3 sposoby na skuteczne odkurzanie

3 sposoby na skuteczne odkurzanie

Autor: Urszula Tatur
24 cze 2021 13:01

Który etap sprzątania jest najważniejszy w domu alergika? Oczywiście odkurzanie! To czynność, która pozwala pozbyć się największych wrogów - kurzu, pyłków i odchodów roztoczy. Systematyczne „przejechanie” podłóg odkurzaczem to jednak za mało. Ważny jest odpowiedni sprzęt i technika sprzątania.

Oto 3 wskazówki, które osobom zmagającym się z alergią, zwłaszcza na kurz domowy i roztocza, pozwolą osiągnąć nowy, wyższy poziom sprzątania.

Armia pomocników czystości

Po pierwsze – odpowiednie wyposażenie do sprzątania. Utrzymanie porządku w domu alergika to prawdziwa walka, trzeba więc dobrze się do niej przygotować.
Jeśli więc zmagasz się z alergią podczas odkurzania załóż maseczkę, aby jak najmniej drobinek unoszących się w powietrzu dostało się do dróg oddechowych. Zwykłe, bawełniane ściereczki wymień na te z mikrofibry – ich gęsto tkane, dłuższe włókna zbierają więcej kurzu i zatrzymują go w ściereczce. Przed wycieraniem kurzu z mebli załóż rękawiczki (uważaj na lateksowe, bo lubią uczulać!) - częsty kontakt z wodą podczas moczenia ściereczki nie służy delikatnej skórze dłoni alergika. Jeśli do wycierania kurzu z mebli używasz specjalnych środków, czytaj etykiety i wybieraj te przyjazne alergikom, choć najbezpieczniejsza dla wrażliwej skóry będzie jednak zwykła, czysta woda.
Ważny jest też wybór podstawowego sprzętu w domu alergika – odkurzacza. Najlepszy dla alergika będzie odkurzacz z workiem filtrującym, najlepiej z filtrem HEPA. Taki znajdziesz w nowym na polskim rynku, bezprzewodowym odkurzaczu pionowym Kobold VB100 firmy Vorwerk (tej samej, która produkuje słynne urządzenie kuchenne Thermomix®). Jest to pierwszy na świecie worek filtrujący z certyfikatem Grupy TÜV Nord – niemieckiej organizacji weryfikującej bezpieczeństwo produktów i usług w celu ochrony ludzi oraz środowiska przed zagrożeniami. 3-warstwowy worek wyłapuje 99,99% wywołujących alergie odchodów roztoczy oraz drobinek kurzu. Pokrywa z tyłu odkurzacza łatwo się otwiera, umożliwiając wymianę worka bez kontaktu z brudem. Worek ma pojemność 0,8 litra i przy standardowym użytkowaniu wystarcza na 2 do 3 miesięcy. Kontakt z alergenami przy odkurzaniu jest więc ograniczony do minimum.

Z góry na dół

Odpowiednie wyposażenie to nie wszystko. Równie ważna jest technika odkurzania. Po pierwsze – otwórz okno – nie unikniesz unoszenia się cząsteczek kurzu w powietrzu, ale przy jednoczesnym wietrzeniu pomieszczenia, będziesz lepiej oddychać. Zasada „z góry na dół” przy odkurzaniu ma podwójne znaczenie. Jeśli masz do odkurzenia więcej niż jedno piętro, zacznij od najwyższego i kieruj się w dół – nie będziesz roznosić brudu po schodach.
W domu alergika regularnego odkurzania wymaga nie tylko podłoga, ale i wszystkie powierzchnie nad ziemią. Odkurzanie tych miejsc jest żmudne, ale może stać się bardziej znośne jeśli „zaprzyjaźnisz się” z odpowiednimi końcówkami i akcesoriami do odkurzacza. Właśnie dzięki nim, wspomniany bezprzewodowy Kobold VB100 to nie odkurzacz, a kompletny system do utrzymania czystości. Długa, teleskopowa rura sięgnie aż do pajęczyn na karniszach bez używania drabiny, szybko łączy się też z odpowiednimi końcówkami np. z praktyczną końcówką Soft, która wyglądem przypomina kwiatek. Długość włosków można regulować, co zapewnia efektywne sprzątanie najbardziej delikatnych powierzchni jak klawiatury komputerów, półki, czy lampy. Wśród przydatnych akcesoriów są też przystawki z długą końcówką (wyposażoną w elastyczny przegub o zakresie obrotu do 90 stopni), która dotrze w każdą szczelinę – przy listwach czy w zakamarkach gniazd kontaktowych. W zestawie nie zabrakło też końcówki Flexo, która odkurzy większe powierzchnie na wysokości, ale też zasłony, czy tkaniny, a nawet ubrania!

Mokra robota

W procesie odkurzania domu najgorsze dla alergika jest unoszenie się drobinek kurzu w powietrzu. Przy usuwaniu kurzu z mebli czy sprzętów RTV można je zminimalizować używając specjalnych sprayów antyseptycznych, meble drewniane można przetrzeć preparatami z woskiem. A co z podłogą, którą przecież, zanim „potraktujemy” na mokro, trzeba odkurzyć z piasku, kurzu czy sierści zwierząt? Najlepiej byłoby jednocześnie odkurzać i myć podłogę. Czy to możliwe? Jak najbardziej! Specjalna przystawka 2-w-1 w systemie Kobold VB100, dzięki wymiennym, dostosowanym do różnych powierzchni nakładkom materiałowym oraz zbiornikowi na wodę, odkurza i myje jednocześnie. Nakładka materiałowa jest automatycznie nawilżana wodą ze specjalnym płynem Koboclean (3-stopniowy poziom nawilżenia można kontrolować za pomocą wygodnego, nożnego przełącznika), a jej oscylacyjne ruchy gwarantują optymalne usuwanie kurzu oraz plam brudu w najkrótszym możliwym czasie. Płaska i zwrotna konstrukcja przystawki pozwolą posprzątać nawet trudno dostępne miejsca w narożnikach i pod meblami. Koniec ze schylaniem się, wykręcaniem ścierki i noszeniem ciężkich wiader i moczeniem delikatnych dłoni alergika!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także