×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
O czym śnią Polacy? Zdziwisz się! Spadanie wcale nie jest na pierwszym miejscu!

O czym śnią Polacy? Zdziwisz się! Spadanie wcale nie jest na pierwszym miejscu!

Autor: Justyna Łotowska
07 lut 2023 14:06

Jakie są najpopularniejsze tematy snów w Polsce, a jakie na całym świecie? Przyglądamy się wynikom badań! Mogą zaskoczyć!

Wszyscy ludzie śpią. Niektórzy śpią, gdy zasypiają, inni, gdy się budzą i zajmują swoimi sprawami. A najważniejsze w tym wszystkim jest to, że otrzymaliśmy wielki dar - sen. Sny przyciągały uwagę ludzi przez cały czas w różnych zakątkach cywilizacji. Zawsze były czymś więcej niż obrazami, które kontemplujemy, są znakami, które czytamy, przepowiedniami, których słuchamy, tajemnicami, które próbujemy zrozumieć.

Syn każdego człowieka są wyjątkowe, bo pojawiają się na podstawie subiektywnych doświadczeń i otaczającego go świata. A jednak nie może dziwić fakt, że ludzie wszędzie często miewają sny, które mają ze sobą wiele wspólnego. Interpretacja snów ma swoje korzenie we wczesnych cywilizacjach, ale największe rozpowszechnienie i wpływ na kulturę światową zyskała dzięki Freudowi.

Najczęstszym marzeniem sennym na świecie są...

Węże. Węże wpełzły do snów prawie jednej trzeciej wszystkich krajów, dla których istnieją statystyki. Więcej krajów najczęściej śni o wężach niż jakimkolwiek innym temacie. Jest to najczęstszy temat snów w ponad 1/3 badanych przez nas krajów (54 z 164). Sny o wężach są szczególnie "popularne" w Europie Wschodniej oraz w części Azji i Afryki.

Zęby to drugi najbardziej rozpowszechniony motyw snów na świecie i jest numerem jeden w 22 krajach - głównie w krajach nordyckich. A brązowy medal trafia do snów o ciąży - 21 krajów.

Najczęstsze sny na świecie. Fot. mat. prasowe Rentola.pl
Najczęstsze sny na świecie. Fot. mat. prasowe Rentola.pl

Najczęstsze sny w Polsce

Poniższe wykresy ilustrują 15 najczęstszych snów, występujących w Polsce. Przede wszystkim Polacy śnią w nocy o ciąży. Sen o tym, że jest się w ciąży, może symbolizować aspekt siebie lub jakiś aspekt życia osobistego, który rośnie i rozwija się. Bycie w ciąży we śnie może również reprezentować narodziny nowej idei, kierunku, projektu lub celu. Sen o tym, że nie zdawałaś sobie sprawy, że jesteś w ciąży, sugeruje, że chcesz czemuś zaprzeczyć. Sen o tym, że ktoś inny jest w ciąży wskazuje, że doświadczasz bliższej więzi z tą osobą.

Sen o śmierci, który znajduje się na drugim miejscu, wskazuje również na zmiany, transformację i samorozwój.

To może wskazywać, że większość ludzi w Polsce doświadcza jakiejś zmiany w swoim życiu lub potrzebuje jej, w taki czy inny sposób. Można powiedzieć, że Polacy są dość autorefleksyjni i chcą się zmieniać na lepsze.

15 najczęstszych snów w Polsce. Fot. mat. prasowe Rentola.pl
15 najczęstszych snów w Polsce. Fot. mat. prasowe Rentola.pl

Strach i niepewność również wydają się częstymi tematami w snach Polaków, aż 30,84% badanych snów należy do tej kategorii. Może to wskazywać, że wiele osób w Polsce doświadcza uczucia niepewności i niepokoju.

Wolność i odpuszczanie są również obecne w snach Polaków, 15.56% badanych snów skupia się na tym temacie. Sugeruje to, że ludzie w Polsce mogą myśleć o związkach, które mają z innymi i o tym, jak wpływają na nich te relacje.

Wreszcie, związki są stosunkowo rzadkim tematem w snach Polaków, należący do tej kategorii zaledwie 12.94% badanych snów. Sugeruje to, że ludzie w Polsce mogą być mniej zainteresowani odpuszczaniem rzeczy lub związków i skupianiem się na własnej wolności.

14 Najczęstszych snów na świecie i ich znaczenie. Fot. mat. prasowe Rentola.pl
14 Najczęstszych snów na świecie i ich znaczenie. Fot. mat. prasowe Rentola.pl

Metodologia i źródła badania przeprowadzonego przez Rentola.pl

Ustaliliśmy podstawowy język używany w każdym kraju i wykorzystaliśmy Google Translate do zidentyfikowania słowa "sen" w każdym języku. Następnie użyliśmy Ahrefs, aby odkryć najczęściej wyszukiwane marzenie senne w każdym kraju. Przyjrzeliśmy się ogólnej ilości wyszukiwań dla słów kluczowych ''Sen'', ''Śnienie'' i ''Śnić'' oraz innych pokrewnych terminów. Wreszcie, przeprowadziliśmy badania przy użyciu DreamMoods, aby zrozumieć znaczenie każdego snu.

Fot. otwierające: Projekt wnętrza i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także