×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Meble do sypialni. 12 świetnych pomysłów na toaletkę. Zobacz zdjęcia!

Meble do sypialni. 12 świetnych pomysłów na toaletkę. Zobacz zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
25 kwi 2022 17:25
Aktualizacja: 29 kwi 2022 10:05

Toaletka to mebel, który warto mieć w sypialni. Zapewni nam wygodne miejsce na przygotowanie wieczornego lub porannego makijażu czy innych pielęgnacyjnych. Będzie także pięknym elementem w aranżacji sypialni.

Toaletki powstały w XVIII wieku. Były one nieodzownym elementem procedur pielęgnacyjnych, a w  XIX wieku przeniosły się do buduarów pań lub garderób teatralnych, teraz zaś przeżywają swój renesans. Mebel ten, obecnie bardzo kobiecy, został spopularyzowany przez mężczyznę.

– XVIII wieczna toaletka być może wyglądała jak konsola z szufladą i lustrem, jednak swoją nazwę nie zawdzięcza elementom technicznym czy funkcjonalnym, lecz tkaninie, którą była przyozdabiana. Toile w języku francuskim oznacza płótno, a toilette to mebel pokryty płótnem. Co ciekawe, w Anglii mebel ten nie nazywał się już tak romantycznie – mówiono na niego vanity table, czyli stół próżności. Najważniejszym aspektem w historii toaletek było jednak to, iż największym popularyzatorem toaletki był… mężczyzna – George Bryan Brummell, arbiter męskiej elegancji w Wielkiej Brytanii oraz bliski przyjaciel księcia-regenta, przyszłego króla Jerzego IV. Ten angielski dandys, aby godnie prezentować się na dworze króla, przeznaczał minimum 5 godzin dziennie na toaletę – właśnie przy toaletce – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, dyrektor marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar.

Toaletka w nowoczesnej odsłonie

Aktualnie, toaletka wciąż stanowi element nowoczesnych aranżacji sypialni, ale również i łazienek. Z racji jej walorów estetycznych i funkcjonalnych, coraz więcej projektów zakłada wykorzystanie dodatkowej, wolnej przestrzeni właśnie na ten element wyposażenia. A do czego dziś służy nam toaletka?

– Toaletki w dzisiejszych czasach uchodzą za swoiste, domowe SPA. Są one miejscami, które łączą w sobie higienę oraz dbałość o wygląd i samopoczucie – co przywodzi na myśl salony urody oraz centra odnowy biologicznej. Choć toaletkę spopularyzował mężczyzna, dziś z tego mebla korzystają zazwyczaj kobiety, przechowując w nim nie tylko swoje kosmetyki oraz akcesoria do pielęgnacji, ale także biżuterię lub inne przedmioty, szczególnie bliskie ich sercom – wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz Domar.

Toaletki spotykane w naszych czasach są najczęściej wykonane z drewna, nawiązując w swojej stylistyce do czasów ich powstania – romantycznego klimatu oraz bogactwa zdobień. Jak dodaje architektka Galerii Wnętrz Domar, ich ważnym elementem są nogi, które wykonywane są z drewna i materiałów drewnopodobnych, a także metalu w kolorze czerni, złota i srebra, co zazwyczaj preferowane jest w toaletkach bardziej nowoczesnych, posiadających szklane, kamienne lub ceramiczne blaty.

– W kwestii toaletek, ważne jest też lustro – może być zamykane i schowane w blacie, jak również zamocowane do samej konstrukcji toaletki i tworzące z nią jedność lub po prostu stanowić osobny element przytwierdzony do ściany. Z biegiem ostatnich dwóch lat okazało się, iż toaletka może być także świetnym miejscem do pracy w domu, zastępując chwilowo biurko.

Toaletki wciąż modne

Czy w aktualnym sezonie toaletki są nadal modne? Architektka Galerii Wnętrz Domar wskazuje, iż najczęściej wybierane są proste rozwiązania wykorzystujące naturalne materiały.

– Wciąż w trendach obracamy się w klimacie nowoczesności i natury, dlatego w moim odczuciu jeżeli zdecydujemy się na toaletkę, to będzie ona wykonana z prostych, naturalnych materiałów, bez zbędnych zdobień. Poza drewnem i jego imitacją króluje także kamień lub opcjonalne kompozyty – Corian lub koglomeraty, doskonale nadające się na materiał blatu – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Toaletki to wdzięczne meble, które w ostatnim czasie wróciły do łask projektantów. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także