Jak oświetlić sypialnię? Poznaj 3 ważne zasady!

Jak oświetlić sypialnię? Poznaj 3 ważne zasady!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
26 sie 2021 21:07

Sypialnia to newralgiczne miejsce w każdym domu. Jej nastrój i przytulność, możliwość wypoczynku z dala od dobrodziejstw postępu technologicznego, a także potrzeba snu sprawia, że spędzamy w niej około 1/3 doby. Warto więc zadbać o to, aby stworzyć w niej komfortowe warunki, które bazują również na wprowadzeniu do niej odpowiedniego, świetlnego klimatu. Jak to zrobić?

Przy aranżacji sypialni warto zastosować trzy zasady dotyczące oświetlenia: wybór odpowiedniej barwy światła, dostosowanie designu do sypialnianej aranżacji, a także odpowiednie rozplanowanie źródeł światła. Wszystkie te czynniki składają się na komfortowe korzystanie z przestrzeni, które nie zaburza relaksu, a jednocześnie podnosi funkcjonalność pomieszczenia.

Jaka barwa światła do sypialni?

W sypialni najlepiej sprawdzi się wyciszające światło o ciepłej barwie, które pozwoli na bezproblemową regenerację, nie rozpraszając wzroku i nie „zapraszając” mózgu do pracy na pełnych obrotach. I choć ciepłe światło będzie potęgować przytulność, to warto pamiętać o tym, że niektóre funkcje tego pomieszczenia będą wymagały zastosowania barwy zimnej. Mowa tutaj oczywiście o strefach, w których kobiety wykonują poranny makijaż lub szykują się do wyjścia. W takich sytuacjach konieczne jest zauważenie wszystkich detali, a pozwoli na to właśnie barwa zimna.

Różne temperatury barwowe różnie wpływają na nasz organizm. I tak na skupienie uwagi najlepiej pozwoli odsłona chłodna oscylująca wokół 4000K, natomiast w kwestii wyciszenia się i do przeczytania książki na dobranoc lepiej jest postawić na temperaturę barwową wynoszącą od 2700K do 3000K. W sypialni znajdzie się miejsce na niezaburzające prawdziwego nasycenia kolorów światło neutralne, mieszczące w przedziale 3300-5300K, które warto wykorzystać w garderobie i w okolicy szafy z ubraniami.

Przy planowaniu punktów świetlnych warto przewidzieć osobne sceny świetlne na poranek, kiedy chcemy się szybko obudzić i na wieczorne wyciszenie. Jeżeli zdecydujemy się na różne barwy światła, dopasowane do różnych pór dnia, ważne jest, aby można je było uruchamiać oddzielnie, bez zbędnego mieszania w jednej scenie świetlnej kilku temperatur barwowych.

Dekoracyjność wybranych opraw świetlnych

Sypialnia nie jest miejscem, w którym z pasją korzystamy z dekoracyjnych możliwości aranżacji. Oczywiście, w tym pomieszczeniu znaleźć można wiele subtelnych ozdób, jednak najbardziej dopasowanym, a jednocześnie funkcjonalnym akcentem będą właśnie ściśle nawiązujące do stylu wnętrza oprawy oświetleniowe. Ozdobienie sypialni przykuwającymi uwagę kinkietami i lampami sprawi, że serce wypoczynku nabierze zupełnie nowego charakteru.

Efektownym i efektywnym zabiegiem jest też podkreślenie nocnej szafki pojedynczą oprawą wiszącą. Kierunkowe źródło światła estetycznie podświetli nocną szafkę, bez nadmiernego rozświetlenia przestrzeni wokół czyniąc z niej wieczorną dekorację wnętrza. W tej roli dobrze sprawdzają się walcowate oprawy takie jak PET next polskiego producenta AQForm. Pozycja o tyle ciekawa, że występuje w wielu kolorach i wersjach montażowych. Dzięki temu z jedną rodziną produktów można stworzyć kompleksową aranżację oświetlenia całego wnętrza.

Jak rozplanować źródła światła w sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie, które kojarzy się przede wszystkim z dużym łóżkiem i stojącymi po obu jego stronach szafkami nocnymi, na których znajdziemy klimatyczne lampy o przygaszonym świetle. Należy jednak pamiętać o tym, że ta przestrzeń bardzo często jest również miejscem przechowywania ubrań, przygotowywania strojów czy też wykonywania wspomnianego wcześniej makijażu lub pielęgnacji twarzy, szczególnie, jeśli w tym wnętrzu znalazło się miejsce na toaletkę.

W związku z tym w sypialni, oprócz oświetlenia nocnego, które nie będzie zakłócać wypoczynku drugiej osoby, powinno pojawić się również oświetlenie ogólne, które rozświetli wypoczynkowy azyl wtedy, kiedy będziemy szykować się na wielkie wyjście lub weryfikować zawartość swojej garderoby.

Jakie światło wybrać do czytania?

Do czytania w łóżku szczególnie przydają się kinkiety o wąskim kącie świecenia oraz o niewielkim strumieniu świetlnym, który nie rozświetli nadmiernie przestrzeni wokół. Jeśli traktujemy czytanie w sypialni jako dobry sposób na zaśnięcie, najlepiej wybrać oprawę oświetleniową o barwie światła 2700K, która zadziała na nas relaksująco. Dobrze, aby oprawa była dostępna na wyciągnięcie ręki z łóżka a jeszcze lepiej, jeżeli ma wbudowany wyłącznik, dzięki czemu nie trzeba wychodzić z łóżka tylko po to aby wyłączyć lampę.

W przypadku kinkietu przy łóżku dużym atutem jest też ruchomość, która pozwala skierować snop światła na kartki książki na przykład przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącą. Przykładem udanego połączenia zgrabnej formy i najważniejszych funkcji wieczornego oświetlenia do czytania jest kinkiet PET micro move switch od AQForm.

Dobór oświetlenie to obowiązkowy element sypialnianego projektu, nie tylko ze względu na jego właściwości praktyczne, ale również z uwagi na jego dekoracyjność i możliwości stworzenia niepowtarzalnego klimatu. Przy wyborze opraw oświetleniowych, a także przy ich rozmieszczaniu warto kierować się dopasowaniem barwy światła, designu opraw i kinkietów do wnętrza oraz wyeksponowaniem najważniejszych stref tego pomieszczenia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także