PARTNER PORTALU
Piękna sypialnia. Architekt radzi jak urządzić sypialnię. 20 insipracji!

Piękna sypialnia. Architekt radzi jak urządzić sypialnię. 20 insipracji!

Autor: Ewa Kozioł
01 lip 2022 11:44

Jak dobrze urządzić sypialnię? Jak stworzyć aranżację zapewniającą spokojny sen i odpoczynek, a jednocześnie piękny wystrój? Radzi architektka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

  • W sypialni wykluczone są krzykliwe czerwienie, żółcie, oranże czy fiolety, które pobudzają i  dodają energii. Co innego neutralne barwy, najlepiej jasne beże i szarości czy złamana biel.
  • W sypialni warto pomyśleć o pojemnej szafie i mniejszych meblach do przechowywania, jak komoda, szafki nocne, półki na książki i pudełka na drobiazgi.
  • Łóżko w całości tapicerowane miękkim zagłówkiem, obitym przyjemną w dotyku tkaniną i z zaoblonymi krawędziami to świetny wybór.
  • Drewno, kamień, bawełna czy len są przyjemne w dotyku, nie powodują uczuleń i się nie elektryzują, idealnie więc sprawdzą się w sypialni.

Na aranżację sypialni składa się wiele elementów, od mebli, przez materiały i kolorystykę, po oświetlenie i dodatki dekoracyjne. Ich wybór powinien być ściśle podporządkowany nadrzędnemu celowi, który sprowadza się do zapewnienia komfortu użytkownikom i wykreowania sprzyjającej relaksowi atmosfery. 

Pojemne schowki w sypialni

Leżące na widoku rzeczy tworzą chaos, który wywołuje niepokój, a nierzadko też wrażenie przytłoczenia. Żeby tego uniknąć, należy tak zaplanować wystrój, żeby wszystkie rzeczy znalazły swoje miejsce. Warto więc pomyśleć o pojemnej szafie ubraniowej i mniejszych meblach do przechowywania, jak komoda na bieliznę, szafki nocne na niezbędne na czas snu przedmioty, półki na książki i pudełka na przeróżne drobiazgi. Tylko wtedy nie będzie bałaganu, co jest jedną z żelaznych zasad, jakie rządzą sypialnią.

Projekt i zdjęcie: Małgorzata Górska-Niwińska, pracownia architektoniczna MGN

Komfortowe łóżko

Im szersze, tym wygodniejsze. Pamiętajmy, tylko żeby zostawić wolne miejsce po jego bokach. Przyjmuje się, że na swobodne poruszanie się, zmianę pościeli, itp. potrzeba co najmniej 60 cm – taka więc powinna być odległość między łóżkiem a ścianą czy stojącym przy niej dużym meblem. Równie ważny jest wygląd łóżka. Polecam model w całości tapicerowany, z miękkim zagłówkiem, obity przyjemną w dotyku tkaniną i z zaoblonymi krawędziami. Już sam jego wygląd jest obietnicą komfortowego odpoczynku! Koniecznie należy też dobrać odpowiedni do wzrostu, wagi i przyjmowanej zazwyczaj podczas spania pozycji materac oraz przewiewną pościel z naturalnych włókien. To one zapewnią zdrowy, regenerujący siły sen.

Projekt i zdjęcie: Małgorzata Górska-Niwińska, pracownia architektoniczna MGN

Stonowana kolorystyka w sypialni

Ma niebagatelny wpływ na klimat wnętrza. W sypialni wykluczone są krzykliwe czerwienie, żółcie, oranże czy fiolety, które pobudzają, dodają energii i chęci do działania, a to uniemożliwia wyciszenie przed snem. Co innego neutralne barwy, najlepiej jasne beże i szarości czy złamana biel (czysta wygląda zbyt sterylnie i zimno). One nie wzbudzają negatywnych emocji, przeciwnie – koją i uspokajają. Osobom, które preferują żywsze kolory, polecam wprowadzić akcenty zieleni czy błękitu. Wprawdzie są wyraziste, ale nie jaskrawe. Co więcej, wywołują miłe skojarzenia z otwartą przestrzenią i odpoczynkiem na łonie natury – działają więc relaksująco i poprawiają samopoczucie.

Projekt i zdjęcie: Małgorzata Górska-Niwińska, pracownia architektoniczna MGN

Bliskość natury

Taką iluzję wywołają pozyskane w przyrodzie materiały. Drewno, kamień, bawełna czy len są przyjemne w dotyku, nie powodują uczuleń i się nie elektryzują, są więc przyjazne dla wszystkich. Istotne też jest, że pięknie się prezentują i mają zróżnicowany wygląd – inny stopień połyskliwości i odmienną fakturę. To niby niuanse, ale urozmaicające wystrój, a to ma duży wpływ na postrzeganie wnętrza. Relaksujący klimat natury przywołają również rośliny oraz ich motywy na tkaninach dekoracyjnych, grafikach czy tapecie na fragmencie ściany. Namawiam jednak do umiaru w ich doborze. Zbyt dużo wzorów i dodatków stworzy wrażenie bogactwa wystroju, co kłóci się z założeniami aranżacyjnymi sypialni sanktuarium.

Zróżnicowane oświetlenie

Kilka rodzajów lamp pozwoli dopasować natężenie światła do sytuacji – górne, jasne do sprzątania czy zmiany pościeli, punktowe do czytania, a stłumione, nastrojowe (najlepiej o ciepłej barwie) do wyciszenia się przed snem. Takie światło dadzą lampki nocne albo kinkiety zainstalowane nad wezgłowiem łóżka. Kinkiet można też umieścić na innej ścianie, by oświetlał np. ulubioną dekorację.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także