AGD: wolnowar czy szybkowar?

AGD: wolnowar czy szybkowar?

Autor: Wojciech Napora
02 marz 2020 07:23

W kuchni korzystamy z wielu rodzajów urządzeń, które mają nas wspomóc w przygotowaniu posiłków. Wśród nich znajdziemy również wolnowar i szybkowar. W który warto zainwestować?

W przygotowywaniu smacznych, esencjonalnych, a przede wszystkim zdrowych potraw niezastąpiony będzie wolnowar. Szybkowary z kolei służą do szybkiego przygotowania potraw, które nie wymagają „wyciągania” smaku. Gotowanie w tego typu urządzeniu odbywa się pod ciśnieniem, które wymaga stałego zamknięcia urządzenia, a to z kolei uniemożliwia doprawianie potraw. Dodatkowo szybkowar podgrzewa gorące powietrze nawet do temperatury 200 stopni, co niekoniecznie dobrze wpływa na aromat i smak przygotowywanego w nim mięsa czy warzyw. 

Bez wątpienia sporym autem przemawiającym za wolnowarem jest sposób przygotowania dań. Powstają one przy minimalnym wysiłku z naszej strony. Proces gotowania polega na umieszczeniu uprzednio przygotowanych składników w misie oraz ustawieniu odpowiedniego czasu i programu. Resztę pracy wykona wolnowar, bez konieczności jakiejkolwiek naszej ingerencji.

Czytaj także: Przechowywanie w kuchni.

Z uwagi na fakt, że gotowanie w technologii slow cookingu zakłada poddawanie składników długotrwałej obróbce termicznej w temperaturze nieprzekraczającej 100⁰C nie musimy się martwić, że danie wykipi lub ulegnie przypaleniu. Wolnowar sprawdzi się w przygotowywaniu potraw mięsnych, gołąbków, zapiekanek, bigosu, a nawet przetworów i innych potraw, w których długie pieczenie lub gotowanie wydobywa ich składniki odżywcze.

Wolnowary wyposażone są w funkcję utrzymania ciepła po zakończonym cyklu pracy. Oznacza to, że urządzenie możemy włączyć na noc lub rano przed pójściem do pracy, a następnie po powrocie do domu cieszyć się ciepłym posiłkiem bez konieczności jego ponownego podgrzewania. Wolnowar to również wygoda i łatwe utrzymanie urządzenia w czystości za sprawą poszczególnych elementów, które można myć w zmywarce.

Czytaj także: Nowoczesny model piekarnika. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także