Inteligentny dom: praktyczne smart rozwiązania

Inteligentny dom: praktyczne smart rozwiązania

Autor: Anna Sołomiewicz
21 cze 2016 11:18

Rozwiązania typu smart home to już nie tylko przyszłość polskich domów, ale już coraz częściej teraźniejszość.

Nawet, jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, duża część z nas każdego dnia korzysta z inteligentnych rozwiązań – przecież właśnie takimi urządzeniami są popularne smartfony. Co więcej, jak wynika z raportu IAB Polska „Internet Rzeczy w Polsce”, około 40% polskich internautów posiada sprzęty, które mogą funkcjonować w ekosystemie IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy), a kolejne 50% wykorzystywałoby je, gdyby tylko miała taką możliwość.

Nic dziwnego, ponieważ rozwiązania np. z obszaru smart home ułatwiają życie i znacznie podnoszą jego komfort. Mogą być wykorzystywane do sterowania, oświetleniem, roletami i żaluzjami, ogrzewaniem czy dostępem do posesji, a także oszczędzania energii, kontroli rodzicielskiej, trzymania straży nad bezpieczeństwem domu i niezliczonej ilości innych zastosowań.

Szacuje się, że w 2020 roku ilość urządzeń składających się na Internet Rzeczy wyniesie około 25 miliardów. Warto dodać, że są to dość ostrożne wyliczenia, a tego typu sprzętu może być nawet dwa razy więcej – mówi Maciej Jarmiński, Dyrektor Działu Mobile w ABC Data. IoT, a wraz z nim idea smart home to już nie tyle trend, co nasza rzeczywistość. W ABC Data już od dłuższego czasu rozwijamy ofertę związaną z tym obszarem, dokładając starań, aby była ona jak najbardziej komplementarna. Dzięki temu nasi Partnerzy otrzymują dostęp do innowacyjnych rozwiązań wiodących producentów – dodaje Maciej Jarmiński.

Portfolio spółki związane z inteligentnym domem wzbogaciło się w ostaniem czasie o rozwiązania składające się na innowacyjny system FIBARO. Należy on do najbardziej zaawansowanych rozwiązań automatyki budynkowej dostępnych na rynku. – Jest bezprzewodowy i praktycznie bezinwazyjny w instalacji. Składa się z czujników, centrali oraz elementów wykonawczych sterujących domowymi urządzeniami – wyjaśnia Sebastian Lisowski, Krajowy Kierownik Sprzedaży FIBARO – System ten pozwala na efektywniejsze zarządzanie nie tylko domem czy mieszkaniem, lecz także wolnym czasem. Dzięki FIBARO możemy sterować urządzeniami za pomocą smartfona lub tabletu, a wszystko przy wykorzystaniu przyjaznej i niezwykle łatwej w obsłudze aplikacji – dodaje.

System FIBARO oparty jest na technologii z-wave. Dzięki temu daje on pełną swobodę komunikacji i  sterowania poszczególnymi urządzeniami, gdyż współpracuje z większością telefonów komórkowych dostępnych na rynku. Posiada przyjazny i prosty w obsłudze interfejs, który nie sprawi problemu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. System FIBARO niezwykle wszechstronny - uruchomi odpowiednie działania w razie alarmu, pomoże zminimalizować koszty, zadba o ogród i przyjemne oświetlenie, a nawet ułatwi parkowanie na posesji. Co istotne, to jest od podstaw stworzony, rozwijany i produkowany w Polsce.

ABC Data nieustannie rozwija swoje portfolio produktowe związane z Internetem Rzeczy. Oferta spółki w obszarze smart home obejmuje obecnie rozwiązania takich wiodących marek, jak: BNT, Dlink, Lark, Smanos czy iSmart Alarm. Spółka planuje dalszy dynamiczny rozwój tej kategorii.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także