×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Oczyszczacz powietrza. Sposób na czyste powietrze w domu!

Oczyszczacz powietrza. Sposób na czyste powietrze w domu!

Autor: Ewa Kozioł
28 gru 2022 16:48

W sezonie grzewczym warto powietrze w domu nawilżać, a także oczyszczać za pomocą profesjonalnych sprzętów. Co wybrać? Dobrym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza, który skutecznie wykryje, wychwyci i zatrzyma nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a w niektórych rejonach kraju naliczono w ubiegłym roku ponad 90 tzw. „dni smogowych”. Oznacza to, że ich mieszkańcy nawet przez całą zimę oddychali powietrzem zanieczyszczonym powyżej dopuszczalnych norm2 – zazwyczaj o podwyższonym stężeniu benzo[a]pirenu w pyle zawieszonym PM10 oraz pyłu zawieszonego PM103. Z powodu zanieczyszczeń ponad połowa ankietowanych w ramach programu „Biznes kontra smog” zadeklarowała, że rozważa zmianę pracy lub miejsca zamieszkania. Przed smogiem nie chroni nawet zamykanie okien, gdyż jego cząsteczki przedostają się do pomieszczeń i bywa, że stężenie szkodliwych związków w pomieszczeniu jest wyższe niż na zewnątrz.

Fot. Dyson

Do pogorszenia jakości domowego powietrza, przyczynia się jednak o wiele więcej czynników, niż tylko zanieczyszczenia pochodzące z ulicy. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że proste, codzienne czynności, takie jak gotowanie czy sprzątanie, również mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Chemiczne środki czystości, farby i lakiery, odświeżacze powietrza, meble, sprzęt elektroniczny, a nawet zabawki, uwalniają zanieczyszczające gazy. W dodatku niskie temperatury zachęcają do podkręcania termostatu oraz używania kominków i pieców opalanych drewnem. Eksperci marki Dyson ostrzegają, że poziom zanieczyszczenia we własnych domach (zwłaszcza tych nowoczesnych, energooszczędnych, zatem dobrze uszczelnionych) finalnie może być nawet 5-krotnie wyższy niż na zewnątrz. To niepokojące wieści, szczególnie w okresie zimowym, gdy znacznie więcej czasu spędza się w pomieszczeniach zamkniętych.

Fot. Dyson

Gorsze powietrze, niższa jakość życia

Zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe zwłaszcza dla dzieci, seniorów, alergików i astmatyków, ale może wpływać na stan zdrowia każdego z nas. Niska jakość powietrza stoi za 3,2 mln zgonów w skali świata i odpowiada za szereg przypadków chorób niezakaźnych, w tym udarów, choroby niedokrwiennej serca, raka płuc czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP). Zanim więc zostaną wprowadzone długofalowe rozwiązania systemowe, sami musimy zadbać o to, czym oddychamy, zaczynając od najbliższego otoczenia.

W sezonie grzewczym warto powietrze w domu nawilżać, a także oczyszczać za pomocą profesjonalnych sprzętów. 

Fot. Dyson

Idealny oczyszczacz powietrza na zimę

Większość dostępnych oczyszczaczy powietrza skutecznie radzi sobie z neutralizacją cząsteczek kurzu czy alergenów zwierzęcych, ale nie każdy oczyszcza pyły ze smogu. Dlatego wybierając oczyszczacz powietrza na zimę, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:

1. Dobry filtr – najlepiej wykonany w technologii HEPA. Jest on kluczową częścią oczyszczacza powietrza i odpowiada za jego skuteczność. 

2. Filtr węglowy – ten rodzaj filtra, w połączeniu z filtrem HEPA, najlepiej radzi sobie z cząsteczkami smogu, czyli pyłami zawieszonymi. 

3. Bieżąca kontrola jakości powietrza – oczyszczacze marki Dyson posiadają wbudowane czujniki, które stale analizują parametry jakości powietrza, a unikalny algorytm sprawdza dane co sekundę. Urządzenia diagnozują zanieczyszczenia na poziomie molekularnym, wyświetlając wyniki w czasie rzeczywistym na ekranie LCD.

4. Równomierne oczyszczanie całego pomieszczenia.

5. Niszczenie formaldehydu – bezbarwnego zanieczyszczenia gazowego, którego cząsteczki są 500 razy mniejsze niż drobinki o średnicy 0,1 mikrona, co czyni je wyjątkowo trudnymi do wychwycenia. Długotrwała ekspozycja na ten trujący gaz stanowi zagrożenie dla zdrowia. 

Decydując się na oczyszczacz powietrza, warto również sprawdzić dodatkowe funkcje, przydatne w codziennym użytkowaniu. Istotne są tryby pracy, a także głośność sprzętu.

Jak zdrowo przetrwać zimę?

1. Unikaj przyjemnych, lecz niezdrowych zimowych przyzwyczajeń

Palenie świec oraz palenie w kominkach, niewątpliwie buduje przytulny nastrój, jednak należy robić to z umiarem. Eksperci radzą, aby wybierać świece wykonane z naturalnych składników bez chemicznych barwników i substancji zapachowych. W trakcie ich użytkowania należy włączyć oczyszczacz w trybie automatycznym, aby upewnić się, że zanieczyszczenia są wychwytywane w miarę ich powstawania.

2. Dbaj o nawilżenie pomieszczeń

Aby ogrzać pomieszczenia w zimne dni, podkręcamy centralne ogrzewanie lub włączamy przenośne grzejniki, wysuszając tym samym powietrze, a co za tym idzie również naszą skórę. Nawilżacz może pomóc w zarządzaniu poziomem wilgotności w pomieszczeniu, ważne jednak, aby nawilżał je w sposób higieniczny.

3. Bądź czujny na wirusy

Zima obfituje w różnego rodzaju przeziębienia. Ich źródeł jest wiele, poczynając od kontaktów międzyludzkich, po miejsca publiczne, w których przebywamy. W domu czyścimy powierzchnie za pomocą antybakteryjnych lub antywirusowych środków czyszczących, ale to nie wystarczy. Warto zainwestować w wysokiej jakości oczyszczacz. N

4. Aranżuj wnętrza z głową

Aranżacja wnętrz to przyjemna i na pozór niegroźna czynność, jednak warto mieć na uwadze, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą chociażby malowanie ścian. Mimo, że zapach nowej farby może z czasem zanikać, emisja potencjalnie szkodliwych gazów, takich jak formaldehyd, może się utrzymywać w naszych domach nawet przez wiele lat. 

5. Stwórz kojące środowisko do spania

Jak powszechnie wiadomo, odpowiednia ilość snu sprzyja dobremu samopoczuciu i redukcji stresu. W miesiącach zimowych, gdy dni są krótsze i szybciej robi się ciemno, możemy mieć problem z zaśnięciem o właściwej porze dnia. Należy więc zadbać o komfortowe warunki w sypialni. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także