PARTNER PORTALU
Baterie w stylu vintage. Wyjątkowo ciekawe propozycje

Baterie w stylu vintage. Wyjątkowo ciekawe propozycje

Autor: Katarzyna Masłowska
03 lip 2019 10:43

Styl vintage coraz częściej wkracza także do naszych łazienek czy kuchni. Baterie czy zestawy prysznicowe pozwalają bowiem na stworzenie jedynej w swoim rodzaju aranżacji, która poza przykuwającym uwagę designem jest też niezwykle modna.

Stylowe vintage

Przeszłość to dla wielu z nas synonim nostalgii, beztroskiego dzieciństwa i wczesnej młodości. Wspominane z pewnym rozrzewnieniem „dawne czasy” coraz chętniej odzwierciedlamy także w naszych domach, aranżując je w popularnym stylu vintage.

Poprzez odpowiednio stylizowane dekoracje lub restaurowane meble, które swoją historią lub wyglądem odwołują się do minionych czasów, możemy nadać naszemu wnętrzu wyjątkowego klimatu. 

Vintage, czyli zabytkowy eklektyzm

W ujęciu designerskim styl vintage polega na wprowadzaniu do przestrzeni akcentów np. w postaci mebli, akcesoriów, czy materiałów wykończeniowych, które swoją estetyką nawiązują do minionych epok. Aranżując wnętrza w tym stylu, wykorzystuje się zarówno produkty oryginalne, jak również te stylizowane (postarzane).

Zobacz także: Salon z kuchnią i jadalnią. 30 pięknych wnętrz polskich domów

W ujęciu wizualnym natomiast styl vintage cechuje się dość daleko idącym eklektyzmem i różnorodnością stylistyczną wykorzystywanych dekoracji. Wyróżnia go także łączenie niejednorodnych, nierzadko kontrastujących (np. kolorystycznie) elementów, których wspólnym mianownikiem jest właśnie przeszłość – zarówno ta niedaleka, jak i nieco bardziej odległa. Przyjmuje się, że aby mówić o stylu vintage, użyte materiały wykończeniowe powinny mieć co najmniej dwudziestoletnią „metrykę wizualną”.

Parkiet, wazon i kran

Styl vintage może odzwierciedlać się w całej gamie różnorodnych dodatków, materiałów wykończeniowych, a także w sprzęcie AGD i armaturze sanitarnej. Do stworzenia wnętrza w tym stylu wykorzystuje się m.in. charakterystyczne parkiety, ułożone w tzw. jodełkę, postarzane tapety, stylizowane lodówki i meble oraz wiele innych produktów, nawiązujących do przeszłości.

Często wracamy do akcesoriów, mających swój rodowód w czasach PRL-u. Chętnie nawiązujemy także do estetyki lat 50., czy wręcz czasów przedwojennych. Jedną z możliwości nadania wnętrzom charakterystycznego, sentymentalnego ducha przeszłości jest wykorzystanie stylizowanej armatury sanitarnej, np. tej oferowanej przez markę Laveo w serii EVORA, która została nagrodzona tytułem Złotej Villi 2019. Dzięki armaturze niewielkim nakładem pracy możemy odmienić łazienkę lub kuchnię i nadać im szczególnego, unikalnego charakteru.

Styl vintage w praktyce

Styl vintage to nic innego jak łączenie przeciwieństw, starego z nowym – mówi Maja Różańska, architekt współpracująca z marką Laveo. Aranżacja wnętrza w stylu vintage może nawiązywać do czasów PRL-u, jak i do odleglejszych epok. Wnętrza urządzone w tym stylu są wyjątkowe i niepowtarzalne – zawsze będą różniły się od pozostałych i to jest w nich piękne. Sprawdzonym pomysłem na styl vintage jest zastosowanie sztukaterii na ścianach, ułożenie parkietu w jodełkę, czy wykorzystanie eleganckich tapet. W przypadku kuchni, czy łazienek najlepiej sprawdzi się ceramika oraz odpowiednia armatura sanitarna. Na rynku znajdziemy bardzo dużo pięknych, stylizowanych baterii – najlepiej sprawdzą się te w kolorze miedzianym, czarnym lub pozłacanym, które dodatkowo uatrakcyjniają zdobienia (np. kurków). W przypadku łazienek, poza armaturą, powinniśmy postawić także na detale, takie jak uchwyty do szafek, stylizowane lampy, czy drobne dekoracje. Dzięki nim otrzymujemy harmonijną spójność wnętrza – podsumowuje arch. Maja Różańska, właścicielka firmy „Pasja do wnętrz”.

Styl vintage stoi niejako w opozycji do równie popularnych, „zunifikowanych” i minimalistycznych aranżacji wnętrz. Dzięki niemu możemy wyrazić siebie, podkreślić swoją historię, czy pochodzenie lub po prostu stworzyć miejsce z duszą. Styl vintage to zabawa kolorami, fakturami oraz formami, której efektem jest wyjątkowa przestrzeń, w której po prostu dobrze się czujemy. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także