×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ciepła kołdra. Jaką wybrać na zimę? Radzimy!

Ciepła kołdra. Jaką wybrać na zimę? Radzimy!

Autor: Ewa Kozioł
26 paź 2022 14:12

Czas na zmianę kołdry na zimową.  Jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując kołdrę na zimę? Jakie powinno być nasze przykrycie by spełniało oczekiwania nawet największych zmarzluchów? Podpowiadamy!

Eksperci zgodnie twierdzą, że temperatura w sypialni wpływa na jakość i długość naszego snu. Wielokrotne przebudzanie się w nocy i zmęczenie w ciągu dnia, bóle głowy czy wysuszone drogi oddechowe mogą okazać się skutkiem za wysokiej temperatury w pomieszczeniu, w którym śpimy. Temperatura, która nie sprzyja odpoczynkowi sprawia, że nasz organizm zużywa więcej energii, by się do niej przystosować. Skutkiem tego jest męczący sen, a nie sen regenerujący.

W okresie jesienno-zimowym w sypialni temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni. Dlatego też, zamiast zwiększać temperaturę w sypialni, ekonomiczniej i oczywiście zdrowiej będzie, jeśli zainwestujesz w dobrej jakości kołdrę zimową.

Projekt wnętrza i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Idealna kołdra zimowa

Gdy temperatury spadają poniżej zera to znak, że dobrze jest zaopatrzyć się w kołdrę zimową. Pamiętaj, że odpowiednia pomoże utrzymać stałą temperaturę ciała i zapewni dobrą wentylację powietrza. Eksperci z firmy Wendre radzą, na co zwrócić uwagę kupując kołdrę na zimę? 

1. Waga – kołdra zimowa wcale nie musi być ciężka i gruba. O jej wadze decyduje zastosowane wypełnienie.

2. Wypełnienie i poszycie – odgrywa kluczową rolę, bo to właśnie ono utrzymuje ciepło i wpływa na odpowiednią cyrkulację powietrza. Zimowe kołdry kojarzą nam się z ciężkimi nakryciami wypełnionymi wełną czy pierzem, trudnymi w zachowaniu higieny. Dziś można łatwo wybrać kołdrę do swoich potrzeb np. taką ze sprężystym, puszystym recyklowanym włóknem.

Projekt wnętrz: Klaudia Tworo Architektura Wnętrz. Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska

3. Rozmiar – od niego w znacznej mierze zależy komfort snu. Zbyt małe okrycie sprawi, że możemy w nocy zmarznąć, z kolei zbyt duże może być za ciężkie.

4. Ceryfikaty – na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Wybierz kołdrę posiadającą certyfikat Oeko-Tex Standard 100, symbol CE lub znak Tekstylia Minimalizujące Rozwój Roztoczy

Szukając przykrycia na zimę powinniśmy zwrócić uwagę na powyższe parametry, tylko wtedy będziemy mieli gwarancję odpowiedniego modelu kołdry i poduszki na zimne dni. 

Projekt wnętrza: Decoroom Fot. Pion Poziom

Skandynawowie w swoich sypialniach często ograniczają do minimum ogrzewanie, wierzą, że spanie w niskiej temperaturze oznacza dłuższy i głębszy sen oraz stawiają na dostęp świeżego, mroźnego powietrza. Warto więc wypróbować ten skandynawski sposób w naszej sypialni. Łatwo przekonamy się, że w niższej temperaturze łatwiej zasypiamy i osiągamy głęboki, relaksujący sen. Żeby jednak nie zmarznąć, warto zaopatrzyć się w odpowiednio ciepłą kołdrę i miękką poduszkę.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także