PARTNER PORTALU
Kamienne drzwi - nowość do modnych wnętrz

Kamienne drzwi - nowość do modnych wnętrz

Autor: Anna Usakiewicz
29 cze 2016 10:55

Drzwi wykończone marmurem, trawertynem czy porfirem to marzenie właścicieli wielu eleganckich domów i apartamentów. Marzenie, które długo czekało na spełnienie.

Osiągnięcie efektu kamiennych drzwi stało się możliwe dzięki kooperacji marek PIU Design i Laminam.

Kamień naturalny jest jednym z najefektowniejszych materiałów stosowanych w aranżacji wnętrz. Wnosi do wnętrza elegancję i jest synonimem luksusu. Zazwyczaj zdobi posadzki, parapety czy blaty stołów. Pięknie prezentowałby się również, jako wykończenie drzwi, ale na przeszkodzie stoi jego waga. Metr kwadratowy płyty z kamienia naturalnego to od 50 do 90 kg, co w praktyce oznacza, że efektowne drzwi wysokie ważyłyby ok. 200 kg. Czy to oznacza, że musimy pożegnać się z myślą o drzwiach wykończonych szlachetnym marmurem Statuario lub Calacatta? Niekoniecznie. Na oryginalny pomysł wpadły firmy PIU Design, producent drzwi wysokich oraz Laminam, producent płyt ze spieków kwarcowych. Współpraca obu marek zaowocowała powstaniem drzwi o wysokości nawet 3 metrów wykończonych płytą ze spieków kwarcowych wiernie odwzorowującą wybrany kamień naturalny. Było to możliwie dzięki autorskiej technologii produkcji skrzydeł drzwiowych Aluminium Design oraz innowacyjnemu materiałowi, jakim jest spiek kwarcowy.

Technologia Aluminium Design

Jeszcze niedawno podstawowym materiałem, z którego produkowano drzwi oraz ościeżnice, było drewno. Współcześnie największym uznaniem specjalistów cieszą się drzwi wykonane w konstrukcji aluminiowej. Wprowadzona kilka lat temu przez PIU Design aluminiowa ościeżnica dziś staje się standardem. Drzwi pozbawione opasek i widocznych ościeżnic wydają się lżejsze, ukryte w ścianie, nowoczesne. Zwiększona, w stosunku do tradycyjnych drzwi grubość (do 50mm) stabilizuje skrzydło oraz zwiększa akustykę drzwi. Marka PIU Design poszła o krok dalej opracowując aluminiową konstrukcję skrzydła drzwiowego i tworząc kompleksową technologię Aluminium Design. Dla klienta oznacza ona dowolną wysokość skrzydła, lekkość, stabilizacje wymiarową do 300 cm wysokości. Co najważniejsze, technologia Aluminium Design pozwala na zastosowanie do wykończenia drzwi kilkuset różnych materiałów wykończeniowych, w tym wspomnianych płyt ze spieków kwarcowych Laminam. Grubość formatki to max. 5,5-6 mm., co oznacza, że wysokie drzwi możemy pokryć tym samym materiałem, co ściany m.in. spiekiem kwarcowym wiernie odwzorowującym białą Calacattę czy Nero Zimbabwe.

Lepsza wersja kamienia

Spieki kwarcowe zaliczyły jeden z najbardziej spektakularnych debiutów ostatnich lat w branży „dom i wnętrze”. Z czego wynika ich popularność? Są niezwykle dekoracyjne, mają zaledwie 3 milimetry grubości, a po instalacji są bardziej odporne i trwałe niż naturalny kamień. Spieki kwarcowe stanowią kompozycję naturalnych materiałów, w szczególności kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych. Ze wskazanych składników tworzy się granulat, który najpierw zostaje sprasowany, a następnie wypalany w temperaturze 1220 stopni C. W wyniku spiekania powstają wielkoformatowe płyty, które są idealnie płaskie i mogą być docinane na konkretny wymiar z bardzo dużą dokładnością. Na rynku dostępne są płyty o wymiarach nawet 300 cm x 100 cm przy jednoczesnej grubości zaledwie 3 milimetrów. W zależności od potrzeb można zamówić też płyty o grubości 5, 8 lub 12 milimetrów. Ze względu na niską wagę płyt (metr kwadratowy waży zaledwie 8 kg) można nimi dekoracyjnie wykończyć podłogę, ściany, a dzięki technologii Aluminium Design również drzwi. Na uwagę zasługuje fakt, że spieki kwarcowe to nie tylko doskonałe właściwości użytkowe, ale też nowoczesne wzornictwo, które odpowiada na najnowsze trendy w aranżacji wnętrz. Wiodący producenci oferują płyty w ponad 100 wzorach imitujących różne gatunki naturalnego kamienia, drewno czy metal, przy czym płyty odwzorowują nie tylko rysunek poszczególnych materiałów, ale i ich fakturę.

Kamienne wrota

Kooperacja PIU Design i Laminam zaowocowała powstaniem zjawiskowych drzwi wysokich wykończonych jednym fragmentem płyty. System drzwi PIU Aluminium Design umożliwia bezpieczne zastosowanie na drzwiach spieków o grubości 3mm lub 5mm, nawet w ich maksymalnej wysokości tj. 300cm. Drzwi o rysunku i fakturze naturalnego kamienia to efektowne rozwiązanie nie tylko w łazienkach i pokojach kąpielowych ale również w salonie, holu czy gabinecie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także