Poznaj 5 mitów na temat mycia podłóg

Poznaj 5 mitów na temat mycia podłóg

Autor: Redakcja
03 cze 2020 12:21

Obalamy kilka popularnych mitów dotyczących mycia podłóg, aby czyszczenie mopem było tak szybkie i łatwe, jak to tylko możliwe!

Mit 1: Mycie podłóg jest ciężkie i pracochłonne

Jeśli wydaje ci się, że mycie podłóg to nie lada wyczyn, jesteś w błędzie. Od czasów naszych babć akcesoria do sprzątania, a w tym mopy, przeszły prawdziwą rewolucję. Dziś na rynku znajdziesz zestawy czyszczące z systemem wyciskającym, które niemal całą pracę wykonają za ciebie, np. mop obrotowy. Dzięki nim bez moczenia rąk i nadwyrężania pleców przywrócisz blask całej podłodze, a także fugom. Są wyposażone w nakładki z dwoma rodzajami włókien, które bez trudu poradzą sobie zarówno z dużymi plamami, jak i drobnymi okruszkami i sierścią.

Mit 2: Musisz myć podłogi gorącą wodą

Wiele osób uważa, że trzeba używać gorącej wody, aby dokładnie umyć podłogi. To jednak mit – zamiast zapewniać lepsze czyszczenie, temperatura wody może mieć negatywny wpływ. Wszelkie smary i oleje, które mogą znajdować się na podłodze, wejdą w reakcję z wrzącą wodą, zmiękczając i rozprowadzając się podczas zmywania. A to oznacza, że faktycznie rozprowadzasz zabrudzenia zamiast je usuwać. Jest to jeden z powodów, dla których zaleca się stosowanie ciepłej wody zamiast gorącej. Pamiętaj, aby do czyszczenia tłustych zabrudzeń zawsze używać mopa z wkładem z mikrofibry.

Mit 3: Najlepszym sposobem na czyszczenie podłóg jest ruch do tyłu i do przodu

Chociaż może się wydawać, że jest to poprawne, w rzeczywistości nie zawsze jest to najskuteczniejszy sposób czyszczenia podłóg. Mycie w ruchu do tyłu i do przodu oznacza, że po prostu rozprowadzasz brud i zanieczyszczenia na podłodze, zamiast je zbierać. Okazuje się, że najskuteczniejszą metodą jest prowadzenie mopa „na ósemkę”, co jest szczególnie skuteczne, kiedy używasz mopa Vileda. Mopa kieruj zawsze ku środkowi w swoją stronę – wówczas brud z podłogi będzie wędrował razem z nim, a ty zbierzesz brud zamiast rozcierać go po podłodze.

Mit 4: Nakładki mopa nie trzeba czyścić regularnie, ponieważ woda mopa czyści ją za mnie

Nakładka jest najważniejszym elementem twojego mopa, który zapewnia skuteczne czyszczenie. Musi być czysta przed rozpoczęciem mycia, inaczej będziesz za każdym razem skutecznie rozprowadzała więcej brudu po całym domu. Aby zachować czystość, musisz wyprać ją po każdym użyciu. Pamiętaj – nie używaj zmiękczacza do tkanin, ponieważ wpływa to na wydajność mikrofibry na nakładce mopa. Kolejna ważna wskazówka: zanim odłożysz nakładkę mopa, upewnij się, że jest całkowicie sucha. W pogodny dzień możesz wysuszyć ją na zewnątrz.

Mit 5: Duża ilość płynu do podłóg to klucz do sukcesu

Wydawać by się mogło, że inwestowanie w środki chemiczne rozwiąże problem zanieczyszczeń jak i smug. To tylko pozory. Myślisz, że jeśli dolejesz więcej płynu do wiadra z wodą, to łatwiej pozbędziesz się zabrudzeń? Niestety – nadmiar detergentów ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie domowników, ale też na czyszczone powierzchnie. Pamiętaj, że chemia nie jest niezbędna, jeśli korzystasz z akcesoriów z mikrofibry. Z ich pomocą już przy użyciu wyłącznie ciepłej wody usuniesz 99% bakterii najczęściej występujących w naszych domach .

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także