PARTNER PORTALU
Piękny balkon - zadbaj o rośliny

Piękny balkon - zadbaj o rośliny

Autor: Anna Usakiewicz
23 cze 2016 13:16

Aby cieszyć się bujną balkonową roślinnością powinniśmy zapewnić kwiatom optymalne warunki do rozwoju i wzrostu, takie jak: odpowiednie stanowisko, podłoże, doniczki.

Lato przynosi nam wiele darów, a wśród nich kwiaty z całym bogactwem kolorów, zapachów, kształtów. Lubimy się nimi otaczać, sadzić, pielęgnować, tworzyć różnobarwne kompozycje florystyczne. Ukwiecony balkon, taras czy parapet okna to powód do radości i dumy, a także miła alternatywa dla tych, którzy nie posiadają ogrodu. Jednak, aby cieszyć się bujną balkonową roślinnością powinniśmy zapewnić kwiatom optymalne warunki do rozwoju i wzrostu, takie jak: odpowiednie stanowisko, podłoże, doniczki. Musimy też prawidłowo je nawozić i podlewać, chronić przed szkodnikami, a także przycinać uschnięte pędy i niekiedy formować ich pokrój, aby wydobyć niepowtarzalne piękno rośliny.

Pelargonie, begonie, fuksje, surfinie, lobelie, niecierpki; jedno, dwu i wielokolorowe; spływające kaskadą zieleni, rozpięte pod sufitem lub na balustradzie jak dekoracyjne girlandy, eksplodujące feerią barw – wszystkie zamienią nasz balkon w doskonałe miejsce na spotkania przy porannej kawie czy herbacie, stworzą klimat do odpoczynku i wieczornego wyciszenia. Jak sprawić, aby z niewielkiej balkonowej przestrzeni wyczarować magiczny ogród? Nie jest to takie trudne. Wystarczy dowiedzieć się, na przykład, jakie rośliny nadają się do uprawy na balkonie o wystawie południowej, a które wymagają zacienionego stanowiska. Wśród kwiatów, które lubią dużo słońca najpopularniejsze na polskich balkonach są pelargonie: rabatowe, bluszczolistne i angielskie, petunie odporne nawet na największą suszę oraz blisko spokrewnione z nimi surfinie - wspaniale pachnące i o długich, dekoracyjnych pędach. Dobrze zniosą nasłonecznione miejsce wielobarwne werbeny. Z kolei na balkonie od strony północnej, o ograniczonym dostępie światła i wyrównanej temperaturze, najlepiej będą czuły się rośliny cieniolubne, które w pełnym słońcu mogą być narażone na poparzenie lub uschnięcie, na przykład: niecierpki – nowogwinejski i sułtański, barwinki, fuksje, lobelie. Z zacienionym stanowiskiem poradzą sobie także wszelkie begonie: bulwiasta i odmiany o zwisających pędach.

Wybierając podłoże do roślin balkonowych warto skorzystać z gotowej mieszanki przeznaczonej do tego celu, która posiada odpowiednie proporcje składników pokarmowych i jest bogata w próchnicę. Ziemia do kwiatów balkonowych jest żyzna, pulchna i lekka, więc nie jest konieczne jej nawożenie, ale dla roślin szczególnie wymagających możemy sięgnąć po taką, która jest wzbogacona o nawóz lub hydrożel pozwalający zatrzymać wilgoć w glebie w upalne dni.

Jakie donice wybrać? Na rośliny balkonowe idealnie nadają się praktyczne pojemniki z tworzywa, ponieważ są lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości i niedrogie – bez problemu skompletujemy całą kolekcję małych, średnich i dużych donic o różnych kształtach i średnicach, do których dobierzemy uchwyty i podstawki. Ich wielkość i kształt powinny być dopasowane do gatunku: pelargonie świetnie rozwiną się w pojemnych, stabilnych skrzynkach, natomiast fuksje najpiękniej będą wyglądały w podwieszanych donicach. Ich kolor również odgrywa rolę – od strony południowej najlepiej sadzić rośliny w pojemnikach o jasnych barwach, które nie nagrzewają się tak szybko jak ciemne i nie narażą rośliny na przegrzanie korzeni.

Efektowne kompozycje kwiatowe wymagają szczególnej oprawy, możemy zatem sięgnąć po donice z modnym w tym sezonie motywem rattanu marki Galicja. Uniwersalne i estetyczne, w bogatej gamie kolorystycznej - od ciepłych brązów, karmelu, po grafit będą idealnie harmonizowały z bujną domową roślinnością podkreślając jej wyjątkowy urok. Utworzą doskonale kompozycje z meblami z naturalnych materiałów i płytkami ceramicznymi. Przy pielęgnacji naszej balkonowej zieleni niezbędne okażą się także, przeznaczone do cięcia różnych części roślin, funkcjonalne sekatory wykonane ze stali nierdzewnej i tworzywa, wyposażone w ergonomiczne uchwyty.

Źródło:Galicja dla Twojego Domu

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także