Nowoczesna sypialnia: 10 pięknych wnętrz i poradnik jak ją urządzić

Nowoczesna sypialnia: 10 pięknych wnętrz i poradnik jak ją urządzić

Autor: Justyna Łotowska
23 lut 2022 12:25

Szukasz pomysłów na wystrój sypialni? Zdecyduj się na minimalizm. Ten styl już od kilku sezonów utrzymuje się w designie i architekturze. Od uroczej pościeli i ciepłego drewna po naturalne oświetlenie – przekonaj się, jak stworzyć jasne i świeże pomieszczenie sprzyjające relaksowi.

Styl panujący we wnętrzach może mieć wpływ na uczucia i emocje danej osoby. Przykładowo spokój można uzyskać, stosując odpowiednią kolorystykę ścian. Decydując się na wprowadzenie zmian
w sypialni powinniśmy zwracać szczególną uwagę na atmosferę w niej panującą. To właśnie w tym pomieszczeniu śpimy, regenerujemy siły, dlatego powinna być prywatną oazą sprzyjającą odpoczynkowi. Taki efekt stworzysz, kierując się zasadą „mniej znaczy więcej”.

Łóżko w nowoczesnej sypialni

W myśl tej zasady skup się na jakości, a nie ilości i przechowuj tylko niezbędne meble. Minimalizm będąc nie tylko określoną estetyką panującą we wnętrzach, ale także stylem życia, zachęca do samoograniczenia, dążenia do prostoty i umiaru. Jego głównym celem jest poszukiwanie harmonii, równowagi, wystrzeganie się konsumpcjonizmu oraz życie w duchu less waste.

Towarzyszące minimalizmowi hasło „decluttering” czyli odgradzanie, zachęca do porządkowania przestrzeni i pozbycia się zbędnych przedmiotów. W związku z tym centralnym punktem sypialni powinno być łóżko. Wybierz do niego takie tekstylia, które nie zburzą harmonijnej całości, a raczej stworzą spójną całość. 

Jasna, prosta, neutralna sypialnia - tak ją urządzisz

Minimalistyczne wnętrza nasycone są naturalnym światłem. Dzięki dużym oknom przestrzeń zostaje optycznie powiększona, a zarazem nabiera wyrazistości. Dla ochrony przed słońcem stosować można zasłony lub ewentualnie proste rolety. Wieczorem pomieszczenie doświetlić można sztucznym światłem o naturalnej barwie. Bardzo popularnym rozwiązaniem są listy z wieloma punktami świetlnymi oraz dyskretne plafony.

Co w przypadku panującej w pomieszczeniu kolorystyki? Odpowiedź jest prosta - należy sięgać po jednolite i neutralne tony. Przede wszystkim weź pod uwagę biel, beż, jasną szarość i brąz. Mimo tych surowych zasad styl ten nie musi być nudny i monochromatyczny.

Klucz do sukcesu tkwi w odpowiednim wyważeniu proporcji między główną ideą, a elementami dekoracyjnymi. Dodatki należy wybierać takie, aby wprowadzały spokój, ukojenie oraz ciepło.

Ciekawym akcentem będą drewniane lub rattanowe meble, bujna roślinność w plecionych koszach czy wiklinowych doniczkach oraz bambusowe akcesoria. W ten sposób stworzysz ogólnie prostą przestrzeń. Minimalistyczna sypialnia z organicznymi dodatkami stanie się świątynią spokoju i kontemplacji, dzięki czemu pomoże oczyścić umysł z obowiązków i zmagań codziennego życia oraz pozytywnie przełoży się na zdrowe ciało i wypoczęty umysł!

5 kroków do nowoczesnej, minimalistycznej sypialni - podsumowanie

Minimalizm jest bardzo praktyczny. Jeśli zdecydowałeś się na jego wprowadzenie do swoich wnętrz,  pamiętaj o kilku poniższych zasadach:
1. Im mniej znaczy więcej - usuń zbędne meble oraz dodatki. Pozostaw tylko te z których najczęściej korzystasz.
2. Liczy się jakość - inwestuj w meble i tekstylia sypialniane, w tym kołdry i poduszki, wykonane
z wysokiej jakości materiałów.
3. Kluczem jest prostota - unikaj mocnych wzorów i ciężkich dekoracji. Wybieraj proste
i jednolite zdobienia, które stworzą jednolitą całość.
4. Niech stanie się światłość - spraw, aby Twoja sypialnia promieniowała naturalnym blaskiem światła dziennego lub sztucznym o ciepłej barwie.
5. Jasność i harmonia - omijaj nasycone barwy i ciemne odcienie. Wybieraj raczej biel, beże
i łagodną szarość.
6. Bądź eko - wybieraj naturalne materiały (drewno, bambus, rattan). Pomieszczenie dodatkowo możesz udekorować bujną roślinnością.

Źródło: Wendre

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także