PARTNER PORTALU
III edycja Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów Wroclove Design zakończona!

III edycja Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów Wroclove Design zakończona!

Autor: Rafał Konopka
25 maj 2016 10:19

Od 18 do 22 maja, już po raz trzeci Wroclove Design Festival stał się przestrzenią testów,
doświadczania i poznawania świata designu, rzemiosła, architektury i nowych
technologii.

6000m2 powierzchni zapełniły wystawy, prezentacje polskich i światowych projektantów oraz producentów. W meblowej części Aleja Bielany – największego centrum handlowego w Polsce - podczas wykładów i warsztatów swoją wiedzą i umiejętnościami dzielili się znakomici goście. Wroclove Design to nie tylko prezentacja dobrze zaprojektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim działania nastawione na edukację, pobudzanie kreatywności i przedsiębiorczości. 

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów organizowana pod
hasłem FOR SALE: DESIGN, zapraszała do wspólnego zastanowienia się nad znaczeniem
designu we współczesnym świecie, który coraz bardziej przypomina „świat na sprzedaż”.
Organizatorzy razem z uczestnikami starali się znaleźć odpowiedź na pytanie o usytuowanie
designu na osi z dwoma krańcowymi punktami: produkt masowy i dzieło sztuki. Został
zaprezentowany nie tylko dorobek uznanych polskich projektantów, ale też tych europejskich
i światowych. Podczas wystaw projektanci mieli okazję skonfrontować swoje koncepcje z
odbiorcą, potencjalnym klientem. Jednak nie tylko te obszary stały się okazją do dyskusji. W
programie znalazły się liczne warsztaty, spotkania i debaty odbywające się w otwartej
przestrzeni Wroclove Design, które były okazją do rozwijania potencjału twórczego dorosłych,
dzieci i młodzieży.

Warsztaty i wykłady prowadzili specjaliści interdyscyplinarnie łączący różne dziedziny. Zachęcając do poznawania designu, wiedzą i doświadczeniem dzielili się m.in.: Robert Majkut - jeden z wiodących europejskich projektantów; Pia Interlandi - projektantka mody, która w swoich pracach często wykorzystuje śmierć jako koncepcję naukową i psychologiczną; Adam Stech – teoretyk sztuki, pisarz i kurator wystawy OKOŁO MINUTE;
Uwe Rada - dziennikarz i publicysta, kurator projektu „Historia w rzece. Rzeki jako europejskie
miejsca pamięci”; Omena Mensah – właścicielka marki Ammadora.

Swoje prace i produkty zaprezentowało wiele marek oraz projektantów, wśród nich m.in.:
Balma, Noti, Kinnarps, Piu Design, VANK, Omenaa Mensah Ammadora, Hultaj, Loca Bikes,
Monika Patuszyńska, Ingrid Sol Leccia, Libet, Felt Stories, Schody Kerix, Trufle Mozaiki,
Modern Line, Deante, Stacja Dizajn, Fam Fara - która także zorganizowała i przeprowadziła
warsztaty z dziećmi, PHORMY, Wood&Paper i wiele innych ciekawych marek i projektów.
Wśród prezentacji znalazły się także prace 40 młodych projektantów z Polski, Niemiec, Czech,
Słowacji, Węgier i Włoch, biorących udział w projekcie FRESH DESIGN – Młoda Europa
o designie.

Najważniejsze na Wroclove Design, co stało się już tradycją, jest to, że każdą rzecz można
dotknąć i przetestować. Loca Bikes I Hultaj udostępnili swoje rowery, a SAMSUNG gogle
GEAR VR I kamerkę do kręcenia filmów w 3D – GEAR 360.

Wśród najciekawszych ekspozycji pojawił się Rower Sowa - prawie w całości wykonany
z wodoodpornej brzozowo – olchowej sklejki. Rower został nagrodzony w konkursie
organizowanym przez Koło Naukowe Technologów Drewna.

Stacja Dizajn
W przestrzeni ekspozycyjnej wrocławskiej Stacji Dizajn znalazły się topowe produkty nagradzane w konkursach: must have Łodź Design i Design Award 2016 na targach Maison Object w Paryżu, m.in.: firmy Swallow’s Tail Furniture oraz gwiazdy polskiego designu Oskara Zięty. Pokazane zostały także meble z lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku, w tym krzesło Chierowski. Stacja Dizajn zaprezentowała także prace wrocławskich twórców i projektantów: Anny Specylak Skrzypeckiej, Magdaleny Gazur, Pati Dubiel czy współpracującego z Hutą Julia artysty szkła Sebastiana Pietkiewicza.

