Jakie oświetlenie wybrać do sypialni? Dobry poradnik!

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni? Dobry poradnik!

Autor: Ewa Kozioł
14 kwi 2022 10:01

Oświetlenie jest niezwykle ważny elementem w urządzaniu sypialni. Pozwoli stworzyć atmosferę relaksu czy klimat ułatwiający odpoczynek i spokojny, dobry sen. Wybierając oświetlenie pamiętaj, aby wziąć pod uwagę zarówno kwestie funkcjonalne, jak i estetyczne.

Zacznij od projektu

Właściwe rozplanowanie oświetlenia to połowa sukcesu. Powinniśmy zadbać zarówno o to ogólne czy funkcyjne w strefie łóżka, jak również punktowe w pomieszczeniach, które służą np. jako garderoba.

Jeśli decydujemy się na kompleksowy remont lub urządzamy wnętrze od podstaw to przy projektowaniu instalacji elektrycznej dobrze pomyśleć o funkcjonalnej lokalizacji włączników – zarówno przy drzwiach, jak i przy zagłówku łóżka albo o możliwości sterowania oświetleniem np. za pomocą smartfonu.

Szczególna rola oświetlenia ogólnego

Tak jak w każdym pomieszczeniu, również w sypialni, rolę oświetlenia ogólnego z reguły pełnią lampy wiszące montowane w centralnym punkcie sufitu. Równie dobrze sprawdza się ich umieszczenie nad łóżkiem, należy tu jednak pamiętać o tym, aby były zawieszone na tyle wysoko, by nie ograniczały swobody ruchu.

Ich zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza – nie tylko w centralnym miejscu, ale również np. przy toaletce. W tej roli idealnie sprawdzą się lampy o kulistych formach, zwłaszcza te wykonane ze szkła, np. z kolekcji Pear – o smukłych kloszach i w dwóch wersjach wykończenia bądź Shpere – dostępne w czterech rozmiarach klosza i w wariancie kompozycji z trzema kloszami o zróżnicowanej średnicy. Lampy Polaris z metalizowanego szkła w kolorze złota, miedzi, chromu i przydymionego srebra to wybór wpisujący się we wnętrza w stylu glamour lub przełamujący konwencję minimalistycznych, surowych przestrzeni. Sposobem na ocieplenie pomieszczenia jest też wykorzystanie motywów nawiązujących do natury. 

W pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, zamiast lampy wiszącej, dobrym wyborem jest zastosowanie plafonu np. z kolekcji Turda. Tu klosze wykonane są z tkaniny w kolorze szarym lub złotym. Jeśli chcemy zaoszczędzić maksymalnie dużo miejsca warto postawić na lampę o wysokości niecałych 3 cm.

Zadbaj o oświetlenie funkcyjne

Przy wezgłowiu łóżka dobrze jest zadbać o oświetlenie funkcyjne. Najczęściej umieszcza się je symetrycznie po obu stronach. W tej roli idealnie sprawdzają się kinkiety, np. klasyczne Chillin, których abażur wykonany jest z gładkiej tkaniny lub aksamitu, nowoczesne lampy Radius z odsłoniętą żarówką czy minimalistyczne Mono. Kinkiety powinny być zamontowane na wysokości około 70 cm od materaca.

W pomieszczeniach o większym metrażu w roli oświetlenia funkcyjnego sprawdzą się również lampy stojące np. klasyczne o okrągłym abażurze lub nowoczesne z jednym lub dwoma punktami światła.

Dekor w służbie nastroju

W sypialni ważna jest również kwestia odpowiedniego nastroju. A ten budują odpowiednie dodatki i światło. 

W przestronnych wnętrzach idealnie sprawdzą się lampy z kolekcji Wheel wykonane ze sklejki z naturalnego drewna drzew liściastych, w kolorze złota. Znakomicie odbijają światło, a jednocześnie przykuwają uwagę nietypową formą, zestawieniem kontrastujących faktur i technik wykonania.

W kwestii budowania nastroju od doboru lamp nie mniej ważne jest samo światło. W sypialni powinniśmy postawić na to o ciepłych, przyjemnych barwach – najlepiej w zakresie poniżej 4000 K. Zimniejsze wpływa pobudzająco. Przy wyborze lamp o szklanych, przezroczystych kloszach lub z całkowicie odsłoniętym źródłem światła możemy pokusić się też o żarówki retro oferowane w bardzo ciekawych kształtach, emitujące bardzo ciepłe światło o temperaturze około 2200 K.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także