×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Łóżko w sypialni: 12 pomysłów z polskich sklepów. Każdy super!

Łóżko w sypialni: 12 pomysłów z polskich sklepów. Każdy super!

Autor: Justyna Łotowska
14 paź 2022 12:26

Jakie łóżko kupić do sypialni? To miejsce do spokojnego snu i odpoczynku, wygodnego czytania książki, gazety lub oglądania telewizji – mało który mebel odgrywa tak ważną rolę w codziennym życiu, jak łóżko. Wybraliśmy dla was 12 pięknych łóżek z polskich sklepów!

  • Od lat bardzo popularne są łóżka drewniane – zwłaszcza u osób, które cenią sobie stylistykę naturalną, drewno będzie zawsze dobrym wyborem.
  • Osobom, które lubią zabawę z kolorem sugerujemy łóżka tapicerowane, bo w ich przypadku mamy o wiele więcej możliwości kolorystycznych, jak i doboru tkanin oraz faktur.
  • Jeżeli jest taka możliwość, zawsze wybierajmy większe modele - najbardziej optymalne będzie łóżko małżeńskie, które ma szerokość 160 cm.
  • Czytaj też: Dywan w sypialni. Jaki wybrać? Zdjęcia, dużo inspiracji!

Choć aktualnie może być ono ściśle dopasowane do gustu właścicieli, nie zawsze było dostępne dla każdego w takiej formie, jaką obecnie znamy.

O tym wyjątkowym meblu służącym nie tylko do spania i jego historii na przestrzeni wieków opowiadają ekspertki wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar - Aldona Mioduszewska oraz Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Łóżko kontynentalne AURORA FULL 160x200. Cena: 2658 zł.  Sprzedaż: Salony Agata
Łóżko kontynentalne AURORA FULL 160x200. Cena: 2658 zł. Sprzedaż: Salony Agata

Historia łóżka - od kiedy śpimy tak jak teraz?

Kiedy myślimy o łóżku, czyli meblu umożliwiającym wygodny sen lub odpoczynek, w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl jego charakterystyczna budowa - cztery nogi oraz stelaż. Jednak nie zawsze wyglądało ono w taki sposób. Jak podaje Aldona Mioduszewska, pierwotne stanowiło rodzaj ławy, na której kładziono miękkie sienniki lub liście palmowe:

- Za pierwsze łóżko uważa się to, które znaleziono w grobowcu Tutanchamona. Właśnie to piękne łoże uznaje się za prekursora znanych z naszych czasów łóżek. W przypadku starożytnego Rzymu, prym wiodły szezlongi, jednak nie służyły one do spania, a do… jedzenia.

Warto wspomnieć, że to właśnie Rzymianie wprowadzili jako pierwsi kamienne lub metalowe podesty na czterech nogach, na których układali się do snu. Gorzej sytuacja wyglądała natomiast w średniowieczu, gdyż tamtejsi ludzie najchętniej spaliby na siedząco lub półsiedząco. Powód był czysto ideologiczny – wiele osób uważało, że leżąc czy śpiąc w pozycji horyzontalnej, można sprowadzić na siebie śmierć.

Drewniane łóżko w stylu boho. Sprzedaż: Black Red White
Drewniane łóżko w stylu boho. Sprzedaż: Black Red White

Historia łóżka opiera się również na jego designie, wygodzie i wzornictwie. Aldona Mioduszewska podaje, że te najpiękniejsze łóżka powstawały oczywiście w bogatych domach. Prości chłopi natomiast spali na słomie, z czego powstał tak zwany siennik, a potem ewentualnie na deskach połączonych pasami, na których kładziono skóry i słomę. Z takiego „mebla” korzystały całe rodziny.

- Możni wręcz uwielbiali łoża z baldachimem, które charakteryzowało się czterema kolumnami i gęstymi zasłonami. Co ciekawe, te grube zwoje materiałów nie tylko pełniły funkcje wizualne, ale przede wszystkim chroniły przed zimnem, gdyż średniowieczne budowle nie słynęły z dobrego ogrzewania. Baldachim czy kotary miały jeszcze inne zastosowanie – zapewniały one pozory prywatności ze względu na fakt, iż w sypialni państwa spała również i służba. Tak było mniej więcej do XVII wieku, kiedy łoża traciły baldachimy, natomiast zyskiwały bogato rzeźbione zagłówki. XVIII wiek to czas sprężyn i stalowych ram. Wtedy pojawiają się słynne, skrzypiące łóżka.

