×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wygodna, ciepła sypialnia. Jasne kolory i drewno. Piękne wnętrze w stylu japandi!

Wygodna, ciepła sypialnia. Jasne kolory i drewno. Piękne wnętrze w stylu japandi!

Autor: Ewa Kozioł
20 gru 2022 11:29

Sypialnia urządzona w stylu japandi jest ciepła i przytulna, spokojna i harmonijna. Doskonale łączą się tu gładkie powierzchnie drewna, kamienia oraz tafla dużego lustra o organicznych kształtach. Wnętrze jest także bardzo wygodne.


  • W sypialni urządzonej w stylu japandi dominują ciepłe, jasne barwy i drewno, z którego wykonano łóżko oraz ścianę za nim, połączoną z drzwiami do ukrytej garderoby.
  • Choć w sypialni umieszczono telewizor, na próżno szukać tu zbędnych dekoracji. To samo dotyczy barw – jedynym akcentem kolorystycznym są czarne elementy oświetlenia i lampa.
  • Delikatny kontrast faktur widać w żłobieniach na dekoracyjnej ścianie telewizyjnej, plecionym dywanie czy miękkim, barankowym obiciu foteli.

Termin japandi odnosi się do połączenia wpływów wzornictwa japońskiego i skandynawskiego. Razem przywołują obrazy minimalistycznego, rustykalnego, estetycznego, ale przede wszystkim funkcjonalnego wystroju. Japandi koncentruje się na naturalnych materiałach, stonowanych kolorach i czystych liniach, mających dobrze wpływać na samopoczucie.

Ten coraz bardziej popularny styl wystroju idealnie sprawdza się w sypialniach. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę sławę Japonii, jako Kraju Wschodzącego Słońca i typowo skandynawskie skojarzenia ze wszystkim, co naturalne i zdrowe. Są to rzeczywiście hasła przywołujące na myśl sypialnię – brzask, sen czy regeneracja.

Ciepłe, jasne barwy i drewno

Doskonałym przykładem realizacji sypialni w stylu japandi jest projekt autorstwa pracowni Scena Interior Design. W pomieszczeniu dominują ciepłe, jasne barwy i drewno, z którego wykonano łóżko oraz ścianę za jego wezgłowiem, połączoną z drzwiami do ukrytej garderoby.

– Styl japandi to przede wszystkim prostota, a szczególnie w sypialni powinno znajdować się najmniej dystraktorów, jak to możliwe. Dlatego, choć w pomieszczeniu umieszczono telewizor, na próżno szukać tam zbędnych dekoracji. To samo dotyczy barw – jedynym akcentem kolorystycznym są tam czarne elementy oświetlenia i lampa. Ponieważ jednak w tej stylistyce istotna jest natura, doskonałym dodatkiem stało się drzewko oliwne w dużej, kamiennej wazie. Choć stonowane, wnętrze w stylu japandi nie musi być nudne – ważne jest jednak, aby kontrastu nadawać m.in. fakturami użytych materiałów – mówi autorka projektu, architektka Paulina Boruch z pracowni Scena Interior Design.

W sypialni doskonale łączą się ze sobą gładkie powierzchnie drewna, kamienia czy tafli dużego lustra o organicznych kształtach. Delikatny kontrast faktur widać jednak w żłobieniach na dekoracyjnej ścianie telewizyjnej, plecionym dywanie czy miękkim, barankowym obiciu foteli Fulu marki Nobonobo, które dzięki opływowym kształtom idealnie komponują się z wnętrzem.

Połączenie natury i filozofii Zen

Ciepło, spokój, harmonia i przytulność to słowa, które charakteryzują styl japandi. Tak się składa, że są one również najlepszym opisem idealnej atmosfery, jaką chcemy mieć w sypialni. Ze względu na intymny charakter snu i jego znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia, połączenie natury i filozofii Zen stwarza idealne warunki do spokojnej regeneracji.

Zobacz także Ściana za łóżkiem w sypialni. 10 pomysłów. Zobacz 20 zdjęć sypialni! 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także