×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Oczyszczacz powietrza. Co warto wiedzieć przed zakupem? Poradnik!

Oczyszczacz powietrza. Co warto wiedzieć przed zakupem? Poradnik!

Autor: Ewa Kozioł
07 gru 2021 12:19

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Jak go wybrać? Co warto wiedzieć? Podpowiadamy. Koniecznie przeczytaj, zanim udasz się do sklepu. 

Na co dzień musimy wdychać toksyczne powietrze i nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie sytuacja ta miała ulec większej zmianie. Najdotkliwiej skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem odczuwają osoby z tak zwanych grup wrażliwych, tj. dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze, a także astmatycy i alergicy. Sezon smogowy w Polsce trwa od końca listopada, aż do marca i chociaż oczyszczacz powietrza, to urządzenie całoroczne, to właśnie te miesiące odgrywają kluczową rolę dla zdrowia naszych płuc. Postaw na zdrowe oddychanie – wybierz odpowiedni oczyszczacz powietrza kierując się poniższymi wskazówkami.

1. Dopasowanie do wielkości wnętrza to podstawa

W pierwszej kolejności powinniśmy określić rozmiar powierzchni, którą chcemy oczyszczać, i pod tym kątem dobrać odpowiedni sprzęt. Zbyt duże urządzenie, w stosunku do metrażu, może powodować nadmierny ruch powietrza, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch lub trzech urządzeń o mniejszej wydajności i ulokowanie ich w takich pomieszczeniach jak salon, sypialnia czy pokój dziecka. Oznaczenia oczyszczaczy dotyczące ich przeznaczenia z łatwością sprawdzimy na etykiecie, a często zawarte są już w samej nazwie produktu. Ważnym parametrem jest współczynnik CADR określający wydajność oczyszczacza. Dobry oczyszczacz wymieni powietrze w pomieszczeniu minimum trzykrotnie w ciągu jednej godziny.

2. Zwróć uwagę na rodzaj zastosowanego filtra

Poszukując urządzenia, które skutecznie wyeliminuje z przestrzeni mieszkalnej smog oraz inne zanieczyszczenia, powinniśmy postawić na oczyszczacze powietrza wyposażone w filtr HEPA oraz węglowy. Każdy z tych filtrów odpowiada za usuwanie innych zanieczyszczeń, a działając wspólnie są w stanie wyeliminować smog z dokładnością niemal do 100%. 

3. Czytelny wyświetlacz i zdalna obsługa

Możliwość śledzenia na bieżąco stanu powietrza w domu to ważny aspekt związany z korzystaniem z oczyszczacza na co dzień. Laserowy czujnik pyłu, zastosowany w oczyszczaczach Samsung, umożliwia dokładniejsze kontrolowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza. W czasie rzeczywistym monitoruje on jakość powietrza, wykrywa cząsteczki o wielkości nawet mniejszej niż 1,0 ㎛ oraz zanieczyszczenia w formie gazów. Numeryczny wyświetlacz przedstawia następnie dokładny poziom zanieczyszczenia cząsteczkami o frakcjach PM1,0/2,5/10. Ponadto czytelnie oznacza czystość powietrza za pomocą czterokolorowego wskaźnika. Przy pomocy dotyku lub komend głosowych* możemy włączyć bądź wyłączyć urządzenie, sprawdzić jakość powietrza, a także sterować innymi funkcjami i monitorować stan zużycia filtra. 

4. Zadbaj o poziom hałasu

Cicha praca to ostatni aspekt, ale nie najmniej ważny. Na co dzień, gdy pracujemy, gotujemy, sprzątamy czy po prostu odpoczywamy, oczyszczacz powinien działać optymalnie pozostając niemal niesłyszalny. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także