PARTNER PORTALU
Szafa w sypialni: kolekcje z polskich sklepów

Szafa w sypialni: kolekcje z polskich sklepów

Autor: Mariusz Golak
17 wrz 2019 10:39

Trudno wyobrazić sobie funkcjonalną sypialnię bez pojemnej szafy. To mebel, dzięki któremu można odpowiednio zorganizować przestrzeń i zapewnić w pomieszczeniu porządek.

Szafy, obok łóżek, stanowią główny element wyposażenia sypialni. Wciąż niewiele osób może sobie pozwolić na oddzielną garderobę, więc szafa w sypialni jest naturalnym i praktycznym rozwiązaniem – potwierdza Katarzyna Bryze, dyrektor Działu Rozwoju firmy Vox. I dodaje: Szafa przede wszystkim musi być funkcjonalna oraz dopasowana do preferencji użytkowników – to oczywiste.

Wbrew pozorom, mała szafa wcale nie musi być pozbawiona walorów użytkowych. Kluczowa jest bowiem organizacja wnętrza, za którą odpowiadają profesjonalne organizery. Tak czy inaczej tego typu mebel w sypialni musi się znaleźć. Szafa w sypialni to nadal bardzo popularny trend. Można stwierdzić, że obecnie praktycznie każda sypialnia wyposażona jest w szafę. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim bardzo wygodne, gdyż pozwala na przechowywanie ubrań blisko miejsca, w którym rozpoczynamy i kończymy dzień. Szafy, które obecnie wybierają Polacy, są nowoczesne, stonowane i posiadają uniwersalny wygląd, stanowiący dobre połączenie z wystrojem sypialni. Pamiętajmy, że założenie jest takie, aby szafa była meblem wieloletnim. W sypialniach najczęściej wybierane są modele 2- lub 3-skrzydłowe z drzwiami przesuwnymi– mówi Alina Tomaszewska, dyrektor handlowy w firmie Sevroll-System.

Szafy z drzwiami przesuwnymi, wykonane na wymiar, z pomyślą o potrzebach konkretnych wnętrz, cieszą się rosnącą popularnością wśród Polaków. Są nie tylko praktyczne, ale wpisują się również w mocno widoczny trend personalizacji wnętrz. Tym niemniej nie jest to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku. Można bowiem skorzystać również z bogatej oferty szaf wolnostojących (zarówno z drzwiami przesuwnymi, jak i rozwieranymi czy harmonijkowymi), które równie dobrze można wpasować w istniejącą w sypialni wnękę, jak i dosunąć do rogu bądź postawić w wybranym miejscu przy ścianie. Część osób decyduje się na zamówienie mebli do zabudowy – należy jednak pamiętać, że koszt szaf zrobionych na wymiar to często duży wydatek. Z tych powodów klienci chętnie wybierają gotowy produkt, który oferuje przemyślane rozwiązania – ocenia Katarzyna Bryze.

Szafy na wymiar

Szafy na wymiar z drzwiami przesuwnymi to optymalny sposób na wykorzystanie każdego cennego centymetra w pomieszczeniach, a dodatkowo – sposób na jeszcze większą indywidualizację mebli i wnętrz. Równie dobrze sprawdzają się w większych sypialniach, jak i pomieszczeniach z mniejszym metrażem. Uniwersalność mebli z drzwiami przesuwanymi sprawia, że można je dopasować do indywidualnych wymogów konkretnego wnętrza. Pomaga w tym również różnorodność stylistyczna, wynikająca z wielości oferowanych wypełnień i kolorów.

Odbiór estetyczny mebla kształtuje przede wszystkim wypełnienie. Wybór jest tu bogaty, a najczęściej stosowane są różnorodne płyty meblowe, rattanowe, a nawet tafle wzmacnianego szkła czy witraże. Oprócz jednolitych frontów, proponowane są rozwiązania powstałe w wyniku łączenia poszczególnych materiałów i kolorów. Co więcej, nowoczesne technologie drukarskie umożliwiają przeniesienie na front szafy nawet ulubionego zdjęcia, filmowego kadru czy też portretu kinowego idola.

