
Jak zaoszczędzić więcej czasu na porządkach?
Na co dzień twoje mieszkanie odbiega od idealnych wnętrz z Instagrama? Stos naczyń w zlewie, kurz na meblach, plamy na podłodze, a w łazience sterta prania… Nie martw się, utrzymanie porządku w domu nie musi zajmować ci całego wolnego czasu. Nie zawsze trzeba spędzać na walce z bałaganem długie godziny – czasem wystarczy wprowadzić małe zmiany, by w mieszkaniu zapanował porządek.

Coraz mniej osób preferuje tradycyjne sprzątanie weekendowe, za to czyszczą mniej intensywnie, ale w krótszych odstępach czasu. Dlatego, jeśli chcesz zaprowadzić w domu względny ład, zmień styl sprzątania i porządkuj mieszkanie etapami, wykonując trochę pracy każdego dnia. Zobaczysz, że będziesz z obowiązkami na bieżąco! Wypróbuj nasze wskazówki.
Nie wszystko na raz – czyść częściej, ale krócej
Sprzątanie mimochodem naprawdę ma sens. Jest nawet bardziej praktyczne niż gruntowne porządki – zwłaszcza, jeśli nie masz czasu na czyszczenie całego domu. Będziesz zaskoczona, jak dużo można zrobić w tak krótkim czasie. Każdego dnia na bieżąco porządkuj przestrzeń, a generalne porządki wykonuj we wcześniej wyznaczonym terminie. Zobaczysz od razu poczujesz się lepiej, bo czyste wnętrze pozytywnie wpływa na naszą psychikę i polepsza nastrój. Kiedy dzieci jedzą śniadanie, to dobry moment, aby doprowadzić do lśnienia kuchnię: załaduj zmywarkę do naczyń i odłóż wszystkie rzeczy na swoje miejsce. Możesz mieć go zawsze pod ręką, aby usunąć plamę po kawie, która właśnie się rozlała. Taki gotowy do użycia mop robi naprawdę dużą różnicę w szybkim czyszczeniu – podłoga jest czysta raz-dwa.
Porządkuj zgodnie z zasadą 2 minut – szybko zobaczysz efekty
Zastanawiasz się, jak to możliwe, że niektórzy potrafią na dłużej utrzymać porządek, a ich dom sprząta się praktycznie sam? Kierują się prostą zasadą Davida Allena, amerykańskiego specjalisty do spraw produktywności i twórcy GTD (Getting Things Done) – metody zarządzania czasem. Polega ona na tym, że jeśli wykonanie jakiejś czynności nie zajmie ci więcej niż 2 minuty, to od razu ją wykonaj. Nie ma sensu zaprzątać sobie nią głowy w przyszłości – takie małe sprawy trzymane w pamięci sprawią, że albo nie będziesz mogła się skupić, bo ciągle będziesz o niej myślała, albo zwyczajnie o niej zapomnisz. Jak to się przekłada na sprzątanie? Chodzi po prostu o bieżącą realizację drobnych zadań, jak: odkładanie rzeczy na miejsce, chowanie ubrań do szafy, pościelenie łóżka, przetarcie zlewu czy włożenie naczyń do zmywarki.
Znajdź dobrych pomocników – ułatwisz sobie pracę
Wypracowane i skuteczne metody sprzątania to jedno, ale na niewiele się zdadzą, jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu. Od czasów naszych babć akcesoria do sprzątania przeszły prawdziwą rewolucję. Ściereczki z mikrofibry skutecznie usuwają brud i czyszczą powierzchnie, zestawy czyszczące z systemem wyciskającym praktycznie wyręczą cię w myciu podłóg. Zapomnij o czyszczeniu podłóg na kolanach, zniszczonych dłoniach i paznokciach, związanych z ręcznym wyciskaniem wody ze ściereczki. Te metody już dawno odeszły do lamusa. Za jednym razem możesz wyczyścić do 70 m2, napełniając zbiornik tylko raz!