Do poznania świata wirtualnego przez gogle GEAR VR zapraszał SAMSUNG. To niezwykłe urządzenie, które umożliwia zwiedzania najciekawszych miejsc na ziemi, przez wizytę w kinie aż po walki z hordami zombie i podróże na latającym dywanie. Możliwości druku 3D i produkcji oprogramowania pokazała firma MATERIALISE. Ich rozwiązania znajdują zastosowanie w wielu sektorach przemysłu m.in. medycynie, motoryzacji, lotnictwie, sztuce i designie. Firma posiada największą w Europie fabrykę wytwarzania przyrostowego. Publiczność Festiwalu miała okazję spotkać Sylwię i Rafała Ładzińskich - twórców najmniejszego na świecie, ultranowoczesnego samolotu odrzutowego. FLARIS LAR 1 - mieści się w garażu, a jego skrzydła można zdemontować w 5 minut. Do startu i lądowania potrzeba nie więcej niż 250 metrów pasa startowego. Waży nie wiele więcej od fiata 126p, a podróż nim kosztuje złotówkę za kilometr! Co więcej, obsługa maszyny jest uproszczona do minimum.

Na Wroclove Design pokazaliśmy 7 wystaw tematycznych z Polski, Niemiec, Austrii i Czech. Były one nie tylko okazją do poznania historii designu, poznania procesu od koncepcji do wdrożenia, stały się także okazją do wprowadzenia interaktywnych elementów edukacyjnych, do zastanawiania się nad odpowiedzialną stroną designu.

Niemiecka wystawa ECODESIGN, której przyświecało hasło „thinking ahead”, czyli patrzenie w przyszłość skierowana była na wzmacniane świadomości, że nasze codzienne decyzje, nawet drobne, konsumenckie wybory, które podejmujemy na każdych zakupach, mają wpływ na naszą przyszłość. Żarówki LED wielokrotnego użytku, odzież sportowa, która może być prana bez dodatku chemikaliów, kapsułki do ekspresu do kawy z wymiennym wsadem.

Wystawa Instytutu Designu z Kielc GENERATION G przybliżała charakter pokolenia świadomych konsumentów. Wykonana z materiałów reklamowych, nie wzbudza zachwytu, nie zachęcała do podziwiania, zmuszała do zastanowienia się “Po co to?”. Z kolei ekspozycja MUST EAT autorstwa Pauli Dwurnik z Instytutu Designu Kielce zwracała uwagę na kwestię nieuzasadnionego kupowania i spożywania nadmiernej ilości jedzenia oraz przesadnego przywiązywania wagi do jego estetyki. Polska znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem ilości marnowanego jedzenia, a jednocześnie wydatki na nie stanowią 1/4 domowych budżetów Polaków.

AUSTRIAN DESIGN EXPLOSION
ADVANTAGE AUSTRIA

W samym centrum festiwalu można było znaleźć spektakularną, przestrzenną instalację Austrian Design Explosion - 150-lat austriackiego designu, łączącego fascynację technologią, kreatywne podejście do materiałów i poetyckość. Prezentowała produkty blisko 90 firm i projektantów, które odzwierciedlały przemiany zachodzące we wzornictwie Austrii od początków rewolucji przemysłowej, aż do obecnej epoki cyfrowej.

PROCES
Wystawa PROCES stworzona przez Grynasz Studio we współpracy z Małgorzatą Koralewską na przykładach 10 świetnych polskich wdrożeń przybliżyła schemat pracy projektanta z inwestorem, sposób rozwijania koncepcji, oraz efekt końcowy - gotowy przedmiot. To była wyjątkowa okazja, aby prześledzić drogę, którą za każdym razem przebywa produkt, zanim trafi na sklepowe półki.

