PARTNER PORTALU
Jakie prezenty kupują Polacy? Raport i wyniki badań

Jakie prezenty kupują Polacy? Raport i wyniki badań

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
18 gru 2020 13:03

Właśnie rozpoczął się najbardziej gorączkowy etap przedświątecznych zakupów. To ostatni moment, aby skompletować prezenty dla bliskich. Jaki powinien być prezent idealny? Co chcemy znaleźć pod choinką – co najczęściej pojawia się na listach życzeń? Jak wynika z badania SW Research na zlecenie Empiku, Polacy cenią praktyczne upominki.

Według niemal połowy (46%) osób biorących udział w badaniu SW Research, idealny prezent powinien być raczej praktyczny niż hobbystyczny. Z kolei 45% badanych twierdzi, że ważne jest dopasowanie upominku do zainteresowań i upodobań obdarowywanego. Co ciekawe, aż ¼ osób przyznała, że preferuje gotowe kupione prezenty, a nie te własnoręcznie wykonane. Nic więc dziwnego, że na listach upominkowych życzeń Polacy najczęściej umieszczają gotówkę (45%), kosmetyki (39%) oraz produkty RTV i elektronikę (np. telewizor, konsole, tablety) (37%). W TOP5 najbardziej pożądanych prezentów świątecznych są również książki (35%).

Listy życzeń najlepszym źródłem inspiracji

Wybór odpowiedniego prezentu może okazać się bardzo trudny, nawet jeśli doskonale znamy osobę, której chcielibyśmy wręczyć świąteczny upominek. Niemal połowa Polaków czerpie pomysły bezpośrednio z listy przygotowanej przez obdarowywanego. Badani nie kryli jednak, że inspiracji dostarczają im również wystawy i półki sklepowe. Aż 42% osób szuka pomysłów podczas zakupów, np. w centrach handlowych. Polacy chętnie sięgają też po rady znajomych i rodziny – z rekomendacji najbliższych korzysta 40% ankietowanych. Każda wskazówka może się przydać – tylko 17% badanych zadeklarowało, że na wszystkie pomysły wpadli sami.

A może voucher?

Gdy brakuje pewności, co spodobałoby się osobie, której chcemy sprawić prezent, warto pozostawić jej wybór. Na oddanie części inicjatywy samym obdarowywanym w zeszłym roku zdecydowało się 39% badanych i z okazji Świąt wręczyło chociaż jeden voucher, najczęściej na zakupy w konkretnym sklepie (47%). W tym roku tego typu prezent możemy znajdować pod choinką jeszcze częściej. Karty zasilone na wybraną kwotę są coraz częściej wybierane przez klientów indywidualnych i firmy. Zainteresowanie tą formą prezentów dla pracowników jest o 30% wyższe niż rok temu. 

Kto dostanie w tym roku prezent?

Pomysłów na prezent trzeba zgromadzić całkiem sporo. Jak wynika z badania, najczęściej spotykaną w Polsce praktyką jest obdarowywanie każdego, z kim zasiadamy do wigilijnego stołu. Taki model obowiązuje w domach 62% ankietowanych. W niektórych rodzinach upominki pod choinką znajdują tylko dzieci (16% odpowiedzi), a co dziesiąty ankietowany uczestniczy w rodzinnej składce prezentowej. Tyle samo osób losuje, kogo przyjdzie im obdarować.

Polacy najczęściej wręczają prezenty swoim małżonkom i partnerom (59%), dzieciom i wnukom (56%) oraz rodzicom (53%). Ponad 1/3 badanych szykuje także niespodzianki dla swojego rodzeństwa. Co ciekawe, prawie co czwarty Polak planuje też upominek dla bliskiej osoby spoza rodziny – dla przyjaciela lub znajomego. Natomiast tylko 12% ankietowanych na liście osób do obdarowania umieściło członków dalszej rodziny.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także