PARTNER PORTALU
Jak urządzić domowe biuro? Ładne aranżacje i wskazówki ekspertek

Jak urządzić domowe biuro? Ładne aranżacje i wskazówki ekspertek

Autor: Justyna Łotowska
04 lis 2022 11:17

Czy wiesz, że nazwa gabinet pochodzi od pewnego XVI-wiecznego mebla? Jak zmieniło się przez lata myślenie o miejscu do pracy w domu i jak urządzamy dziś home office? W artykule znajdziesz podpowiedzi i sporo ładnych inspiracji!

  • Gabinet swoją nazwę wziął od znanego w XVI wieku mebla - kabinetu. Ten popularny do XVIII wieku mebel był czymś w rodzaju komody, zamykanej na drzwiczki lub za pomocą opuszczającej się klapy.
  • Współczesny gabinet to przestrzeń dodatkowa, umożliwiająca nie tylko pracę z domu, ale również i odpoczynek.
  • Wiele osób szuka rozwiązań albo stricte do gabinetu, jako osobnego pomieszczenia, albo do strefy pracy domowej. Są to najczęściej biurka, półki i wygodne krzesła do pracy, które posiadają wszelkie udogodnienia – m.in. zmianę wysokości czy mobilności.
  • Czytaj też: Miejsce do pracy w domu: jak je urządzić? Radzi architekt wnętrz!

Pokój do audiencji, a także symbol prestiżu i funkcji - gabinet, bo to o nim mowa, wziął swoją nazwę od XVI-wiecznego mebla, który wdzięcznie nazywał się… kabinetem. Skąd pojawił się pomysł i jak wygląda historia domowego biura, który dla wielu pracujących w trybie hybrydowym stanowi swoisty obiekt westchnień? Jak dzisiaj wygląda pomieszczenie „homeoffice”? 

Domowe biuro w stylu boho. Fot. Pixers
Domowe biuro w stylu boho. Fot. Pixers

Czy wiesz, że gabinet wziął nazwę od...komody?

Gustowne biurko, wygodny fotel czy dobrze dobrany system przechowywania dokumentów oraz innych przedmiotów właścicieli - myśląc o gabinecie, w pierwszej chwili przychodzi nam na myśl eleganckie pomieszczenie, przygotowane do wykonywania obowiązków zawodowych w domu. Jednak pierwotnie, jak podaje Aldona Mioduszewska, dyrektor marketingu Galerii Wnętrz Domar – gabinet swoją nazwę wziął od znanego w XVI wieku mebla - kabinetu:

- Ten popularny do XVIII wieku mebel był czymś w rodzaju komody, zamykanej na drzwiczki lub za pomocą opuszczającej się klapy. Kabinet, czasem postrzegany jako pierwowzór sekretarzyka, stanowił bardzo ważne wyposażenie, które pozwalało na przechowywanie klejnotów rodzinnych, testamentów, dowodów zdrad kochanek i kochanków czy różnych, cennych dokumentów. Pomimo niewielkich gabarytów, jego wnętrze stanowiła zawartość „wielkiej wagi”.

Ekspertka dodaje także, że kabinet był nie tylko pierwowzorem sekretarzyka, ale i regału, ponieważ w XVI wieku te wszystkie szuflady, zapadki, skrytki, które były charakterystyczne dla kabinetu, zamieniono na półki, na których stawiano ówcześnie modną porcelanę.

- Gdzie znajdował się kabinet? Oczywiście w pokoju najważniejszej osoby danego domostwa – czyli pana domu. W związku z tym nazwa tego mebla zaczęła obejmować również i całą przestrzeń tego pomieszczenia. Zwróćmy także uwagę, że do XIX-XX wieku ze względu na bardzo duży podział płciowy, gabinet należał wyłącznie do pana domu, zaś buduar stanowił miejsce wyłącznie dla pani domu.

Gabinet w bardzo klasycznym stylu. Marka Kraft, meble z kolekcji Eryk. Galeria Wnętrz Domar
Gabinet w bardzo klasycznym stylu. Marka Kraft, meble z kolekcji Eryk. Galeria Wnętrz Domar

Czym jest gabinet dzisiaj? 

Do czego obecnie służy nam gabinet? Według architektki Galerii Wnętrz Domar – Sylwii Gulewicz-Wysockiej – przede wszystkim jest to przestrzeń dodatkowa, umożliwiająca nie tylko pracę z domu, ale również i odpoczynek:

- Czasy się zmieniły, a przeznaczenie gabinetu też troszeczkę wyewoluowało. Obecnie jest to nie tylko miejsce do pracy, ale także do dłuższego korzystania z komputerów, czytania książek czy przyjmowania gości – o ile wyposażona jest w dodatkową sofę czy fotel.

