Szafa w sypialni. 10 pomysłów na małą garderobę. Zdjęcia i porady!

Szafa w sypialni. 10 pomysłów na małą garderobę. Zdjęcia i porady!

Autor: Justyna Łotowska
24 lis 2022 13:55

W małym mieszkaniu - mała szafa. Jednak niewielki metraż i komfort użytkowania wcale nie muszą się wykluczać. Jak poradzić sobie z przechowywaniem odzieży bez olbrzymiej garderoby? Mamy poradnik i sporo świetnych aranżacji sypialni z szafą!

  • W małej garderobie świetnie sprawdzą się koszyczki czy podziałki, które możemy włożyć np. do szuflady.
  • Warto również pamiętać o specjalnych wieszakach czy wiszących organizerach, które pomogą w ułożeniu ubrań w szafie.
  • Garderoba powinna być zaprojektowana ergonomicznie, czyli w taki sposób, żeby szybko wejść, znaleźć to, co potrzebne i wyjść.
  • Pomoże w tym dobre oświetlenie, które sprawnie doświetli przestrzeń, ułatwi wybór ubrań i utrzymanie ich w porządku.
  • Czytaj też: Mała sypialnia: 5 pomysłów na poduszki i narzutę. Ładne zdjęcia sypialni!

Średnia powierzchnia polskiego mieszkania to ok. 52 m2. W lokalu tej wielkości nie ma miejsca na budowanie wielkiej garderoby rodem z filmu. Wcale nie oznacza to jednak, że musimy całkiem rezygnować z przestrzeni do przechowywania ubrań. Wystarczy dobrze przemyślany projekt
i dostosowane oświetlenie. Oto kilka narzędzi, które pomogą stworzyć funkcjonalny, ale estetyczny mebel.

Pomysł na szafę w małej sypialni. Projekt Anna Maria Sokołowska, Katarzyna Nowak, pracownia Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz. Zdjęcia Fotomohito
Pomysł na szafę w małej sypialni. Projekt Anna Maria Sokołowska, Katarzyna Nowak, pracownia Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz. Zdjęcia Fotomohito

Jak urządzić małą garderobę?

Aby mała garderoba spełniała swoją funkcję, warto pomyśleć o zastosowaniu różnego rodzaju rozwiązań, których celem jest rozdzielenie i posegregowanie poszczególnych elementów odzieży.

- Świetnie sprawdzą się koszyczki czy podziałki, które możemy włożyć np. do szuflady. Warto również pamiętać o specjalnych wieszakach czy wiszących organizerach, które pomogą w ułożeniu ubrań w szafie - tłumaczy Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. –  Jest to też na przykład deska do prasowania, którą po użyciu można złożyć i wygodnie schować ją do szuflady.

W ostatnim czasie coraz częściej obserwujemy garderoby w formie otwartej, czyli bez frontów. Choć takie rozwiązanie wymaga sporej dyscypliny w utrzymaniu porządku, świetnie sprawdzi się dla osób, którym zależy na pochwaleniu się zawartością garderoby lub wizualnym powiększeniu przestrzeni w pomieszczeniu. Otwarta szafa nadaje pomieszczeniu lekkości.

Pomysł na szafę w małej sypialni. Projekt Marta i Michał Raca, pracownia Raca Architekci. Zdjęcia Fotomohito
Pomysł na szafę w małej sypialni. Projekt Marta i Michał Raca, pracownia Raca Architekci. Zdjęcia Fotomohito

O czym należy pamiętać przy wyborze światła do garderoby?

Ekspert podpowiada, że ważne jest nie tylko samo rozmieszczenie, ale również barwa światła.

- Dobrze dobrana temperatura barwowa podkreśli charakter mebla i całego wnętrza. Jeżeli wykorzystujemy więcej naturalnych drewnianych dekorów, wybierzmy ciepłą temperaturę światła 2700-3000 K. Przy bardziej nowoczesnych, surowych wnętrzach temperatura barwowa neutralna 4000 K sprawdzi się idealnie - tłumaczy Michał Kichler. Równie ważnym czynnikiem jest wskaźnik CRI. Pozwala określić, jak dobrze postrzegane są przez nas barwy oświetlanych przedmiotów. Im jest wyższy, tym lepiej odwzorowane są kolory.

Pomysł na szafę w małej sypialni. Oświetlenie ledowe. Fot. mat. prasowe Hafele
Pomysł na szafę w małej sypialni. Oświetlenie ledowe. Fot. mat. prasowe Hafele

Czego nie może zabraknąć w twojej szafie?

Garderoba powinna być zaprojektowana ergonomicznie, czyli w taki sposób, żeby szybko wejść, znaleźć to, co potrzebne i wyjść. Odzież musi być usystematyzowana, dobrze zorganizowana i gotowa do założenia. Prawidłowo przechowywana - będzie odporniejsza na uszkodzenia i ma szansę służyć przez długie lata.

Pomoże w tym dobre oświetlenie, które sprawnie doświetli przestrzeń, ułatwi wybór ubrań i utrzymanie ich w porządku. Należy szukać włączników światła z funkcją soft on i soft off, które dzięki miękkiemu rozświetlaniu i gaśnięciu, nie drażnią oczu.

Warto pomyśleć także nad zastosowaniem intuicyjnego oświetlenia – przełączników, które samoistnie włączają oświetlenie przy każdym otwarciu szafki czy szuflady. Można je umieścić w boku mebla, aby zachować estetykę. Dodatkowo występują w trzech kolorach - białym, srebrnym i czarnym – tłumaczy ekspert.

Ergonomia przechowywania pozwala nie tylko na właściwe magazynowanie odzieży, ale również ułatwia wyszukiwanie konkretnych ubrań.

- Trzeba dostosować mebel do charakterystyki przedmiotu, który chcemy w nim schować – przestrzeń do zawieszania na koszule czy sukienki, podświetlane szuflady na krawaty oraz biżuterię czy gabloty na buty i torebki – tłumaczy Michał Kichler.

Doskonałym przykładem są drążki ze wbudowanym oświetleniem liniowym, które pomagają w znalezieniu tego, czego szukamy, nawet kiedy w szafie jest mało miejsca – przypomina ekspert. Dzięki temu nie ma konieczności wyciągania każdej rzeczy z szafy, żeby ocenić, jak właściwie wygląda i jaki ma kolor.

Poza drążkiem warto również pomyśleć o zastosowaniu liniowego oświetlenia ledowego. Można je zamontować wewnątrz korpusu szafy – dodatkowo podświetli znajdującą się w niej odzież.

Pomysł na szafę w małej sypialni. Projekt Marta Piórkowska-Paluch. Fot. Andrzej Czechowicz, Foto Studio Wrzosy
Pomysł na szafę w małej sypialni. Projekt Marta Piórkowska-Paluch. Fot. Andrzej Czechowicz, Foto Studio Wrzosy

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także