Jednak o funkcjonalności szafy z drzwiami przesuwanymi decyduje przede wszystkim zastosowany system przesuwny. Systemy jezdne muszą charakteryzować się odpowiednią nośnością wózków dolnych, dopasowaną do ciężaru drzwi oraz solidnym wykonaniem, co zapewnia im trwałość i długi okres eksploatacji. Mają zagwarantować komfort i bezpieczeństwo użytkowania, dlatego istotne jest, aby posiadały zabezpieczenie drzwi przed wypadnięciem oraz rozwiązania tłumiące dźwięki pojawiające się w trakcie użytkowania.

Dodatkowo, profesjonalne systemy organizacji wnętrza takich szaf, na które składają się między innymi regulowane półki, wysuwane kosze, różnorodne wieszaki, praktyczne pantografy itp., ułatwiają zachowanie porządku i tym samym zwiększają funkcjonalność mebli.

Szafa wolnostojąca

Tradycyjne szafy wolnostojące wciąż cieszą się zainteresowaniem klientów, choć konkurencja w postaci mebli na wymiar sprawiła, że ich sprzedaż jest niższa niż przed kilkunastoma laty. Zwykle wybierają je osoby marzące o stworzeniu jednolitej, spójnej stylistycznie aranżacji sypialni. Wówczas wzornictwo i kolorystyka szafy dopasowane są do stylu łóżka, a także – jeżeli zostały dodatkowo wybrane – komody czy szafki nocnej.

Największym atutem szafy wolnostojącej jest jej mobilność – można ją przesuwać w dowolne miejsce i w dowolnym momencie, co nie jest możliwe w przypadku zabudowy na wymiar. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma w niej wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie odzieży lub potrzebnych w sypialni akcesoriów. W praktyce jest w stanie pomieścić naprawdę wiele. Zwykle jej wnętrze podzielone jest na dwie strefy – z drążkiem na wieszaki oraz podzieloną półkami. W części z półkami istnieje także możliwość zamontowania drucianych koszy zamiast szuflad bądź też klasycznych szuflad wewnętrznych.

Ze względu na to, że polskie sypialnie nie są zbyt duże, kluczowa staje się kwestia pojemności i odpowiedniej organizacji przestrzeni wewnątrz mebli. W Vox kilka lat temu poszukiwaliśmy alternatywy dla popularnych szaf typu komandor. Odpowiedzią jest nasz 4-drzwiowy model, który powstał podczas prac nad kolekcją „4 You”. Prowadziliśmy badania i projektowaliśmy rozwiązania, które zapewniają optymalne przechowywanie. Zaproponowaliśmy więc drzwi, które umożliwiają dostęp do całego wnętrza mebla. Nie zapewniają tego wersje z drzwiami przesuwnymi, które otwierają się tylko w wybranej części. Harmonijkowy system otwierania w naszej szafie zabiera mniej miejsca niż klasyczne drzwi – mówi Katarzyna Bryze.

Coraz częściej producenci mebli dają możliwość personalizacji nie tylko wyposażenia szaf, ale także ich wyglądu. Dzięki temu stają się one bardziej dopasowane do gustów i potrzeb estetycznych użytkowników. Na przykład, kolekcja „Simple” daje możliwość bardzo elastycznej konfiguracji mebli pod względem estetyki. Klient może w czterech prostych krokach zaprojektować ciepłą i przytulną biało-drewnianą sypialnię. Odważniejsi mogą wybrać czarne meble z białym detalami oraz wiele innych wykończeń. Różne rodzaje i kolory nóżek, uchwytów oraz frontów i korpusów pozwalają klientowi stworzyć dokładnie takie meble, jakich potrzebuje – mówi Katarzyna Bryze.

Szafa wolnostojąca nie musi być otwierana wyłącznie przy pomocy drzwi rozwieranych. Na rynku dostępne są także modele z drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi, które szczególnie dobrze sprawdzają się w małych sypialniach, gdyż nie kolidują ze stojącym często obok łóżkiem. Do małych sypialni dodatkowo polecane są szafy z lustrami, które – oprócz niekwestionowanych walorów użytkowych – również optycznie powiększają przestrzeń.

Wciąż najpopularniejszymi modelami są szafy dwudrzwiowe, choć nie wyczerpują one rynkowej oferty. W sklepach można znaleźć również meble trzydrzwiowe, a nawet czterodrzwiowe. Wszystko zależy od metrażu, którym dysponuje klient.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także