Ekspertka wspomina także, że pomimo upływu lat, to pomieszczenie nie straciło swojego pierwotnego założenia, a od wybuchu pandemii koronawirusa i związanej z nią częstej pracy w trybie hybrydowym, jego popularność wzrosła:

- Wiele osób szuka rozwiązań albo stricte do gabinetu, jako osobnego pomieszczenia, albo do strefy pracy domowej. Są to najczęściej biurka, półki i wygodne krzesła do pracy, które posiadają wszelkie udogodnienia – m.in. zmianę wysokości czy mobilności.

Domowe biuro w sypialni. Projekt wnętrza Zuzanna Pikiel i Agata Piltz, pracownia Pikiel & Piltz. Fot. Jakub Nanowski - Perspektywa
Domowe biuro w sypialni. Projekt wnętrza Zuzanna Pikiel i Agata Piltz, pracownia Pikiel & Piltz. Fot. Jakub Nanowski - Perspektywa

Jak urządzić domowe biuro? 

Sylwia Gulewicz-Wysocka podaje, że podstawą współczesnego gabinetu jest oczywiście biurko z różnymi schowkami – na przykład w wydaniu historycznym, nawiązującym do gabinetu angielskiego, w którym znajdują szuflady czy dodatkowe szafki.

- Drugim elementem jest wygodny fotel – tapicerowany, niejednokrotnie skórzany, no i oczywiście ergonomiczny. Gabinet wyposażamy również w dodatkowe szafki, które nie muszą przylegać do biurka, lecz w formie wjeżdżających kontenerków z szufladami mieszczących się pod blatem. Wiele osób potrzebuje także dużej ilości segregatorów. Bardzo często pojawiają się też całe ściany biblioteczne – w klasycznych gabinetach łącznie z drabiną.

W gabinecie może znaleźć się także fotel wypoczynkowy czy też sofa. Do tego wszystkiego warto też dobrać odpowiednie oświetlenie – nie tylko to główne, ale i to, umiejscowione na biurku – na przykład regulowane lampki biurkowe, których pozycję i natężenie światła w każdym momencie możemy dopasować do wykonywanych czynności.

Worknest - pomysł na domowe biuro od marki VOX. Bazę stanowi drewniany stół z parawanem, który zyskuje dodatkowe możliwości wraz z dokładaniem do niego akcesoriów. Fot. Worknest VOX
Worknest - pomysł na domowe biuro od marki VOX. Bazę stanowi drewniany stół z parawanem, który zyskuje dodatkowe możliwości wraz z dokładaniem do niego akcesoriów. Fot. Worknest VOX

Zwróć uwagę na trwały materiał na podłodze domowego biura!

Dobierając aranżację gabinetowych ścian i podłóg, kierujemy się tymi samymi prawami, co w przypadku pozostałych przestrzeni domu. Warto pamiętać, że w przypadku doboru podłogi zwracamy szczególną uwagę na taki materiał, który nie będzie niszczeć w związku z użytkowaniem stojącego czy jeżdżącego na niej krzesła.

Dlatego też podłoga musi być w tym miejscu odpowiednio zabezpieczona, jeśli mamy w tej przestrzeni mniej odporny materiał, np. kładziemy w tym miejscu podkładkę albo dywanik.

Pomysł na domowe biuro. Fot. mat. prasowe VOX
Pomysł na domowe biuro. Fot. mat. prasowe VOX

Jaki kolor ścian w domowym biurze? Jasny!

W przypadku koloru ścian ekspertka Galerii Wnętrz Domar sugeruje, by nie zaciemniać przestrzeni gabinetowej:

- Trzymajmy się barw pastelowych i jasnych. Niech będą to odcienie wyciągnięte z natury – na przykład zieleń bardzo dobrze wpływa na koncentrację. Prócz tego, sprawdzą się tu oliwki, błękity, czy też wszystkie rodzaje beży. Unikajmy szarości i grafitów. Zastosujmy także zieleń na parapecie - żywą czy sztuczną, dzięki której nasze oczy odpoczną. Dobrze sprawdzą się też tapety ze wzornictwem nawiązującym do kwiatów, palm czy monster.

Biurko z kolekcji Lopp projektu Pawlak&Stawarski. Biurko wchodzi w skład kolekcji mebli Noti. Znajduje się w niej również toaletka oraz sekretarzyk. Producent Noti
Biurko z kolekcji Lopp projektu Pawlak&Stawarski. Biurko wchodzi w skład kolekcji mebli Noti. Znajduje się w niej również toaletka oraz sekretarzyk. Producent Noti

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także