
Zdrowy i długi sen
W ciemnych pomieszczeniach śpimy lepiej. Niestety, nie zawsze możemy sobie pozwolić na pełne zaciemnienie wnętrz – nawet jeśli nie zasypiamy w pobliżu włączonego telewizora lub laptopa, często przeszkadzają nam lampy uliczne czy światła przejeżdżających samochodów. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mamy ochotę na drzemkę w ciągu dnia.

Zaciemnienie wnętrza, optymalna temperatura oraz cisza i spokój to czynniki, które zapewniają zdrowy i długi sen – tak wynika z raportu „Barometr zdrowych domów”. Europejczycy, którzy śpią w takich warunkach, mają aż o 50% większe szanse na to, by utrzymać zdrowie i pełnię energii o poranku. Ale jak skutecznie kontrolować ilość światła na poddaszu?
Jak wynika z licznych badań, spanie w oświetlonym pomieszczeniu może przyczyniać się m.in. do zaburzeń hormonalnych oraz depresji. Takie warunki utrudniają też pracę wielu narządów wewnętrznych. Winę za ten stan rzeczy ponosi światło, które zatrzymuje wytwarzanie melatoniny – hormonu produkowanego przez szyszynkę. To właśnie on wpływa na zdrowy i długi sen, gdyż reguluje poziom glukozy, ciśnienie krwi oraz temperaturę naszego ciała. Jeśli więc chcesz się wyspać i zapewnić sobie dobre samopoczucie, zadbaj o odpowiednie zaciemnienie sypialni.
Czytaj także: Ogrzewanie podłogowe w sypialni.
Jak wykazano w raporcie „Barometr zdrowych domów”, aż 37% Europejczyków, którym brakuje światła dziennego, rzadko odczuwa wysoki poziom energii. Jednak ten odsetek spada do 21% w przypadku odpowiedniego poziomu światła. Dlatego w pomieszczeniach wielofunkcyjnych – np. w kawalerce na poddaszu lub sypialni połączonej z gabinetem – sprawdzą się manualne rolety zaciemniająco-plisowane 2 w 1. W zależności od potrzeb ten model umożliwia 98% zaciemnienia lub delikatne rozproszenie światła. A przy okazji jest ciekawą dekoracją okien dachowych.
Temperatura na poddaszu
Optymalna temperatura to kolejny ważny czynnik, który poprawia jakość i komfort snu. Przyjmuje się, że najlepsza temperatura do spania to ok. 18°C, choć duże znaczenie mają tu indywidualne preferencje domowników.