×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Szafa czy garderoba? 15 sposobów na przechowywanie w sypialni

Szafa czy garderoba? 15 sposobów na przechowywanie w sypialni

Autor: Joanna Buharewicz
Dodano: 15 sty 2015 15:37
Zaktualizowano: 22 sty 2015 08:39

Przestrzeń do przechowywania odzieży najczęściej lokujemy w sypialni lub w jej bliskim sąsiedztwie. W zależności od metrażu, jakim dysponujemy, możemy zdecydować się na tradycyjną wolno stojącą szafę, szafę wnękową lub garderobę w oddzielnym pomieszczeniu.

Dzisiejsza szafa to nie tylko zwyczajne półki i drążki na wieszaki, zasłonięte nieporęcznymi drzwiami na zawiasach. Mając do wyboru ogrom rozwiązań, jakie oferują producenci mebli i firmy zajmujące się rozwiązaniami do drzwi przesuwnych, swoją idealną strefę przechowywania można wyposażyć w sposób, jaki tylko sobie wymarzymy.

Dogodne miejsce – gdzie zorganizować strefę przechowywania?
Codzienną odzież, bieliznę i akcesoria takie jak paski czy krawaty warto trzymać w poszanowaniu, żeby służyły nam jak najdłużej. Ideałem jest wydzielone pomieszczenie, w którym możemy urządzić oddzielną garderobę, jednak nie każde mieszkanie czy dom jest w ten sposób zaprojektowane. Wtedy pozostaje zaplanowanie przestrzeni do przechowywania gdzie indziej – najczęściej w sypialni lub jej pobliżu, bo to zwyczajowo najpraktyczniejsze miejsce na przechowywanie odzieży. Świetnie byłoby gdyby niedaleko była też łazienka, dzięki czemu planowanie ubioru byłoby jeszcze bardziej komfortowe i sprawniejsze.

Jaka powinna być idealna szafa?
Kiedy już zdecydujemy się na miejsce, w którym nasza strefa przechowywania będzie ulokowana, możemy zaplanować jej rodzaj. Jeśli nasz wybór padnie na szafę, w dalszej części warto zastanowić się, jakie dodatkowe funkcje – oprócz przechowywania – powinna posiadać? Na pewno musi być ładna i estetycznie pasować do całego wnętrza, w końcu będzie częścią jego wystroju przez dłuższy czas. Niezbędnym elementem będzie też oczywiście lustro. Dawne szafy posiadały lustra na drzwiach od wewnątrz i było to dość niepraktyczne rozwiązanie. Jednak od wielu już lat producenci proponują nam lustra na zewnątrz szafy, niekiedy całe drzwi są nimi pokryte. Oprócz oczywistej funkcji, jaką jest przeglądanie się, zwierciadła dodatkowo powiększają optycznie wnętrza i rozjaśniają je, odbijając światło. A jeśli o tym już mowa, to warto zainwestować w szafę z podświetleniami, dzięki którymi łatwiej znajdziemy potrzebne rzeczy lub będziemy mogli dyskretnie skorzystać z szafy rano, nie budząc śpiącego jeszcze partnera czy dziecka.

Sprytna szafa – skorzystaj z opcji zabudowy
Jeśli szafa wolno stojąca nie jest wystarczająca dla naszych potrzeb lub mamy możliwość przeznaczenia dość dużej powierzchni na przechowywanie, warto zastanowić się nad zabudową większej powierzchni ścian. Można na to przeznaczyć róg pokoju lub jedną ze ścian, dzięki czemu bokami i tyłem szafy automatycznie staną się ściany, a dostępne na zamówienie drzwi na specjalnych szynach będą stanowić jej front. Po zamontowaniu systemu przesuwnego wystarczy jeszcze zamontować półki, drążki lub listwy na wieszaki i nasza pojemna alternatywna dla oddzielnej garderoby jest gotowa. Często tym sposobem można zaaranżować nawet trudno dostępne miejsca, np. pod skosami na poddaszu.

Ideał przechowywania: oddzielna garderoba
Jeśli mamy w swoim mieszkaniu zaplanowane oddzielne miejsce z przeznaczeniem na garderobę, koniecznie z tego skorzystajmy! A może istnieje możliwość zaanektowania dodatkowej wnęki w sypialni lub po prostu jej części? Jeśli tak, to warto mieć taką strefę przechowywania z oddzielnym wejściem, oświetlaniem i całym system organizacji półek czy drążków. Wiele firm budowlanych, podczas budowy mieszkań, planuje takie oddzielne garderoby, do których wystarczy wstawić drzwi, żeby stworzyć sobie oddzielne miejsce na przechowywanie odzieży, obuwia, pościeli czy akcesoriów. Kiedy jednak nie dysponujemy takim pomieszczeniem, garderobę łatwo stworzyć za pomocą specjalnej zabudowy z drzwi przesuwnych. Oddzielna garderoba, do której można wejść, to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwoli na łatwe uporządkowanie przechowywanych rzeczy i poręczny do nich dostęp.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także