×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Meble do sypialni: piękne kolekcje do każdego wnętrza

Meble do sypialni: piękne kolekcje do każdego wnętrza

Autor: Mariusz Golak
Dodano: 12 wrz 2019 12:16
Zaktualizowano: 13 wrz 2019 13:31

Oprócz łóżka i dużej szafy, wystrój sypialni niekiedy uzupełniają komody, szafki nocne i toaletki. Wbrew pozorom meble przez wielu uważane za pomocnicze trafiają nie tylko do wnętrz o ponadprzeciętnym metrażu.

Zdaniem producentów i przedstawicieli salonów meblowych, od początku roku wyraźnie rośnie zainteresowanie meblami przeznaczonymi do wyposażenia sypialni. Owszem, trend ten wpisuje się w ogólną koniunkturę gospodarczą, stojącą pod znakiem wzrostu sprzedaży detalicznej dóbr konsumpcyjnych. Tym niemniej można zauważyć, że do swojej oferty programy sypialniane wprowadzają nawet te firmy, które wcześniej traktowały je marginalnie. Inne systematycznie rozbudowują swój asortyment, na co niemały wpływ mają propagowane przez media wnętrzarskie i architektów modne trendy aranżacyjne.

Wygodne, funkcjonalne łóżko i szafa z dobrze zorganizowanym wnętrzem niezmiennie stanowią główne elementy wystroju sypialni. Jednak nie wyczerpują listy mebli, które mogą się w niej znaleźć. Do wyboru są także szafki nocne, komody czy toaletki. Choć zwykle traktuje się je jako meble pomocnicze, to zwiększają komfort korzystania z sypialni, oferując dodatkowe miejsce do przechowywania (np. komody) lub ułatwiając tworzenie stref funkcjonalnych (np. toaletki). Komody, szafki nocne czy toaletki z lustrem to elementy wyposażenia niezmiennie chętnie kupowane przy urządzaniu sypialni. O popycie na nie decydują przede wszystkim ich funkcjonalność oraz estetyczna spójność z łóżkiem – mówi Dorota Binkowska, właścicielka firmy Mebin.

Z kolei Arkadiusz Jasiński, ekspert ds. mebli skrzyniowych sieci salonów Agata, wskazuje, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się komody do sypialni. Co ciekawe, jeszcze niedawno były to bardzo proste, 4-szufladowe bryły, a obecnie coraz więcej klientów decyduje się na większe, szerokie komody z różnym układem drzwi i szuflad. Ponadto, bardzo często wystrój sypialni uzupełniają szafki nocne, które niezmiennie mają zwolenników ze względu na funkcjonalność i design. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast toaletki, prawdopodobnie ze względu na przestrzeń sypialnianą, która z reguły jest dość niewielka.

Tego typu meble dostępne są w szerokiej gamie stylów, poczynając od finezyjnych mebli stylizowanych, poprzez wpisujące się w powściągliwy skandynawski minimalizm, a na surowych, industrialnych modelach kończąc. Sypialnie Forte to przede wszystkim stylistyka nowoczesna. Dlaczego? Ponieważ takich produktów oczekuje od nas rynek. Oczywiście, można znaleźć w naszej ofercie sypialnie stylizowane, ale cieszą się one obecnie zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem. Trudno mówić o dominujących trendach kolorystycznych (sprzedajemy na rynku polskim sypialnie w kilku wariantach), aczkolwiek można zauważyć, że tradycyjna biel oraz różne odcienie brązu to kolory, które Polacy wybierają najchętniej – ocenia Cezary Roszkowski, dyrektor sprzedaży Forte. Dominację szerokiej gamy trendów określanych mianem nowoczesnych potwierdza również Arkadiusz Jasiński: minimalizm i styl skandynawski od kilku lat mają wielu zwolenników. Coraz częściej w aranżacji wnętrz odchodzimy od bogatych zdobień i przepychu. Zauważamy również, że wielu klientów decyduje się na dodatki loftowe, industrialne. Najczęściej są to poszczególne elementy, drobne meble, na przykład jedna drewniana komoda czy szafki nocne z czarną, metalową płozą. Dzięki temu można ożywić wnętrze i nadać mu indywidualny charakter.

Szafki nocne

Wygoda i funkcjonalność to jedne z głównych kryteriów towarzyszących wyborowi mebli do sypialni. Tłumaczy to, dlaczego Polacy tak chętnie decydują się na kupno szafek nocnych. Choć niewielkie gabarytowo, szafki nocne są nieocenione, gdy chcemy odłożyć czytaną przed snem książkę, telefon lub okulary, znajdzie się tam również miejsce choćby na lampkę nocną lub szklankę wody. Są one bardzo przydatne, zwłaszcza w sytuacji, gdy nasza aktywność w łóżku nie ogranicza się wyłącznie do snu. Tym samym szafka nocna staje się nieodłącznym elementem wyposażenia większej sypialni. Ale nie tylko. Zdaniem wielu producentów, metraż wcale nie jest ograniczeniem do stosowania tego typu mebli. Zauważamy także, że coraz większy wpływ na decyzję o zakupie tego typu modeli – wbrew pozorom – ma fakt… zmniejszania się powierzchni naszych mieszkań, w tym przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i snu. Dlatego klienci chętnie sięgają po gotowe rozwiązania i komplety, które ułatwiają organizację sypialni. Nawet jeśli nie decydują się na wszystkie elementy zestawu, mają pewność, że kupione meble będą pasowały do siebie wizualnie oraz będą odpowiednio przemyślane pod względem funkcji – ocenia Dorota Binkowska.

