PARTNER PORTALU
Piękna ściana: eleganckie tapety z wyjątkowym wzorem

Piękna ściana: eleganckie tapety z wyjątkowym wzorem

Autor: Anna Sołomiewicz
17 cze 2016 15:32

Tapeta to elegancki sposób wykończenia ściany. Zobaczcie nową kolekcję włoskiej marki, zainspirowaną japońską tradycją.

Projektanci włoskiej manufaktury tapet Giardini nie ustają w poszukiwaniach oryginalnych pomysłów. Tematem najnowszej kolekcji "My Shibori" uczynili starą japońską technikę barwienia tkanin o tej samej nazwie. Wzory zgodnie z ideą shibori są zaskakujące, a tapety przypominają malowidła wykonywane ręcznie na szlachetnym materiale.

Termin Shibori pochodzi z języka japońskiego i oznacza technikę barwienia tkanin, które są wcześniej odpowiednio gniecione, przeszyte, uciśnięte lub skręcone. W wyniku tego otrzymuje się nie tylko barwne wzory na tkaninie, ale też niezwykle ciekawą strukturę. Do tradycyjnego shibori używa się naturalnych ekstraktów roślinnych. Technika najczęściej stosowana jest do nadawania wzoru barwionym jedwabiom i bawełnie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w shibori zawsze występuje element zaskoczenia. Artysta nie jest w stanie dokładnie przewidzieć, jaki będzie efekt końcowy barwienia.

Dzięki temu każda z tkanin jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Taki sposób zdobienia tkanin znany był nie tylko w Japonii, ale również w Afryce, Ameryce Południowej, Indiach (tam funkcjonuje pod nazwą bandhani) czy w Indonezji (znany jako plangi). Shibori to technika z ponad 1000-letnią tradycją. Pierwsze materiały barwione w ten sposób pochodzą z VIII w.

Technika "Shibori" stała się inspiracją dla projektantów marki Giardini do powstania kolekcji tapet o tej samej nazwie. Księga kilkudziesięciu wzorów "My Shibori" perfekcyjnie oddaje ducha oryginalnego shibori. Tapety urzekają fantazyjnymi i intrygującymi motywami dekoracyjnymi. Na księgę składają się trzy wzory. Basmati to bardzo delikatna faktura i metaliczny blask w różnych odcieniach szarości.

Wzór Shiborino to rozmyte na pięknym materiale kształty geometryczne dostępne w 5 wersjach kolorystycznych, w tym niebieskiej, żółtej i białej. W przypadku Shiborino uwagę zwraca finezyjna faktura. Powierzchnia tapety pokryta jest pajęczyną delikatnych nici, które tworzą misterną, nieregularną strukturę. Z kolei Pattern przypomina ręczne malowidła na jedwabiu. Tutaj podobnie jak w przypadku wzoru Shiborino warto zwrócić uwagę na wersję miodowo-żółtą i niebieską w odcieniu atramentu.

W katalogu 'My Shibori" dostępne są tapety na flizelinie i lniano-poliestrowe o bardzo dużej szerokości brytu od 120 do aż 196 cm. Dzięki temu ograniczona jest ilość łączeń tapety z pozytywnym efektem dla całego wykończenia ściany. Wyłącznym dystrybutorem tapet Giardini w Polsce jest sieć salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian..

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także