POSTMORTAL
Warto pamiętać, że design towarzyszy nam przez całe życie, a jak pokazał WROCLOVE DESIGN, również po śmierci. POSTMORTAL to przestrzeń poświęcona trendom w designie pośmiertnym - śmierć wcale nie oznacza zerwania więzi z konsumpcjonizmem. W dość kontrowersyjnej, festiwalowej strefie można było poznać najnowsze trendy w modzie dla zmarłych, a także w sposobach pochówku. Miłośników ekologii zafascynowały biodegradowalne urny OVO/MALA czy Bios Urns, dzięki którym zostaną po nas żywe pomniki – drzewa.

KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń
To pierwsza tego typu wystawa w Polsce. Dzięki niej dzieciaki przekonały się, że pojęcie designu, często tak bardzo abstrakcyjne i kojarzące się z różnorodnymi dziedzinami życia, wcale nie musi być tak przerażające. Podczas Wroclove Design Festival udowodniły to chociażby dzieci, które w specjalnej strefie KIDS, podczas warsztatów, stały się prawdziwymi twórcami i projektantami. Najmłodsi odbiorcy kultury rozwijali swoje umiejętności na wielu polach. Wspólne tworzenie mozaik z Trufle Mozaiki, budowanie trwałych mebli papierowych z Fathers czy zamienianie drewnianych odpadów w klocki i maszyny z Pracownią Jaszewicz dostarczało dzieciom wiele radości. Rodzice mogli poznać ofertę designerskich zabawek od Trick Logic, Lego Architecture oraz publikacji dla najmłodszych Wydawnictwa Format. Ambasadorką KIDS DESIGN SPACE jest Małgorzata Szczepańska – Redaktor Naczelna Elle Decoration Polska, która poprowadziła warsztaty na których dzieci dowiedziały się jak światło wpływa na odbieraną przez nas rzeczywistość, poznały projekty najlepszych designerów i stworzyły swoje własne lampy. Wspólnie z Vantage Development dzieci mogły zaprezentować swój wymarzony domek. Kuratorkami wystawy są: Alesandra Krupa, Aleksandra Solińska, a wspaniałe rysunki i ilustracje stowrzyła Anna Sztromwasser.

III Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów z całą pewnością był wydarzeniem pełnym wrażeń, innowacji i gorących dyskusji. Wroclove Design Festival 2016 dobiegł co prawda końca, ale towarzyszące mu emocje nie opadną jeszcze długo. Pozostaje nam cierpliwie czekać do przyszłego roku!

Wroclove Design w liczbach:
1. 40 warsztatów i wykładów zrealizowanych w przestrzeni Aleja Bielany.
2. Ponad 100 projektantów i twórców z całego świata.
3. Ponad 70 wystawców.
4. Około 250h debat, warsztatów i dyskusji.
5. 40 uczestników brało udział w projekcie „FRESH DESIGN – Młoda Europa o designie”
6. Ponad 100 wolontariuszy, którym serdecznie dziękujemy!

Organizatorzy: Fundacja OPEN MIND, GRUPAKREATYWNI.PL
Mecenas: Aleja Bielany
Partnerzy Główni: Advantage Austria, Vantage Development.
Patroni Honorowi: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia, Ambasadora Republiki Austrii w Polsce, Ambasador Republiki Czeskiej, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Instytut Słowacki w Warszawie, Italdesk Central Europe Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej Partnerzy: CRZ Krzywy Komin, Studio Robert Majkut Design, Grynasz Studio, Austriackie Forum Kultury, Domy Czystej Energii, Uber, QHotel, Klaster Produktu Lokalnego, DEEVORY, KIDS DESIGN SPACE - dzieci projektują przestrzeń, FRESH DESIGN - Młoda Europa o Designie, Seminarium Design dla Biznesu, ART HOTEL, Benefit Multimedia, Movemedia, Betard, Dekoral, Obi, Toya, Radio Taxi Serc, Kapilar, Lego, Tric-Logic, Wydawnictwo Format.pl, EneDueRabe
Patroni medialni: Domo+, Elle Decoration, Label Magazine, Purpose, Biznes.Meble.Pl, F5, Example, PLN Design, Fathers, FUTU, FineLife, Architektura&Biznes, Miasto Kultury, KampusTV, Radio Wrocław, Radio RAM, DOKIS.PL, wroclaw.pl, Dolnośląski Magazyn Fotograficzny, Palapa.pl, Wroclife, Arch/tecture

Komentarze

Zaloguj się