Szafki nocne mogą być zintegrowane z konstrukcją łóżka (rozwiązania typu „dwa w jednym” są dedykowane w szczególności małym wnętrzom, gdyż oszczędzają powierzchnię; niestety, ograniczają też możliwość wprowadzania zmian w aranżacji) lub też stanowić odrębny mebel. W pierwszym przypadku mocuje się je do stelaża łóżka albo do panelu ściennego, którego częścią jest również zagłówek. Szafkę umieszcza się standardowo z boku łóżka lub trochę nietypowo – w okolicach wezgłowia. Wyposażone są one w szuflady oraz otwarte półki Najczęściej wchodzą w skład kolekcji mebli sypialnianych, są więc utrzymane w podobnym stylu jak łóżko czy szafa, dopełniając aranżację wnętrza.

Komody

Komoda jest meblem, którego podstawową funkcją jest przechowywanie. Może być otwarta, posiadać przeszklenia lub klasyczne fronty – otwierane przy użyciu standardowych uchwytów lub systemów push to open. Służy do przechowywania nie tylko ubrań, ale też wielu innych podręcznych drobiazgów, których wiele pojawia się w każdym domowym pomieszczeniu. Jest meblem niezwykle praktycznym, nie ma bowiem znaczenia, na jaki cel przeznaczymy jej szuflady. Zawartość i tak będzie niewidoczna.

Do tego dochodzi funkcja dekoracyjna – wielość form i kolorów mebli oferowanych w tym segmencie sprawia, że każdy wybór podkreśli styl wnętrza i będzie jego prawdziwą ozdobą. Zwolennicy klasyki chętnie sięgną po meble stylizowane, o misternie rzeźbionych bryłach, bogato zdobione, wsparte na dekoracyjnych nóżkach. Z kolei miłośnikom nowoczesnych aranżacji dedykowane są komody o prostych, zgeometryzowanych formach z wyraźnie zaznaczonymi podziałami. Niewątpliwie popyt na konkretny mebel generuje moda. Zauważamy, że coraz częściej klienci – zamiast całych zestawów sypialnianych – decydują się na różnorodność brył, kolorów i materiałów, łącząc różne style. Klienci zestawiają modne łóżka tapicerowane ze stolikami nocnymi i komodami z różnych kolekcji – przekonuje Arkadiusz Jasiński.

Do ich produkcji wykorzystuje się lite drewno, płyty drewnopochodne, metal i szkło. Wielokrotnie poszczególne materiały są ze sobą łączone. Dopełnienie konstrukcji komód stanowią nowoczesne technologie zwiększające ich funkcjonalność – systemy cichego domyku, prowadnice z pełnym wysuwem organizery do szuflad. Wierzymy, że łącząc modne wzornictwo z dopracowaną funkcjonalnością naszych mebli, zapewniamy klientom najlepsze rozwiązania, które sprawdzą się w ich wnętrzach przez lata – podsumowuje Dorota Binkowska.

Toaletki

Toaletka powstała we Francji, a jej korzenie sięgają XVIII wieku, kiedy to paryski dwór był centrum dobrego smaku i szyku. Początkowo nieco przypominała współczesne biurka z szufladkami, później dołączono do niej lustro. Toaletka od zawsze była kojarzona z meblem, który rano czy też wieczorem pomaga kobietom zadbać o ich urodę. Nic dziwnego, że niekiedy nazywano je przekornie „stołem próżności”.

Aktualnie toaletki to już nieco zapomniany mebel, zwłaszcza w sytuacji, gdy nasze sypialnie nie grzeszą nadmiarem powierzchni. Wówczas priorytetem, oprócz oczywiście łóżka, staje się przede wszystkim szafa garderobiana. Tym niemniej właściciele większych sypialni powinni skorzystać z tego uroczego mebla. Jest on nie tylko funkcjonalny, ale i stylowy. Niewątpliwie nada niepowtarzalny charakter naszemu wnętrzu.

Dostępne w polskich sklepach toaletki oferowane są w najróżniejszych stylach, poczynając od retro, z misternie rzeźbionymi nogami i zdobionymi frontami, poprzez klasyczne, o prostych kształtach, a na nowoczesnych, lekkich wizualnie kończąc. Najczęściej są drewniane, choć niekiedy naturalny materiał łączony jest np. z metalem. Wśród nich dominują różne wybarwienia drewna, rozpięte od delikatnych jasnych po wyraziste ciemne, choć popularnością cieszą się też malowane, zwykle na biało. Trudno wyobrazić sobie toaletkę bez postawionego na jej blacie lustra. Jednak o jej funkcjonalności decydują głównie szufladki i półeczki, służące do przechowywania biżuterii, kosmetyków czy też przedmiotów związanych z pielęgnacją ciała.

Stoliki nocne

Alternatywą dla stojących obok łóżka szafek mogą być niewielkie stoliki nocne. W ofercie sklepów dostępne są różne ich typy – drewniane, laminowane, pokryte fornirem lub z marmurowym blatem. Niekiedy można je dobrać do stylu łóżka. Zakup tego niepozornego mebla może podnieść funkcjonalność sypialni. Poza tym stolik nocny wcale nie musi być tego samego koloru i stylu, co pozostałe meble w sypialni, dzięki czemu zyskamy oryginalny akcent dekoracyjny.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także