×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mała sypialnia. 20 świetnych pomysłów. Zobacz piękne, małe wnętrza!

Mała sypialnia. 20 świetnych pomysłów. Zobacz piękne, małe wnętrza!

Autor: Ewa Kozioł
15 lut 2023 18:12

Jak urządzić małą sypialnię? Jakie kolory wybrać? Które meble będą najlepsze w małym wnętrzu? Podpowiadamy, radzimy i pokazujemy. Zobacz, jak urządzić małą sypialnię pięknie, wygodnie i modnie. 


  • W małej sypialni dobrze zaplanuj każdy element aranżacji. Przemyśl, co jest niezbędne, a z czego można zrezygnować. 
  • Meble w małej sypialni powinny być jak najbardziej użyteczne i najlepiej wielofunkcyjne. Pozwoli to zaoszczędzić cenną przestrzeń.
  • W małej sypialni najlepiej sprawdzą się jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrze.

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu – to najbardziej intymna przestrzeń zapewniająca relaks, wytchnienie i regenerację. To miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego tak ważne jest jej przemyślane zaprojektowanie.

Projekt wnętrza: Anna Maria Sokołowska. Fot. Fotomohito

Mała sypialnia: zaplanuj aranżację wnętrza

Jeszcze zanim udamy się na zakupy, warto zastanowić się, czego oczekujemy od naszej sypialni i jakie funkcje ma ona spełniać. Wiadomo, że jeśli mamy do czynienia z naprawdę małym metrażem, być może nie uda się wygospodarować miejsca na wszystko. Jednak, jeśli wcześniej zdamy sobie sprawę z tego, czego absolutnie nie może zabraknąć, będziemy bardziej świadomie wybierać poszczególne elementy aranżacji.

Projekt wnętrza i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Na początku skupmy się na najważniejszym elemencie sypialni – łóżku. Odpowiedzmy sobie na pytanie o jego rozmiar. Czy priorytetem jest jak największe, ponieważ mamy na pokładzie małe dzieci i będziemy w nim odpoczywać całą, kilkuosobową rodziną? Czy jednak preferujemy mniejszą powierzchnię spania, by zostawić miejsce na inne meble? Zazwyczaj wybierać można spośród modeli jednoosobowych o szerokości 90 cm lub 120 cm oraz dwuosobowych o szerokości 140 cm, 160 cm lub 180 cm. Zastanówmy się, czy lubimy poranne wylegiwanie się z kawą i książką, więc potrzebujemy wysokiego i miękkiego zagłówka? Jesteśmy fanami lekkich form i szukamy modelu na nóżkach, czy jednak lepiej czujemy się, leżąc w łożu osadzonym na podłodze? A może w ogóle chcielibyśmy sami zaprojektować nasze miejsce do spania tak, by było idealne pod każdym względem?  

Fot. Salony Agata

Kto choć raz wyspał się na dobrze dobranym materacu, wie, że uczucie błogostanu o poranku warte jest każdej ceny. Niesamowite, z jaką lekkością i energią do działania można się wtedy obudzić. Dlatego warto poszukać czegoś najlepszego dla siebie. Do wyboru są materace jednoosobowe i dwuosobowe, poprzez piankowe, sprężynowe, kieszeniowe, a dla alergików lateksowe oraz miękkie, średnie i twarde.

Projekt wnętrza: Ewa Ksobiak-Kubacka, EKK Pracownia Projektowa. Fot. Przemysław Obarski

Mała sypialnia: meble o wielu funkcjach

Meble w sypialni powinny być jak najbardziej użyteczne i w miarę możliwości wielofunkcyjne. Pozwoli to zaoszczędzić cenną przestrzeń.

– Na niewielkim metrażu liczy się każdy centymetr, który można przeznaczyć na przechowywanie. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na łóżko z pojemnikami na pościel czy szafki nocne z szufladkami lub koszami. Jeśli łóżko z pojemnikami na pościel – to jakie? Nie każdy pomyśli, że w małej sypialni może być za mało miejsca, by wygodnie wysuwać spod mebla szufladę na pościel – mówi Joanna Frydrych, ekspert Salonów Agata ds. łóżek tapicerowanych

Projekt wnętrza: ATUT Architektura Wnętrz. Fot. Paweł Biedrzycki, Kąty Proste

W przypadku, gdy łóżko będzie usytuowane w centralnej części sypialni, warto rozważyć zakup modelu z dwoma osobnymi pojemnikami schowanymi pod materacami. Dzięki temu każdy z użytkowników mebla, nawet osoba drobnej postury, z łatwością uniesie swój materac i dostanie się do wnętrza pojemnika usytuowanego tuż pod nim.

Mała sypialnia: jasne kolory, delikatne tkaniny, lustra

W małej sypialni powinny królować jasne kolory. To one optycznie powiększają wnętrze. Projektanci często w takich aranżacjach stawiają na biel, beże lub szarości. Wyjątkiem od tej reguły może być łóżko lub jego zagłówek. Jako najważniejszy mebel w sypialni powinien definiować wnętrze i nadawać mu charakteru.

Projekt wnętrza i stylizacja wnętrza: Ola Dąbrówka, pracownia Good Vibes Interiors. Fot. Marcin Mularczyk

Poczucie lekkości w pomieszczeniu wzmacniają też delikatne tkaniny i duża ilość światła dziennego. Zawieszenie luster optycznie powiększy sypialnię oraz dodatkowo ją doświetli. Meble o lekkiej konstrukcji, na przykład te na nóżkach, również będą dobrym wyborem. Jeśli to możliwe, warto zrezygnować z nadmiaru ozdób, a niezbędne akcesoria schować w szafkach nocnych.

Zobacz także Ściana za łóżkiem w sypialni. 10 projektów mieszkań i domów. 20 zdjęć sypialni!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także