×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak oświetlić dom zimą? Wskazówki, inspiracje, zdjęcia

Jak oświetlić dom zimą? Wskazówki, inspiracje, zdjęcia

Autor: Justyna Łotowska
16 gru 2021 11:11
Aktualizacja: 16 gru 2021 13:21

Pukająca do drzwi zima sprawia, że dość wcześnie żegnamy się z dziennym światłem i szukamy dodatkowych źródeł oświetlenia. Odpowiednio dobrane lampy tworzą w domu magiczną atmosferę podczas ciemniejszych i chłodniejszych miesięcy.

Jak sprawić, że dom stanie się ciepły, jasny i radosny aż do nadejścia wiosny?

1. Wpuść jak najwięcej naturalnego światła

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim maksymalne otwarcie się w ciągu dnia na naturalne światło. Można oczywiście pokusić się o zachowujące prywatność żaluzje w oknach, ale warto odsłonić ciężkie zasłony i zostawić je tak aż do nadejścia zmroku. Lustra na ścianach naprzeciwko dużych okien sprawią, że cenne promienie słońca zwielokrotnią swoją moc.

2. Wprowadź zimą więcej źródeł światła

- Warto rozważyć zwiększenie ilości źródeł światła, aby nadrobić utracone godziny. Zimą nasi klienci często pytają o lampy stołowe i podłogowe. Radzimy im zmianę żarówek o niskiej mocy na wersje jaśniejsze i energooszczędne. Ściemniacze, dostępne np. w lampach Clyde, Balance marki Nordlux czy Como marki &Tradition będą świetnym rozwiązaniem w godzinach wieczornych, aby komfortowo przejść do pory snu – mówi Monika Sumorek, współwłaścicielka sklepu z oświetleniem Ardant.

3. Postaw na oświetlenie zadaniowe

Naszym sprzymierzeńcem w okresie zimowym z pewnością będzie oświetlenie zadaniowe, zwłaszcza w miejscach, w których wiosną i latem pracujemy lub czytamy bez lampy — takich jak stół kuchenny lub fotel w salonie. Popularne lampy Asteria Move mają dołączony przewód USB do ładowania, są w pełni mobilne i łatwo je usunąć w razie potrzeby. W salonie warto natomiast umieścić lampę podłogową z regulowaną, kierunkową wiązką światła za fotelem do czytania czy bocznym stolikiem.

- Rozjaśnienie ciemnych zakamarków i dekoracyjnych nisz ściennych w naszym domu za pomocą lamp podłogowych, to kolejny sposób na skuteczne odegnanie ciemności — zwłaszcza w najkrótsze dni, kiedy zmrok zapada już po południu. – dodaje Monika Sumorek.

4. A może dekoracyjne żarówki?

Chociaż zwykłe żarówki nie zapewnią korzyści wynikających z sezonowej fototerapii lampą medyczną, ich wymiana może znacząco poprawić nastrój w ciemniejszych porach roku. Żarówki dekoracyjne LED to świetne rozwiązanie do wnętrz minimalistycznych, skandynawskich, vintage czy loftowych. Wiele modeli i kolorów pozwala stworzyć oryginalne wnętrze, które zachwyci gości.

Żarówki dekoracyjne można podzielić na dwie grupy - te z widocznym żarnikiem tradycyjnym i bez niego. Te z żarnikiem lepiej wpasują się do stylu industrialnego i retro, zaś te, w których żarnik został ukryty za ciekawą szklaną obudową lub zamalowany, pasować będą lepiej do stylu nowoczesnego czy skandynawskiego.

5. Zrób Święta pełne światła

Podczas zbliżających się Świąt warto też zadbać o bardziej klimatyczne, przygaszone światło. Lampki świąteczne, girlandy, czy bardzo popularne gwiazdy Markslojd będą wyjątkowym akcentem i udekorują salon w niepowtarzalny sposób. Oryginalne ozdoby zachwycą wszystkich i sprawią, że klimat świąt będzie miał szansę zagościć w domu na dłużej.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także