosowanie. W Salonach Agata mamy do dyspozycji pokrowce z domieszką aloesu, który zapewnia regenerację skóry i ma właściwości przeciwzapalne, a także te wykonane z mikrokapsułek z probiotykami o właściwościach antyalergicznych. Dostępne są również pokrowce z dodatkiem jonów srebra, włókien bambusowych, eukaliptusowych, sizalowych z agawy czy z dodatkiem kaszmiru lub olejku lawendowego - dodaje  Natalia Nowak

Sen ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia, a jednocześnie w dzisiejszych czasach trudno o jego odpowiednią ilość oraz jakość. Oferowane przez producentów materacy rozwiązania mogą pomóc osiągnąć pożądany efekt codziennej regeneracji organizmu, dlatego warto z rozwagą podejść do zakupu tego produktu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także