PARTNER PORTALU
Wnętrza w klimacie loft - stylowe drzwi przesuwne

Wnętrza w klimacie loft - stylowe drzwi przesuwne

Autor: Anna Usakiewicz
09 gru 2019 13:05

W aranżacjach loftowych najlepiej sprawdzają się specjalnie zaprojektowane skrzydła drewniane przypominające drzwi prowadzące na strych, do piwnicy lub innych pomieszczeń gospodarczych.

Funkcja drzwi wewnętrznych wydaje się oczywista: mają zapewnić prywatność, a także skutecznie odizolować od hałasu i ochronić przed utratą ciepła. Skrzydła wykonuje się z różnorodnych materiałów, dostępne są też w różnych kolorach, co sprawia, że stają się również istotnym elementem podkreślającym lub wręcz budującym styl i charakter wnętrza. Choć z założenia drzwi maja oddzielać od siebie poszczególne przestrzenie, bardzo ważne jest też zapewnienie dobrej komunikacji w domu. Źle zaprojektowane i usytuowane drzwi w małych mieszkaniach, w przypadku najczęściej spotykanego wariantu uchylnego, mogą bowiem kolidować ze sobą i mocno utrudniać swobodne przemieszczanie.

Drzwi przesuwne zyskują ostatnio na popularności, o czym zdają się przesądzać nie tylko moda i względy estetyczne, ale i fakt, że świetnie sprawdzają się zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. W niewielkich mieszkaniach nie wymagają miejsca na otwierane skrzydło i optycznie powiększają wnętrze. Na dużych przestrzeniach pozwalają w razie potrzeby oddzielić poszczególne strefy, a po odsunięciu drzwi cieszyć się swobodą, jakie daje obszerne pomieszczenie.
Moda na styl industrialny, czy wręcz loftowy zaowocowała licznymi adaptacjami obiektów przemysłowych i strychów na cele mieszkalne, a nawet nowymi inwestycjami stylizowanymi na dawne fabryki i hale produkcyjne. Atutem takich projektów są duże otwarte przestrzenie, pozwalające na wspólne przebywanie rodziny i podejmowanie licznych gości. Jednak nawet w tak zaaranżowanych mieszkaniach potrzebujemy możliwości odizolowania nie tylko takich pomieszczeń, jak łazienka czy sypialnia, ale też pokojów młodzieżowych czy gabinetu. Zastosowanie drzwi przesuwnych pozwala w przypadku ich zasunięcia cieszyć się spokojem i intymnością, a przy rozsunięciu korzystać z efektu większej przestrzeni.

W aranżacjach loftowych najlepiej sprawdzają się specjalnie zaprojektowane skrzydła drewniane przypominające drzwi prowadzące na strych, do piwnicy lub innych pomieszczeń gospodarczych. W takich wnętrzach doskonale prezentować będzie się surowa prowadnica z pomalowanej na czarno stali oraz rolki i okucia w tym samym kolorze. Elementy mocujące mogą być częściowo ukryte miedzy prowadnicą a skrzydłem, ale mogą też być wręcz wyeksponowane na skrzydle, stanowiąc mocny, wyrazisty element aranżacji. Czarne mocowania – proste lub w kształcie ciężkich podków – znakomicie współgrają z otwartą szafką, fantazyjną podstawą stolika i ozdobami w tym samym kolorze. Skrzydło z sosnowego drewna można zostawić w wersji surowej lub pomalować na dowolny kolor. W aranżacjach loftowych szczególne wrażenie robią drzwi w wersji old town, czyli umiejętnie postarzone przez zastosowanie odpowiednich technik. Brak felcu i uchwytu do przesuwania podkreślają prostotę stylizacji.

Drzwi przesuwne świetnie prezentują się również w bardziej neutralnych, szykownych aranżacjach. Prowadnicę ukryjemy wówczas za zgrabną maskownicą. Eleganckie skrzydło z ładnym uchwytem i gustownymi przeszkleniami można kolorystycznie zsynchronizować ze ścianą – po zasunięciu otrzymamy wtedy monochromatyczną płaszczyznę. Równie intrygująco prezentują się drzwi kontrastujące ze ścianą, ale w kolorze zbliżonym do podłogi, dywanu i mebli.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także