×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Bolą cię plecy? Zadbaj o wygodny materac, poduszkę i właściwą pozycję podczas snu

Bolą cię plecy? Zadbaj o wygodny materac, poduszkę i właściwą pozycję podczas snu

Autor: Justyna Łotowska
23 lut 2023 14:44

Siedzący tryb życia oraz długie godziny spędzone przed monitorem komputera niekorzystnie wpływają na kręgosłup. Zanim dolegliwości związane z nieodpowiednim ułożeniem ciała zaczną dokuczać, warto podjąć działania zapobiegawcze. Zadbaj o ruch i prawidłową pozycję podczas snu.

Wszyscy mamy ulubioną pozycję do spania. Jedni wolą leżeć na brzuchu, inni na boku, a jeszcze inni na plecach. Jednak sposób w jaki układamy się podczas snu ma wpływ na cały organizm.

W jakiej pozycji najlepiej spać, aby nie bolały plecy? 

Niewłaściwe ułożenie ciała może powodować napięcie tkanek miękkich, bóle brzucha, nieprawidłową pracę jelit oraz bóle kręgosłupa. Pozycja embrionalna, w której podkurczamy ręce i nogi, może prowadzić do drętwienia kończyn, ucisku narządów wewnętrznych i niedotlenienia. W efekcie możemy obudzić się z bólem kręgosłupa i migreną!

Zaleca się spanie na boku lub plecach, z nogami wyprostowanymi. Sposób, w jaki układamy się na łóżku, jest kluczowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca i poduszki.

Należy jednak pamiętać, że miejsce, na którym odpoczywamy, nie powinno być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Spanie na zbyt miękkim podłożu powoduje, że mięśnie stale się napinają, aby zredukować obciążenie kręgosłupa. Z kolei zbyt twardy materac utrudnia krążenie krwi w miejscach nacisku, wymuszając ciągłą zmianę ułożenia ciała.

Jak możemy poprawić jakość snu?

Nie ma nic gorszego niż budzenie się rano z fizycznym dyskomfortem i złym humorem. Dlatego warto zainwestować w dobry materac, przyciemniane zasłony, nawilżacz powietrza i dobrej jakości poduszkę profilowaną.

Najlepiej, aby wkład był wykonany z elastycznej pianki Visco, który zapewnia prawidłowe podparcie szyi i ramion. Leżąc na tego rodzaju poduszce pozwalasz na rozluźnienie i zrelaksowanie całego ciała. Specjalnie zaprojektowane wgłębienie ma na celu prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu czy wypoczynku.

Spanie na takiej poduszce zapobiegania zespołom bólowym i przeciążeniom szyi, które najczęściej występują po długotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Poduszka ta doskonale sprawdzi się także w łagodzeniu stanów wzmożonego napięcia mięśni karku, złagodzi dyskomfort i poprawi funkcjonowanie w ciągu dnia.

Jeśli chcesz rozpocząć dzień z energią, pamiętaj również o wykonaniu porannej gimnastyki

Ćwiczenia nie muszą być skomplikowane, chodzi o rozciągnięcie ciała po nocy. Zacznij od wspięcia się na palce z wyciągniętymi ramionami, podnieś ręce jak najwyżej, aby poczuć, jak rozciąga się Twój grzbiet. Następnie wykonaj skłon, zrób głęboki wydech, a następnie skręt bioder przy ścianie. Na koniec, zrób kilka podskoków i pajacyków.

Jeśli masz czas i siłę, wykonaj jeszcze kilka przysiadów i brzuszków. Tych kilka ćwiczeń pobudzi i przygotuje Twoje ciało, kręgosłup i umysł do pracy na cały dzień.

 Pomoże Ci w tym profilowana poduszka Haverö marki Wendre, która została zaprojektowana tak, aby zapewnić optymalne wsparcie dla naszego kręgosłupa.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także