Łóżko SARDINIA 160x200. Cena: 1047 zł. Sprzedaż: Salony Agata
Łóżko SARDINIA 160x200. Cena: 1047 zł. Sprzedaż: Salony Agata

Jakie łóżko wybrać? Drewniane czy tapicerowane?

Współczesne łóżka kuszą nas różnymi formami, wymiarami czy estetyką wykonania. Jak wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar od lat bardzo popularne są łóżka drewniane – zwłaszcza u osób, które cenią sobie stylistykę naturalną, drewno będzie zawsze dobrym wyborem:

- Tego typu meble niosą ze sobą określoną kolorystykę. Trzymamy się naturalnej palety odcieni drewna i zazwyczaj jej nie wybarwiamy, choć i to jest możliwe. Osobom, które lubią zabawę z kolorem, sugerowałabym łóżka tapicerowane, bo w jego przypadku mamy o wiele więcej możliwości kolorystycznych, jak i doboru tkanin oraz faktur. Wybór jest naprawdę ogromny i nie tylko odnośnie samej ramy, ale i zagłowia - od bardzo prostych, do przeszywanych, pikowanych, niskich, wysokich czy nawet o bardziej rozrzeźbionych kształtach.

Dodatkową zaletą łóżek tapicerowanych jest duża dowolność w zakresie ich modyfikacji. Sam fakt miękkości ich boków również przemawia na korzyść, gdyż posiadając mały metraż sypialni i tym samym mniejsze pole do poruszania się, w przypadku „obicia” się o mebel, nie robimy sobie przy tym większej krzywdy.

- Jeżeli jest taka możliwość, zawsze wybierajmy większe modele - najbardziej optymalne będzie łóżko małżeńskie, które ma szerokość 160 cm. Oczywiście w przypadku mniejszego pomieszczenia, łózko szerokie na 140 cm też spełni swoją funkcję. Nie zapominajmy również o doborze odpowiedniego materaca – to on decyduje nie tylko o wygodzie, ale zdrowym spaniu, które wpływa na nasze samopoczucie i kondycję zdrowotną – mówi architektka.

Łóżko kontynentalne Street z pojemnikiem. Marka Senpo. Sprzedaż: Galeria Wnetrz Domar
Łóżko kontynentalne Street z pojemnikiem. Marka Senpo. Sprzedaż: Galeria Wnetrz Domar

Sypialnia to nie tylko łóżko. Czego nie może zabraknąć?

Oczywiście przestrzeń sypialniana to nie tylko łóżko. Pamiętajmy, że prócz łóżka, w sypialni znajduje się też inne wyposażenie, które trzeba funkcjonalnie rozplanować. Chodzi tu o swobodny dostęp do szafy, półek po bokach łóżka czy stoliczka na dodatkowe przedmioty – książkę, kubek lub telefon.

- W naszej sypialni może znaleźć się także komoda na bieliznę lub toaletka, będąca przestrzenią na czynności makijażowe. Warto wspomnieć, że elementy łóżka mogą nam służyć jako… oświetlenie czy miejsce do przechowywania. Jest to możliwe dzięki zagłowiu wzbogaconym w oświetlenie ledowe lub dodatkowym schowkom za zagłówkiem, a także otwieranym powierzchniom łóżkowym czy wysuwanym szufladom. Stąd łóżko zaczyna być bardzo funkcjonalnym meblem – i nie tylko do spania.

Łóżko FABRIZZIO SQUERE P 160x200 ze stelażem, z pojemnikiem. Cena: ok. 2600 zł. Sprzedaż: Salony Agata
Łóżko FABRIZZIO SQUERE P 160x200 ze stelażem, z pojemnikiem. Cena: ok. 2600 zł. Sprzedaż: Salony Agata

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także