×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Zdrowy dom - zadbaj o jakość powietrza

Zdrowy dom - zadbaj o jakość powietrza

Autor: Dobrzemieszkaj.pl
03 marz 2020 15:45
Aktualizacja: 09 marz 2020 14:36

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że zła jakość powietrza na zewnątrz przekłada się także na jego jakość w naszych mieszkaniach.

Na zlecenie marki Electrolux został przeprowadzony Raport „Better Living”, który zbadał postawy konsumentów wobec dbania o środowisko i własne samopoczucie. Z raportu wynika, że 4 na 5 ankietowanych wymienia „jakość” i „czystość powietrza” jako dwa najważniejsze czynniki zapewniające dobre samopoczucie w mieszkaniu. Połowa respondentów zdaje sobie sprawę z przyczyn zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. Zgodnie wskazali 3 najgorsze według nich zanieczyszczenia środowiska wewnętrznego. Są to: palenie w pomieszczeniach zamkniętych, pestycydy i spraye do włosów i ciała. Dlatego tak ważne jest dbanie o jakość powietrza nie tylko na zewnątrz, lecz także wewnątrz pomieszczeń.

Niestety tylko 39% badanych czuje się upoważnionymi do samodzielnej poprawy jakości powietrza wewnętrznego, a 54% uważa, że zaradzi temu wyłącznie wietrzenie mieszkania. Jest to o tyle niepokojące, że przy dużym smogu, otwierając okna wpuszczamy zanieczyszczone powietrze z zewnątrz. Co więcej, ankietowani prawie na równi wskazali też na dwa działania, które według nich dodatkowo poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach: użycie roślin oczyszczających (37%) i odkurzanie (39%). Warto wiedzieć, że same rośliny czy odkurzanie mogą nie wystarczyć by w znacznym stopniu uwolnić mieszkanie od szkodliwych pyłów. W tej sytuacji potrzebne są mocniejsze środki, takie jak oczyszczacze powietrza, czyli technologiczna, pomocna dłoń w walce z zanieczyszczeniami – kurzem, niechcianymi zapachami, pyłkami PM2.5 i PM10.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także