×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kupujemy materac. To musisz wiedzieć!

Kupujemy materac. To musisz wiedzieć!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
01 wrz 2020 12:57
Aktualizacja: 01 wrz 2020 13:47

Jak kupić odpowiedni materac? Aby ułatwić wybór przygotowaliśmy garść praktycznych porad.

Twardość materaca

Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie, jest twardość materaca. Dobry materac, gdy na nim leżymy, powinien zginać się tylko w miejscu nacisku. Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy model może znacząco zmniejszyć komfort snu, a także wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie. Określając twardość producenci posługują się symbolami. Oznaczenia od H1 do H4 pozwalają opisać parametry poszczególnych modeli, przy czym H1 stosuje się przy modelach miękkich, H2 przy materacach o średniej twardości, H3 określa materace twarde, a H4 bardzo twarde.

Innym ważnym parametrem jest liczba stref twardości. Gdy leżymy na materacu, nasze ciało wywołuje pewien nacisk, a konkretniej – każda z jego części wywołuje inną siłę nacisku. Strefy odpowiadają za równomierne podparcie ciała na całej długości materaca. Różnią się od siebie poziomem twardości, dzięki czemu zapewniają poszczególnym częściom ciała mniejsze lub większe oparcie. Na rynku występują materace o 3, 5 i 7 strefach twardości. W przypadku trzech stref twardości mamy do czynienia wyłącznie ze wzmocnieniem środkowej partii materaca, w miejscu bioder. Materac pięciostrefowy umożliwia właściwe podparcie głowy, ramion, pasa, bioder i nóg. Najlepszym rozwiązaniem dla naszego ciała jest materac z siedmioma strefami twardości, który zapewnia komfort głowie, barkom, lędźwiom, miednicy, udom, łydkom i stopom.

Jak dobrać materac do pozycji spania?

Najbardziej niekorzystną pozycją jest spanie na brzuchu. W ten sposób nadmiernie obciążamy kręgosłup, a po nocy możemy odczuwać bóle szyi oraz w górnej części pleców. Śpiącym na brzuchu eksperci Bonami.pl zalecają więc materac miękki lub średnio twardy. Miękki materac jest też najbardziej komfortowy dla osób śpiących na boku. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób śpiących na plecach – dla nich właściwszym wyborem są twardsze materace, które odpowiednio rozkładają ciężar ciała i utrzymują równowagę kręgosłupa. Co jednak, gdy śpimy niespokojnie i w trakcie snu często zmieniamy pozycję ciała? W takiej sytuacji warto sięgnąć po tzw. „złoty środek” – model o średniej twardości.

To, w jaki sposób śpimy, jest niezależne od nas. Bardzo często zasypiamy w jednej pozycji, a w trakcie snu zmieniamy ułożenie naszego ciała na inne – dodaje Marta Kmošenová. Mimo chęci, nie wygramy z tymi przyzwyczajeniami. Dużo prościej jest kupić właściwy materac. Odpowiednio dobrany do naszych potrzeb produkt będzie niwelował negatywne następstwa związane z wyborem niekorzystnej pozycji, a nam pozostanie jedynie cieszyć się zdrowym i bezpiecznym snem.

Rodzaje materaców

Jednym z najbardziej uniwersalnych materacy jest materac piankowy. Pasuje on do różnych stelaży i świetnie dostosowuje się do kształtów ciała. Jego zaletą jest też lekkość, co może mieć decydujące znaczenie przy wyborze materaca na łóżko małżeńskie. W tej kategorii materacy na jakość produktu wpływa rodzaj wkładu. Najtańsze materace piankowe wykonane są z pianki poliuretanowej. W porównaniu z piankami wysoko- i termoelastycznymi dużo słabiej dopasowują się do ciała i szybciej tracą swoje właściwości. Nie są więc zalecane do codziennej eksploatacji. W kategorii materacy piankowych najlepsze i jednocześnie najdroższe są materace z wkładem z pianki termoelastycznej. Ten rodzaj pianki reaguje nie tylko na nacisk, ale i na temperaturę ciała. Materac dopasowuje się budowy anatomicznej śpiącego oraz pozycji, jaką przyjmuje on w trakcie snu. Z uwagi na swoje właściwości materac z pianki termoelastycznej jest zalecany osobom cierpiącym na schorzenia kręgosłupa, choroby układu krążenia oraz przewlekle chorym.

Druga kategoria materacy to materace sprężynowe. Zapewniają one dobrą cyrkulację powietrza. Charakteryzuje je również długa żywotność i odporność na pleśń i roztocza. Wkład takiego materaca zbudowany jest ze sprężyn oraz zewnętrznych warstw, które oddzielają od nich ciało. Szczególnie cenionymi modelami w tej kategorii są materace kieszonkowe. Umieszczone w oddzielnych kieszonkach sprężyny pracują niezależnie od siebie, a materac zyskuje na elastyczności i z łatwością dopasowuje się do kształtu ciała śpiącego. Wybierając materac kieszonkowy, zwróćmy uwagę na podaną przez producenta liczbę sprężyn na metr kwadratowy. Generalnie, im wyższy jest ten parametr, tym lepsza sprężystość i odwzorowanie kształtu ciała.

Jeżeli zależy nam na spełnieniu najsurowszych norm higieny, powinniśmy sięgnąć po materac lateksowy. Pianka lateksowa to świetne rozwiązanie dla alergików, gdyż nie gromadzi kurzu i roztoczy. Do jej produkcji wykorzystuje się mleczko kauczukowe i syntetyczny lateks. Najlepsze modele w tej klasie mają w swoim składzie około 70-80% naturalnych produktów. Porowata struktura naturalnego lateksu zapewnia swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu organizm nie przegrzewa się podczas snu. Jest to też materiał bardzo wytrzymały, który świetnie dopasowuje się do ciała.

Wysokość materaca

Ostatnim parametrem, który wpływa na komfort snu, jest wysokość materaca. Powszechnie uważa się, że im wyższy materac, tym jest on wygodniejszy. Musimy jednak pamiętać o tym, że obecnie materace potrafią mieć bardzo zróżnicowaną budowę wewnętrzną. Im więcej komponentów składa się na dany model, tym będzie on wyższy. Optymalna wysokość materaca zależy więc od jego budowy i rodzaju użytych materiałów. Mimo to, możemy założyć wartość minimalną. Zdaniem ekspertów Bonami.pl warto brać pod uwagę materace o wysokości minimum 15 centymetrów. Niższe modele mogą nie stabilizować kręgosłupa w odpowiednim stopniu i powinny być używane raczej okazjonalnie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także